Jeta Plant


 • Dietë Pros perime
 • Cons vehetarinstva
 • Është interesante
 • Fakte dhe Shifra
 • Bordi i tanishëm

 • Shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit (UK) ka gjetur:
  njerëzit që humbasin peshë më perimeve dhe frutave, bie i sëmurë me hipertension
  sëmundje në 17% më pak peshë për të reduktuar dietë të mishit. Deri në 6 muaj
  Dr. shikuar 700 vullnetarë 25-64 vjet. Gjysma e subjekteve
  çdo ditë kanë ngrënë pesë servings 80-gram të zgjedhur posaçërisht
  enët e perimeve dhe frutave. Pjesa tjetër u përkul mish. Perime
  dietë ishte më efektive - kjo jo vetëm ulur peshë, por
  presion të lartë të gjakut. Mjekët britanikë të rekomandojë atë për të

  parandalimin e sulmit në zemër dhe infarkti në pacientët i trashë.

  Përveç kësaj,
  gjak "për VEGJETARIANËT shkencës" u rrit përmbajtjen e natyrshme
  antioksidantë, vitaminë C, lutein dhe beta-karotene, e cila eshte gjithashtu e dobishme
  shëndetësor. Hypertensive dietë efekt perime është shkencëtarët e lidhura
  me lirimin e trupit "minierat e kripës" - e sodiumit dhe
  Të ardhurat u rritën shumë më të nevojshme të zemrës dhe enët e gjakut kaliumi
  që është gjetur në shumë fruta dhe perime.


  Dietë Pros perime

 • Jo yndyrë dhe për këtë arsye kalori. Në enët vegjetarian janë vendosur
  më pak kripë sepse uji i tepërt nuk është mbajtur në indet. E gjithë kjo
  promovon humbje peshe, por në të njëjtën kohë - tensioni i gjakut dhe rrezik


  sëmundje kardiovaskulare.
 • Një shumë e fibra, e cila aktivizon zorrë dhe heq nga
  trupi, si edhe vitamina, mikro dhe elemente makro
  rritjen e djegur yndyrë, mbrojtjet dhe metabolizmin.
 • Prevalenca e karbohidrateve komplekse - thithen ngadalë dhe
  Ndryshe nga sheqeri dhe ëmbëlsirat nuk shkaktojnë një rritje të rëndësishëm në
  sheqerit në gjak, të sigurojë energji, mund të jetë hardier dhe
  sportyvnee.
 • Në jo perime tirozines - amino acide, e cila është pjesë e
  proteina të kafshëve. Mbi këtë bazë trupi prodhon hormone që rrisin
  tensioni i gjakut. Në ushqimet bimore gjithashtu i zhdukur

  methionine nga cilën qelizat tona sintetizimin një amino acid -
  homocysteine. Ajo është e lidhur me një nga zbulimet më të bujshme
  vitet e fundit. Shkencëtarët zbutur dënimin e kolesterolit, duke gjetur se
  homotsi-Stein shumë më promovon
  atherosclerosis, duke dëmtuar muret e arterieve.
 • Sipas studimit të shkencëtarëve kineze, VEGJETARIANËT jetojnë shtatë
  vjet më gjatë se ata që hanë mish. Sipas tyre, njerëzit që nuk e përdorin
  ushqim të kafshëve, rreziku i kancerit, sulmi në zemër dhe sëmundje të tjera
  në mënyrë të konsiderueshme më e ulët se ngrënësit e mishit.

