Sekretet e trupit të asaj që dëmtojnë shumicën dietat


 • "Yo-yo sindromi"
 • Mitet gjenetike
 • Enemy karbohidrate peshë
 • Sekreti kryesor

  "Yo-yo sindromi"

  Deri më sot, numri i dietat ekzistuese nuk janë subjekt i llogaritjes. Çfarë nuk ka dalë me njerëzimin. Për çdo shije, buxhet dhe gatishmëri për vetë-torturës. Megjithatë, në shumicën dietat kryesisht ndryshon kushtet tepër komplekse që përputhen me më shumë se i vështirë. Dieta më dobët pasqyrojnë ritmin modern të jetës, e karakterizuar nga mungesa e fleksibilitetit, nuk mund të garantojë rezultatet afat-gjatë dhe shpesh të dëmshme për shëndetin. Ndryshimi i vazhdueshëm i dietë sjell trupit një shumë dëme. Kjo është veçanërisht e vërtetë e njerëzve të fiksuar me idenë për të humbur peshë dhe për të vënë në një eksperimente sadist në të ushqyerit.

  Jo për asgjë miu eksperimental dhe lepujt nuk zgjati shumë.

  Kur një person vendos për të shkuar në një dietë, trupi i tij është përballur me uri. Për uria e tij të vazhdueshme të shkaktuara nga reduktimi i kalorive të konsumuar - një lloj alarmi. Në përgjigje të stresit ushqyese për të shmangur lodhje afërt, trupi nis një lloj të mekanizmit mbrojtës, thelbi i të cilit është për të reduktuar konsumin e energjisë. Për më tepër, rënia e aktivitetit me një mesatare prej 40% është për shkak të karakteristika të tilla si frymëmarrje, funksionin e zemrës dhe metabolizmin. Kështu, veprimtaria metabolike mund të bien nga dy të tretat, veçanërisht nëse personi është joaktiv.


  Kur një person vjen përsëri në zakonet e vjetra ushqimore, trupi fillon të grumbulluar kalori me një hakmarrje. Dhe qelizat e yndyrës Copley yndyrë më aktive, më të dukshme mbi masat kufizuese përgjigjet proceseve frenues zhyroobrazovanyya hormon insulinë.
  Pas peshë dietë ngadalë por me siguri duke filluar të zvarriten deri. Shpesh rezulton se disa muaj mbrapa jo vetëm trupi që kanë humbur, por gjithashtu arrin të rrisë peshën e trupit. Specialistët, nutritionists madje shpikur një term të veçantë për këtë qëllim - "yo-yo sindromi" - të ngjashme me lodra të fëmijëve. Kështu, sipas Ursula Warburg, Profesor Universiteti i Münster mjek diete, dietë krijon probleme të reja në vend se zgjidhjen e vjetër.

  Në Gjermani situata është mbipeshë vlerë më shumë se serioz. Në fakt, një e treta e popullsisë, që është, një në pesë Burger ka tejkalon varg normale BMI. Dhe mbipeshë - është e pashmangshme probleme shëndetësore, veçanërisht vuajtje sistemi kardiovaskular dhe rreziku i rritjes së diabetit për gratë katër herë, dhe për burrat tetë herë.

  Mitet gjenetike

  Frika për shëndetin e tyre i inkurajon njerëzit për të korrigjuar opinione - duhet të heqë ato paund shtesë. Numri i dieters është në rritje çdo vit. Sipas studimeve të kryera në SHBA, më shumë se gjysma e banorëve të Amerikës dhe një e treta e meshkujve amerikanë ëndërrojnë për mënyrën se si për të humbur peshë.

  Për më tepër, në dy vitet e fundit, këta njerëz i bërë 20 përpjekje për të humbur peshë. Megjithatë, shumë pak kanë arritur efektin e dëshiruar ose të mbani atë për kohë të gjatë.

  Për vite, shkencëtarët amerikanë janë përpjekur të përgjigjet në pyetjen pse dietat janë të paefektshme. Për një kohë të gjatë shumë ekspertë shkroi për në një predispozicion gjenetik në një peshë të veçantë. Ajo u besohet se pesha është hedhur për herë të parë, pra, luftojnë me peshë të barabartë në luftën me natyrën.

