Perime festa e përfitimet dhe rreziqet e vegetarianism


 • A Kafka kaluarën
 • Nuk është një shkencë - logjikë
 • Së pari ajo ishte Pitagora
 • Ardhja e Dytë
 • Mish - e keqe?
  A Kafka kaluarën

  Në fillim të shekullit XX shkrimtari i famshëm Franz Kafka, duke kërkuar në peshk në një akuariumi, një herë tha, "Tani unë mund të shikojnë në ju me qetësi, unë nuk kanë më ato." Autor i "Kalaja" dhe "proces", edhe mendoi se shprehja e tij i rrufeshëm të hyjë në histori, duke u bërë një slogan vegjetarian - ". Unë nuk e kam ngrënë"
  VEGJETARIANËT strikte, i quajtur vegans, me të vërtetë, askush nuk e ha. Sipas pikëpamjes së tyre, çdo gjë është ende running, fluturoi ose notoi për njeriun nuk mund të shërbejë si ushqim. Vegjetariane refuzojnë të hanë mish dhe peshk, dhe produkteve të qumështit që mbahen në të njëjtën kohë, dhe vezë.

  Disa as nuk e ha mjaltin sepse ajo "është produkt i shfrytëzimit të bletëve."
  Njerëz rutinë njëjtët që hanë të ndryshme dhe mund me raste të hani myasko, VEGJETARIANËT krahasim me këmbë në varret e kafshëve të ngordhura dhe trupoedami. Pra, 30% e qytetarëve barngrënës pretendojnë se pohrebuvaly do të puth një njeri që ngrënë një ditë më parë përulje. Dhe sigurisht, në mesin e tyre ekziston besimi se kushdo që ha mish, thellë poshtë maniak. Sepse në qoftë se një njeri (oh, tmerr!) Pa keqardhje mund të hanë kafshët, pastaj lehtësisht në gjendje të vrasin llojin e tyre. Nëse besoni këtë për një minutë, rezulton se Chukchi, eskimezë dhe Kalmykia - komb më i etur për gjak në Tokë, sepse hahet mishi për shekuj me radhë.


  Dhe tifozët e gjuetisë dhe peshkimit mundemi menjëherë pa gjyq fshehur prapa hekurave si vrasës të mundshëm.

  Nuk është një shkencë - logjikë

  Jo për të jetë e pabazë, ithtarët e ushqimeve bimore tërësisht të shpjegojë pse njerëzit hanë mish kundërindikuar. Argumenti i tyre më i rëndësishëm: organet tona janë në thelb jo të përshtatshme për ushqim me origjinë shtazore. Dhe për të qenë të drejta të qarta në krahasim me kafshët e egra. Në të vërtetë, disa ngjashmëri. Grabitqarët - fangs mprehta dhe kthetrat për të ndihmuar pre lotsjellës, dhe një njeri - dhe fangs pazhvilluara dhe thonjtë në vend të kthetrat. Për të mishit më të mirë promovon tretje lëng acid stomakut: në të gjithë grabitqarët aciditeti i saj është shumë më tepër se sa një njeri.

  Gjatë zorrë të nevojshme për të tretet ushqimi bimore, grabitqarët e padobishme sepse zorrët e tyre disa herë më e shkurtër se në njerëzit. Kështu, VEGJETARIANËT konkludoj: njerëz - jo grabitqarët, kështu që nuk duhet të hanë mish.
  Megjithatë, krahasimi me barngrënësit njeriut, ngjashmëria është edhe më i vogël. Në barngrënësit - incisors mprehta dhe molars sipërfaqe të sheshtë okluzale pa smalt. Dhe për shkak të ushqimeve të vështira bimore molars shuar shpejt, natyra u kujdes që në barngrënësit ata gjithmonë vidrostalo. I përshtatshëm për fermentimi i masave të bimëve të mëdha (nganjëherë të ndara në dhoma të veçanta) barngrënësit stomak, nuk është si një njeriut.


  Dhe aciditetit ajo është më e vogël. Edhe zorrë bimëngrënësve jo si person, në çdo lopët dhe lepujt atë rreth njëzet herë më të gjatë se trupi, dhe njerëzit - vetëm tetë. Kjo rezulton, dhe ushqim perime nuk na përshtaten.
  Ky ushqim ka qenë prej kohësh një paradoks shpjegohet biologët. Ajo rezulton se një person mund t'i atribuohet barngrënësit ose grabitqarët. Ai, si majmun i tij biologjik paraardhësi i dhënë pas gjithëçkaje. Trupi i njeriut është hartuar në mënyrë që në mënyrë të barabartë edhe për të përballuar me ushqim dhe perimeve dhe origjinë shtazore. Dhe vegjetariane supozime në lidhje me Barngrënësit fillestare gabimit njerëzor.
  Paraardhësit tanë të lashtë kanë ngrënë vetëm ushqim vegjetarian, jo vegans vhamovuyutsya.