 • Cons vehetarinstva

 • fruta dhe perime për të ngrënë e vështirë - shumë shpejt

  tretet: 1,5-2 orë - dhe ju jeni bërë! Mish derri dhe qengji tretet
  7-8 orë. Ndjenja e ngopje të krijojë jo vetëm proteina të kafshëve dhe yndyrë, por
  extractives - në ushqimet bimore nuk e bëjnë. Megjithatë, 2/1
  muaj pas kalimi te një dietë vegjetariane është një nevojë urgjente në mish
  peshk dhe e shurdhër.
 • Në produktet e mishit përmbajnë vitamina kafshëve D,
  B2, B12 dhe ashtuquajturat acidet amino thelbësore ("blloqe ndërtimi" të
  cilat jane bazuar proteinat). Ushqim perime nuk e mbush shumë pak.
  Për shkak të këtij vizion degjeneruar, kujtesës dhe inteligjencës, zhvillimin anemi,
  thërrmuar kockat dhe dhëmbët. Megjithatë, nëse keni lindur në familje

  Vegjetariane apo dietë të respektohen gjatë perime në
  sistemi i tretjes zgjidhur mikroorganizmave të veçanta që
  sintetizojnë të gjithë të humbur. Mish për ta - helm: proceset e kalbjes,
  bashkë-tretje e proteinave shtazore, vrasin këto mikrobet.
 • Mish, qumësht dhe vezë - burimi më i mirë i energjisë. Në rusisht ashpër
  Konsumi klima e ushqimit të kafshëve (edhe vezë dhe produktet e qumështit) -
  domosdoshmëri fiziologjike. Kjo nuk është India, ku dimri është i ngrohtë se
  Tula verë. Për të përshtatur për të ftohtë, ju hani
  energjisë intensive yndyrna shtazore, dhe se kjo është edhe punë të ftohtë
  nevojë proteina të kafshëve.

 • Është interesante

  Kohët e fundit përkrahësit dietë vegjetarian ka një argument të ri.
  Pikat e «i» në gjenetikë çështje vendoset.
  Sipas akademikut
  RAMTN, Doktor i Shkencave Biologjike Petro Haryayeva në ushqim
  për të shmangur gjenetikisht familjen e produkteve. Në njerëz dhe
  90% e gjeneve gjitarëve koincidojnë, dhe kështu proceset biokimike
  pothuajse i njëjti lloj.

  Hormonet frikën dhe komponimet e tjera
  ndarë për ther një kafshë, duke marrë në trupin tonë, janë përfshirë në shkëmbimin
  substancat dhe të ndikojnë në nivelin qelizor - të rritur nivelin e agresionit,
  tensioni i gjakut dhe për të reduktuar jetën. Në prodhimet e qumështit dhe vezët
  Ky rregull nuk zbatohet - ato janë pranuar pa paragjykuar

  kafshët. Më larg larg një specie në shkallë të evolucionit,
  Gjenet më pak e zakonshme, pule dhe peshku mund të hani pa frikë për
  shëndetësor, dhe fruta dhe perime - më shumë!  Fakte dhe Shifra

  Shumica vegjetariane në Indi - 80% e popullsisë. Në Evropë, Veriut
  Amerika, Australia dhe Zelanda e Re ovoscheedov shumë më pak - 5,7%.
  Më të papajtueshme - vegjetariane strikte. Ata nuk hanë
  vetëm mish, por asgjë që është marrë nga kafshët (qumështi, djathi, gjizë).

  Disa mohojnë çdo gatim - refuzojnë të ekspozojnë ushqim për të ngrohur trajtim; Kjo Syroyid rreptë (ata
  mos hanë djathë dhe perime të papërpunuara dhe fruta).  Kjo është rregulla shumë më të lirë laktovehetari-antsev që mund të përballojë qumësht
  dhe produktet e qumështit, dhe laktoovoveheta-riantsev se me përjashtim të qumështit
  ushqime të konsumuar vezë.
  Bordi i tanishëm


  Ndiqni një dietë vegjetarian gjatë muajve të ngrohtë - ju lehtë për të
  dhe drop atë të mësohen më shumë mbipeshë. Me fillimin e pranverës
  metabolizmi është aktivizuar, dhe kështu djeg dhjamin më të shpejtë. On nxehtë
  ditë rënë sekretimit të lëng stomakut, aq e uritur
  më pak mish dhe ushqim duket veçanërisht e vështirë që të tretet më keq.