Fuqia Yoga


 • Çfarë është e vërtetë
  yoga pushtet?
 • Pse ky lloj i yoga
  i quajtur pushtet?
 • Fuqia Yoga dhe
  Ashtanga
 • Këshilla mjek
 • Efekti neto
  Fuqia Yoga

 • Çfarë është e vërtetë
  yoga pushtet?

  Termi "yoga fuqi" u shfaq në mes të viteve '90
  shekullit të kaluar, kur yoga ishte më pak apo më shumë i njohur për banorët e Perëndimit.
  Në atë kohë nuk kishte paragjykim vend yoga në ndërgjegjen publike, në vend
  praktikë shpirtërore, ajo është perceptuar si një sistem i ushtrimit.
  Beryl Bender Birch e New York dhe Los Angeles rezident Brian Kesten konsiderohet themeluesit
  Yoga pushtet, e formuar mbi bazën e parimeve të ngjashme dhe në mënyrë të drejtë

  në të njëjtën kohë. Të dy studiuar bazat e yoga, një mjeshtër të njohur të Ashtanga, Sri. By. Pattabi
  Joyce. Baron Baptiste - një tjetër emër është e lidhur shpesh me zhvillimin dhe
  zhvillimi i yoga pushtet.


  Pse ky lloj i yoga
  i quajtur pushtet?

  Fuqia Yoga përqendrohet në forcat e jashtme
  duke zbuluar energjinë e plotë dhe shëndetin e trupit të njeriut. Fizik
  forca dhe qëndrueshmëri zhvillohet përmes veprimtarive të zgjeruara të skeletit te jashtem
  njeri. Me këtë ju shpëtoj e blloqeve psikologjike dhe nervore
  tension.

  Duke shkuar përtej fizik, që ushtron yoga përgatit dhe teste
  postures të vështira, si dhe nevojën për të qëndruar në to për shumë domethënës


  periudha kohore. Fuqia e mendjes, dhe të sjellë yoga pushtet mëson larg
  nga të rënda, mendimet e panevojshme, duke ruajtur përqendrimin. Përveç
  forca dhe fuqia yoga fizik dhe moral ka për qëllim gjetjen e forcë shpirtërore.
  Pasi ju të gjeni atë, mjek është mbi trupin dhe mendjen dhe gjen harmoninë.

  Fuqia Yoga është krijuar për ata që gjejnë kënaqësi në
  ushtrime. Ajo është - për ata që tifozët të trajnimit intensiv që janë tashmë në
  të formojnë dhe nuk duan të humbasin atë, kushtonte shumicën e kohës së tij duke medituar dhe
  Lëvizjet panxituar janë një pjesë integrale e yoga klasike.
  Fuqia Yoga është e dobishme për atletët, sidomos e angazhuar profesionalisht

  surfing, ski, vrapim, artet marciale, çiklizëm dhe modes multiplayer
  Sport.

  Megjithatë, program yoga pushtet siguron jo vetëm për
  profesionistët, por edhe klasa për fillestar dhe amatorë me nivele të ndryshme
  Gatishmëria dhe fleksibilitet natyror. Nëse ju jeni - klasa fillestar para
  nuk e lënë pas dore të konsultoheni me një mjek.


  Fuqia Yoga dhe
  Ashtanga

  Yoga pushtet është quajtur shpesh Ashtanga West. Si
  Ashtanga yoga, ajo synon të zhvillojë forcën dhe fleksibilitetin lëvizjet. Megjithatë, në
  Ndryshe Ashtanga, yoga pushtet nuk është i përbërë një seri të postures të njëpasnjëshme.
  Fuqia Yoga, pavarësisht emrit të saj.

  I kushton vëmendje të madhe të fleksibilitetit,
  zgjas. Lëvizjet në të butë e saj dhe detyrimin atë valle
  uniformitetin, përkundrazi, nevojën për të qëndruar në një asana të veçantë,
  si në llojet e tjera të yoga. Natyrore dhe nevoja për të marrë frymë gjatë
  trajnimi. Krahasimi i vallëzimit është gjithashtu jo e rastësishme: Mjekët kërkojnë
  bukuria e jashtme dhe koordinimin e lëvizjeve, ushtrimet që kryejnë normë proporcionale
  frymëmarrje.

  Fuqia Yoga përfshin Surya Namaskar (postures për
  përshëndetje diellin), i përbërë nga
  dymbëdhjetë ushtrime. Ky grup përfshin një kohë të gjatë i këndshëm
  Lëvizja e kombinuar me teknikat speciale të frymëmarrjes dhe tensioni i muskujve

  gjoks, bel dhe kitara e sipërme. Postures Ndryshimi i projektuar për të zhvilluar forcën dhe
  gjithashtu ndihmon në forcimin e shpinë dhe lehtësimin inç shtesë në bel tuaj.
  Ka shumë variacione të ndryshme të yoga pushtet së bashku të komponentëve të
  stërvitje dinamik dhe efektiv.


  Këshilla mjek

  Nga lëvizja e yoga pushtet duket e butë dhe të qetë,
  kujton në stilin e ekstazë valle. Por përshtypja e qetë është mashtruese:
  Praktikuesit duhet të investojë në çdo energji maksimale lëvizje dhe natyrore
  Mundësitë duke ruajtur përqendrimin dhe ekuilibër të brendshëm. Para
  Trajnimi themelor është e rekomanduar për të ngrohtë deri si një forcë e mësimit
  Yoga përfshin relaksim.

  Interesante, klasa yoga pushtet shpesh
  kryer në zonat me ajër të ngrohtë dhe madje edhe të nxehtë në mënyrë. Për të dhënë
  Trupi mundësi për të blerë fleksibilitet shtesë. Nëse ju nuk mund
  të angazhohen në një dhomë të nxehtë, ajo është e rekomanduar për të zëvendësuar të ngrohtë të ajrit të ngrohtë
  veshje.

  Trajnimi intensiv i rreth yoga pushtet
  45 minuta tri herë në javë është e rekomanduar. Ajo mund të jetë alternuar me konvencionale
  kardio apo forca trajnimi.


  Efekti neto
  Fuqia Yoga

 • Fuqia Yoga ndihmon për të rritur në masë të muskujve më shumë
  kalorive intensive djegur dhe zvogëlon përqindjen e trupit yndyrë.
 • Ajo i ndihmon të përshpejtojë metabolizmin, tone, ndihmon

  humbni peshë natyrisht pa dietat ashpër dhe agjërimit
  kirurgji.
 • Rrit qëndrueshmëri dhe rezistencë ndaj stresit.
 • Në mjekëve të përgjithshëm u rrit forcën fizike, si
  vazhdimisht duke punuar muskujt tuaj mbrapa dhe abs.
 • Fuqia Yoga ndihmon të shpëtoj prej toksinave,
  grumbullohen në trup përmes djersitje.
 • Rrahje zemre është e qetë dhe më të qetë.
 • Puna në sjellje të mirë dhe ruajtjen e saj - një
  komponentet kryesore të yoga pushtet.
 • Nivelet e reduktuara stresit.
 • Fuqia Yoga përmirëson koncentrimin, kështu që
  e nevojshme për nxënësit dhe studentët.
 • Megjithatë, kjo është një barrë e madhe për atletët e ngarkesës e të cilit

  është në rritje.
 • Më i lartë