Mish i skuqur shkakton sëmundje të zemrës
Nuk është sekret se mish - një produkt i pasur në shumë ushqyesve dhe mikroelemente. Ajo është një pjesë përbërëse e pothuajse çdo kuzhinë në botë. Në çdo popull ka të veta, receta e tij të veçanta të gatim enët e mishit për të përditshme dhe për tryezën e festave. Pak njerëz nuk më pëlqen të mishit steaks lëng, exuding aromë dhe breathtakingly posmazheni me një freskët, por në realitetet e sotme duhet të mendojnë jo vetëm për kënaqësinë e ushqimit, por edhe në lidhje me përfitimet e saj shëndetësore.

Sipas shkencëtarëve amerikanë nga Universiteti i Illinois, tiganisje provokon ndryshojë formula e proteinave, e cila është mish.


Ashtuquajturi hlikirovanie - proces patologjik që më vonë mund të kandidojë në trup të zhvilluar sëmundjet e zemrës. Produkte hlykyrovanyya dhe shumë shkurtimet e posmazheni mishit dhe, dhe mallrat e mishit te grire, të tilla si cutlets skuqura. Nutritionists amerikanë besojnë se nëse merret pjatat e mishit shpesh i pjekur, enët pjekje rrezikut, pllaka babai koronare janë formuar, të cilat mund të shkaktojnë sulme në zemër. Përveç kësaj, hlikirovanie mund të nxisë zhvillimin e diabetit. Sipas shifrave të fundit, tru dhe sistemin kardiovaskular janë shkaqet më të shpeshta të vdekjes në mesin diabetikët - për shkak të problemeve shëndetësore të ngjashme dhe çrregullime serioze të qarkullimit të gjakut vdes pothuajse gjysmën e atyre që vuajnë nga diabeti.


Dashuruar mishit, shkencëtarët janë të këshilluar që të mos braktisin atë, por vetëm të ndryshojë trajtimin mënyrë të ngrohjes. Mirë enët e mishit merak kur gatim në mish i gatuar në "shëllirë" në një enë të mbyllur fort. Kjo metodë e gatimit si valë, shëndetin e sigurt. Në merak shpëtoi shumë minerale dhe elementët gjurmë, dhe përdorimi i proteinave të saj janë ndarë shumë më e lehtë dhe më shpejt se proteinat skuqur mishit. Gjithashtu vlen të provoni dhe hani vezë pak të skuqur, i zier vezë e zëvendësuar atë.