  Pastaj ajo që për pikturave shkëmbore, të cilat e përshkruajnë skena të mammoths të gjuetisë dhe kafshëve tjera? Nuk ka diskutim se njeriu prehistorik ngrënë fruta kryesisht ngrënshëm dhe rrënjët, por ra jashtë kur është e mundur, hani mish. Antropologët besojnë se tranzicioni më i papritur në ushqim me origjinë shtazore ndodhur gjatë Ice Age, kur shumica e bimëve vymerzlo. Në këto rrethana të vështira njeri ishte i detyruar për të ndjekur një dietë të mishit. Pra, këtu teoricienë vegetarianism gabuar, paraardhësit tanë hëngrën jo vetëm bimë.
  Megjithatë, pavarësisht nga fakti se vegetarianism nuk është e veçantë për njeriun nga natyra, ajo duket.  Së pari ajo ishte Pitagora

  Informacioni i parë i besueshëm në lidhje me njerëzit të cilët me qëllim të braktisur mish, që daton në IV-V mijëvjeçarit të para Krishtit. Për të komunikuar me sukses me zotat dhe kryejnë ritualet magjike, priftërinjtë e lashtë egjiptianë ishin vegjetarianë. Ndoshta luajtur një imazh Kafshëve rol shumë perëndi egjiptiane, dhe ndoshta priftërinjtë kishin frikë se shpirtrat e qenieve të gjalla yidenyh parandaluar dialog të mirëfilltë me fuqitë më të larta.
  Në Greqinë e lashtë, vegetarianism u shfaq shumë më vonë në antikitet. Dhe arsyeja për paraqitjen e tij ishte mjaft e ndryshme. Nuk ka asnjë mister. Menduarit vetëm grekët progresiv: pse vrasin kafshët të pafajshëm, jo ​​i keq në qoftë se ju mund të hani bimë?

  Sokrati, Platoni, Diogjeni, Plutarku dhe shumë filozofë të tjerë ishin vegjetarianë dhe puna e tij pasqyronte dietë dobi perimesh.
  Megjithatë, një rol kyç në promovimin e vegetarianism luajtur në shekullin e VI para Krishtit, Pitagora (ne të gjithë e mbani mend atë në teorema e kursit shkollor gjeometri). Filozofi i famshëm dhe matematikan besonin në rimishërimit, kështu që refuzoi kategorikisht për të ngrënë mishin e kafshëve. Studentët e tij shumë, të rinjtë nga familjet me ndikim, si mentor kaloi edhe në ushqim vegjetarian, ajo ishte e para "Shoqëria për VEGJETARIANËT" në histori. "A nuk e lënduar shëndetin vegjetarian?" - Të afërmit e shqetësuar pyfahoryytsev.

  Kjo pyetje është përgjigjur në shekullin e IV para Krishtit, një mjek të madh Hipokratit. Duke folur e ushqimit të shëndetshëm, ai i miratuar dhe vegetarianism.
  Me rënien e qytetërimit grek në Evropë rreth vegetarianism harruar. Dietë perime ndjekur vetëm nga përfaqësues të komuniteteve të ndryshme fetare, asketëve të krishtera dhe murgjit, Heremitët. Pjesa tjetër kanë ngrënë atë, dhe nuk mendohet të vërtetë në lidhje me origjinën e ushqimit.

  Ardhja e Dytë

  Interesi në vegetarianism është kthyer në Rilindjes, por, në të gjitha llojet e inovacioneve dashnore e Leonardo da Vinçit, që duan të heqin dorë mish të ishin të pakta.

  Dhe deri në mesin e shekullit XIX, vegetarianism ishte duke u bërë e përhapur.
  Zyrtarisht, besohet se vegetarianism rizbuluar britanike. Së bashku me të modës për të gjithë ata sollën nga India Lindore (koloni të saj më të madh) dhe ideja e lashtë fesë indian Vedic që ndalon vrasjen e krijesa të jetesës për ushqim. Duke parë në lopë Aboriginal dhe fyes uritur dhe pheasants, pa kujdes shëtitës nëpër qytet, të menduarit britanik. Pas kthimit në shtëpi, shumë prej tyre të braktisur ushqimit të kafshëve.
  Duke e quajtur veten "vegjetariane" bëhen vegjetarianë, që nga 1842. Credit takon themeluesit e termit "britanik Vegjetarian Shoqërisë."

  Ajo dukej më e përshtatshme Latine fjalën "vegetus", që do të thotë "të shëndetshëm, të freskëta, të freskëta". Ajo doli mjaft simbolik sepse ajo ishte si bombastik anglisht "perime" - perime.
  Nga Anglisë vegetarianism përhap gradualisht në të gjithë Evropën dhe Amerikën. Objektivi kryesor i vegetarianism Perëndimore ishte e njëjtë si indian - të heqë dorë vrasjen e kafshëve e pambrojtur. Megjithatë, analistët inatçi argumentojnë se evropianët luajtën një rol të rëndësishëm erdhi kriza ekonomike dhe rritjen që pasoi në mish tradicionale.
  Që vegetarianism nuk është më i zhdukur, edhe pse nuk gëzonte kërkesa të mëdha.

