Mëngjesi i Champions


 • Çfarë ka brenda?
 • Pyetjet buzë
 • Kush ka nevojë për atë?
 • Si te zgjidhni dhe se sa herë për të ngrënë?

 • Çfarë ka brenda?

  Në formën e thatë e sportit pi - një pluhur. Është e nevojshme për të përziejnë atë me
  qumësht, lëng apo ujë - dhe të gatshëm për të pirë. Për shërbejnë (20 për
  100 g pluhur) përmban 100-800 kalori. Lëndëve të para fillestare -
  produkte natyrore (qumësht, vezë, hirrë, etj), riciklohen
  me teknologji të veçantë. Qëllimi - për të mbledhur në një pluhur të ndryshme
  ushqyesve në formë lehtësisht të tretshëm.

  Pjesa kryesore e koktej - proteina. Ai përbëhet nga
  aminoacidet - e themelore "blloqe ndërtimi" të trupit. Ne kemi nevojë për 20
  amino acide në një proporcion të caktuar (9 prej tyre esencial, që nuk është

  mund të sintetizohet nga trupi - ata duhet të merret nga ushqimi).
  Në ushqimeve konvencionale raporti i amino acideve larg nga ideale. Dhe
  kokteje të bërë më të ekuilibruar në përbërjen dhe lehtë
  proteina tretshëm, për shërbejnë mund të jenë të gjithë të lirë
  aminoacidet dhe vezë, hirrë, proteina soje, kazeinë
  (Proteina qumështi), etj

  Një tjetër komponent i rëndësishëm - karbohidratet,
  të nevojshme për të tretet proteina dhe energji. Koktej
  ka niseshte, maltodextrin, fruktoza, glukoza, aspartame.
  Përqindja e karbohidrateve varet koktej destinacionit: ose
  përzierje proteina-karbohidrate (fituesve Pesha) janë vetëm për rekrutim


  muskujve, ose proteine ​​e pastër, e cila mund të përdoret për
  ushqyerit th ekuilibër dhe humbje peshe.

  Në kokteje janë gjithmonë ngjyra të pranishëm dhe shijet, duke përfshirë
  duke përfshirë kakao. Disa vitamina shtohen perzierjes (zakonisht - A, D,
  E, B1, B2, B12, PP, C, acid folik, biotin), minerale (kalcium,
  kalium, fosfor) dhe elementët gjurmë. Ka antykatabolycheskye aditivëve
  (Inosine, picolinate kromit) - ata ndihmojnë në rikthimin e muskujve pas
  Aktiviteti fizik - dhe shtojcave për yndyrë djegia (L-carnitine).


  Pyetjet buzë

  Pyetja kryesore - se si ky sigurt ushqim? Kjo është, në qoftë se keni blerë

  një dyqan e saj të ngurta. Këto produkte të dalin në shitje së shpejti
  pas një shqyrtimi të posaçëm. Për gati 10 vjet që kryejnë ekspertët
  Instituti i Kërkimeve të ushqyerit.

  Gjatë ekzaminimit, dietitians vlerësuar sigurinë e përzierje të ushqimit
  Vlera dhe përbërja. Të jetë i sigurt për të kontrolluar për praninë e metaleve të rënda,
  substanca toksike, grimcat mikrobiologjike, numri dhe
  Origjina e ushqyesve. Në të njëjtën kohë janë duke bërë sport
  mjekët në lidhje me efektivitetin e përzierjes. Një përzierje komplekse e bimëve dhe
  ushqyerit e kafshëve për atletët duhet të analizojë
  mungesa e dopingut.


  Kush ka nevojë për atë?

  Fillimisht i zhvilluar për përzierje sportive të ushqyerit

  atletët profesionistë. Por tani e njohur se këto kokteje
  mund të jetë e dobishme për cilindo profesion i të cilit është i lidhur me të lartë
  dhe aktivitetet psiko-fizike, ose për tifozët
  jetese aktive.

  Zgjidhni kokteje në mënyrë të rastësishme pakuptimtë dhe madje e rrezikshme. Kërkoj
  shitës në dyqan specialiteti që ju të zgjidhni një produkt për Njerëzit
  varur në palestër, dmth ata që ushtrimi i të cilit
  mbi mesataren por më pak sesa profesionistët. Nëse "fitnesist"
  që ju do të fillojnë të përdorin një përzierje të lartë thjesht sportive
  proteina, vitamina dhe aminoacidet, ajo mund seriozisht

  lënduar veten. Pra, para se koprrac për një gotë koktej
  konsultohuni me mjekun tuaj.


  Si te zgjidhni dhe se sa herë për të ngrënë?

  A mundet një person i angazhuar në palestër, përdorni proteina
  shkundur për humbje peshe? Në parim, po. Por ajo është shumë më efikas dhe
  i parë do të jetë të shëndetshme ekuilibër menu e tyre, vlerësimin
  proteina, yndyrna, karbohidratet dhe aminoacidet, dhe vetëm si mjet i fundit
  mendoj për kokteje.

  Kështu, njeriu ideal për raportin e aminoacidet vezë e zakonshme
  proteina. Tani mendoj se si shpesh ju hani vezë? Një, dy herë
  javë? Vetëm të fillojnë të kenë ato më shpesh. Jo justifikime mbi kolesterolit

  pranuar - gatuar vezë e verdhë veze në përmban kolesterol, lehtë
  ndarë nga proteina.

  Kur ju bëni rregullime të tilla për menu shëndetshme është
  kuptim që të konsultoheni me një dietist për atë
  rekomandojë sa koktej dhe se sa herë në javë duhet
  plotësoj dietën tuaj. Në mënyrë tipike, një njeri të angazhuar në palestër
  "Për veten time," 3-4 herë në javë, vetëm një i shërbyer një koktej të ditës.
  Për gratë - jo më shumë se 2-3 gota në javë.

  Dhe nuk do të përpiqet për të përdorur sportive si një koktej të rregullt
  Ushqyese! Traktit digjestiv ynë është përshtatur në mënyrë
  për të përtyp, tretet ushqimi dhe për të hequr të humbur atë.

  Zëvendësimi
  Produktet konvencionale koktej, stomaku dhe zorrët të ndaluar të punës, dhe
  të ardhmen e afërt ju presin probleme të mëdha.

  Përveç kësaj, një koktej shpikur për asimilimin e shpejtë: i dehur - dhe
  mjet makinë, dmth trajnimi. Pas 30 minuta në asgjë stomak
  mbetet. Pra, në qoftë se ne të zëvendësojë drekë koktej apo darkë, një
  shpejt ndjenja e urisë, duke provokuar të hani diçka. Çfarë
  Nuk janë hollim.