Sa yndyrë është e përmbajtura në produkte të ndryshme
Celuloza (ndryshe - fibra dietetike) - një substancat çakëll të përfshira në ushqime bimore dhe luan një rol jetik në jetën e njeriut. Fibër nuk është tretur, por pastron traktit digjestiv dhe rrit peristaltikės. Për shkak të këtyre pronave, fibër ndihmon trajtimin e shumë çrregullimeve të tretjes.

Ne ofrojmë tryezë përmbajtjen fibra në ushqime të ndryshme. Duke iu referuar tabelës, ju mund të llogarisë nëse ju jeni duke marrë fibra të mjaftueshme çdo ditë me dietën tuaj normale.

Përmbajtja e yndyrës në ushqime
Shpjegimi i tabelës: 1 ons = 28,35 gram

Emër
Numër
Celuloza (në gram)
Fruta
Molla me lëvozhgë
1 medium
5
Banane
1 medium
3,92
Boronica
1 filxhan
4,18
Pjepër
1 filxhan
1.28
Fiq të thata
2 medium
3,74
Grejpfrut
02/01 medium
6,12
Portokall
1 medium
3,4
Bukuroshe
1 medium
2
Dardhë
1 medium
5,08
Llokum
1 medium
1
Rrush i thatë
1,5 ounces
1,6
Raspberries
1 filxhan
8,34
Luleshtrydhe
1 filxhan
3,98
Fasule, arra, fara
Bajame
1 ons
4,22
Fasule e zezë gatuar
1 filxhan
14,92
Arra shqeme
1 ons
1
Fara li
3 lugë
6,97
Frutat (fasule) chickpeas, gatuar
1 filxhan
5,8
Fasule gatuar
1 filxhan
13,33
Thjerrëzat gatuar
1 filxhan
15,64
Kikirikë
1 ons
2,3
Fistikë
1 ons
3,1
Fara kungull
1/4 filxhan


4,12
Fara, gatuar
1 filxhan
7,62
Fara luledielli
1/4 filxhan
3
Arra
1 Universiteti? 8%
6iya
3,08
Perime
Avokado (fruta)
1 medium
11,84
Panxhar, gatuar
1 filxhan
2,85
Brokoli, gatuar
1 filxhan
4,5
Bruksel lakër
1 filxhan
2,84
Kachanova lakër, gatuar
1 filxhan
4,2
Karrota të freskëta
1 medium
2
Flokëkuq gatuar
1 filxhan
5,22
Lulelakër gatuar
1 filxhan
3,43
Slaw Fresh
1 filxhan
4
Misër i ëmbël
1 filxhan
4,66
Bishtaja
1 filxhan
3,95
Selino
1 kërcell
1,02
Lakër kineze, gatuar
1 filxhan
7,2
Qepe Fresh
1 filxhan
2,88
Peas gatuar
1 filxhan
8,84
Piper i ëmbël
1 filxhan
2,62
Kokoshka

3 gota
3,6
Patate e pjekur "në uniformë"
1 medium
4.8
Spinaq, gatuar
1 filxhan
4,32
Kungull i zakonshëm i gatuar
1 filxhan
2,52
Dining kungull i gatuar
1 filxhan
5,74
Patate e ëmbël, gatuar
1 filxhan
5,94
Domate
1 medium
1
Kungull i njomë i përgatitur
1 filxhan
2,63
Drithëra, kokrra, makarona
Bukë me krunde
1 filxhan
19,94
Bukë gruri tërë
1 fetë
2
Tërshërë
1 filxhan
12
Makarona Whole kokërr
1 filxhan
6,34
Oriz Brown
1 filxhan
7,98