  Në dietë të perimeve shpesh u ul intelektualë Lartësuar, të udhëhequr nga Count Tolstoy në Rusi, mjeku naturopath Herbert Shelton poetit amerikan Rabindranath Tagore në Indi dhe dramaturgut Bernard Shaw në Angli. Gain fama vegetarianism ishte vetëm në fund të shekullit XX, kur mjekët kanë provuar se ju mund të jetojnë pa mish. E tillë është historia.

  Mish - e keqe?

  Përkrahësit e vegetarianism ishin të lumtur, tani askush nuk guxon të vënë në pikëpyetje të mirat e dietë të perimeve. Mjekët jo vetëm ata kanë të përfshira të tjera kanë treguar asnjë dobi e vegetarianism, dhe rrezikun e konsumit të tepruar të mishit. Jo shumë mish si yndyrna shtazore.


  Ajo rezulton se problemi i shoqërisë moderne - kardiovaskulare sëmundjeve të lidhura direkt me kolesterol, e cila në shumë dhjamë derri, gjalpë dhe vezë. Sasi të vogla të kolesterolit - një substancë shumë të nevojshme dhe të dobishme, ajo e prodhuar hormonet dhe acide biliare, membranë të ndërtuara prej qelizave që përbëjnë trupin tonë, Nëse ju ha tepër ushqime të yndyrshëm, kolesteroli fillon depozitohen menjëherë në muret e enëve të gjakut, dhe ata ngushtuar. Nga enët e gjakut bllokuar lëvizur presion më keq në gjak fillon të rritet.
  Kjo afër një sulm në zemër dhe infarkti.
  Një tjetër argument mjekët në lidhje me rreziqet e ushqimit përdorimin e tepruar të kafshëve - të dhënave statistikore që tregojnë se mish-ngrënësit më shumë gjasa për zhvillimin e kancerit.

  Më interesant, arsyeja për këtë fenomen qëndron jo në mish, por në zgjuarsi çoroditur njeriut. Për mish ngadalë është shthurur, nitratet e tyre të detyrueshme të procesit, nitratet dhe kimike të ngjashme. Në shumë ferma, veçanërisht në Perëndim, kafshëve të destinuara për therje, ushqimi nuk është vetëm bari i dobishëm dhe foragjere. Ata janë të mbushur edhe me hormone të veçanta dhe medikamente për të fituar shpejt peshë dhe zhyrily. Sigurisht, mish nuk duhet të hani çdo ditë, dhe disa nga këto aditivëve kimike mund të shkaktojnë kancerin e tmerrshme.
  Megjithatë, ajo që për vegetarianism? A ka kuptim për të kaluar në një ushqim plotësisht vegjetarian?

  Mendimi përfundimtar për këtë çështje shprehet në Shoqatën Amerikane 1988 e ushqimore: "Me futje shtesë të vitaminave dhe mineraleve vegetarianism është një mënyrë për të parandaluar arteriosklerozës, hipertensionit, disa lloje kanceresh, diabet dhe sëmundje të tjera, pavarësisht nga proteina e vlerës biologjike të ulët në mënyrë rigoroze dietat vegjetarian. "
  Ajo rezulton se Veganism - përmirësimin dietë mungon në vitamina esenciale (B2, B12, D) dhe minerale (hekur, kalcium, zink). Gjë e mirë që erdhi në ndihmë, VEGJETARIANËT pharmacologists dhe filloi të prodhojë tableta vitaminë.

  Përndryshe, duke u shpëtoj prej disa sëmundjeve, vegans do të fitojnë më shumë: anemi, kockat të dobëta, dëme nervore dhe funksionin seksual të reduktuar.
  Sipas mjekëve, dietë më të ndjeshme vegjetarian - nestroha, e cila lejon përdorimin e produkteve të qumështit dhe vezët. Nga njëra anë, njeriu vuan nga mungesa e ushqyesve, nga ana tjetër, gradualisht duke u shpëtoj prej disa sëmundjeve. Dhe vrasin kafshët nuk e bëjnë.
  Si dhe çfarë për të ngrënë, çdo person duhet të vendosë për veten e tij. Dhe në perime, dhe ushqim të kafshëve ka avantazhet e tij. Pleqtë e Kaukazit jetojnë në njëqind vjet, të hahet mishi. Hunza fisi njerëz shpesh hanë vetëm ushqim vegjetarian dhe të jetojnë jo më pak.

  Kjo tha, të gjithë - e tij.
 • Shko në krye.