  Tani nga kjo pikëpamje duhej të braktisur, por e krijuar miti i relike gjenetike e peshë të tepërt është ende popullor. Në këtë mit, përsëriten ende institucione të tilla të njohur si Shoqëria gjermane për të ushqyerit (dge) dhe Shoqatës Mjekësore Amerikane (AMA), shumë dijetarë të shihni një kërcënim real.

  Për shembull, një shkencëtar Walter Willet nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit (Boston) beson se mitet distributable të këtij lloji çuan në epideminë e yndyrë që goditi vendet perëndimore. Gjithashtu, sipas shkencëtarit amerikan, nuk do të përfitojnë produktet e drithërave dëme të inflacionit.

  Enemy karbohidrate peshë

  Hulumtimet e fundit në fushën e emisionit të ushqyerit që njerëzit që zvogëlojnë futje karbohidrate, dhe konsumojnë mish, vezë, produkte qumështi, dhe nuk e kufizojnë pjesë në madhësi mikroskopike, duke rënë më shumë sesa ata që ulen në programet për të luftuar trashje me dietë të ulët-yndyrë.

  Këto rezultate vijnë nga një ekip i shkencëtarëve Filadelfia Medical Center.

  Studimet kanë treguar se pesha më e mirë humbjes së kontrollit në ato grupe ku eksperiment të përshkruar më lartë e ndjekur planet e pushtetit. Mesatarisht, më shumë se 500 kalori, ndërsa gjendja e përgjithshme ishte më aktiv se sa, të themi, grupet që konsumojnë yndyrna.

  Surpriza për shkencëtarët ishte se ajo u shfaq ushqime të varfra yndyrë - ushqim deti, bukë dhe patate të humbur djathë, perime dhe mish. Edhe refuzimi i gjalpë për mëngjes, i promovuar nga nutritionists për shumë vite, është e pabazuar. Sipas mendimit tonë, Vilett Walter dhe kolegët e tij David Ludwig, proteina dhe yndyrna që i japin ndjenjën e nevojshme të ngopje për një kohë të gjatë, duke ndihmuar kështu për të lehtësuar procesin e humbjes së peshës.

  Megjithatë, një numër i parimeve të ushqyerit mbetur i pandryshuar: rreziku kryesor për dieters janë produkte të ndryshme të tilla si ëmbëlsira, muffins, donuts, pizza, salcat dhe Coca-Cola. Kjo shkakton ushqimin që përdorimi i tyre pothuajse menjëherë bie në sheqerit në gjak, e cila jep një hov të shkurtër të energjisë, për të cilat pa ndryshim duhet të bjerë në aktivitet.

  Fillimisht presioni rritet dhe pastaj bie përsëri. Nivelet e përhershme e sheqerit në gjak garash shpesh janë shkaku i diabetit. Në fakt, njëherë e tua pika e sheqerit të gjakut, truri menjëherë dërgoi një sinjal të urisë. Nuk është çudi, prandaj një person konsumon më shumë kalori se ai ka nevojë.

  Kalorive ekstra të kthehet në yndyrë, e cila do të jetë e vështirë për të të lënë, sepse qelizat yndyrë - i fundit i asaj që trupi është i gatshëm për të thënë lamtumirë.

  Shumë njerëz gabimisht besojnë se karbohidratet - kjo është vetëm bukë e bardhë dhe makarona. Në fakt, ata janë edhe në fruta dhe perime si substanca pektin. Nëse së pari duhet të shmanget dhe të konsumojnë sa më pak të jetë e mundur (mos harroni që të përfshijë në këtë listë, sheqer i rafinuar). Lista dytë duhet të shtoni djathë, arra, peshk dhe produktet e qumështit. Kjo dietë është e mirë për ju dhe të ju ndihmojë të humbni peshë.

  Sekreti kryesor

  Nutritionists i pamëshirshëm. Nëse një person dëshiron të humbur peshë, procesi duhet të fillojë në mendje.

  Është e rëndësishme për të ndryshuar mënyrën e jetesës dhe zakonet, jo vetëm ushqimin. Gjëja kryesore për të mbajtur mend është se humbje peshe - një projekt afatgjatë. A nuk e shter veten plotësisht të eliminuar urinë dhe ushqime të preferuar. Sense e proporcion nuk ka lënduar askënd. Joachim Vestenhofer psikolog në të ushqyerit e Universitetit të Hamburgut, tha se ai i cili sapo vendosi për të humbur peshë, ka vetëm një shans për sukses, por ai që vendosi të ndryshojë jetën e tij, mund të llogarisin në një rezultat të garantuar.