Peshku ndihmojë zemrën tuaj


 • Vaj të dobishme peshk
 • harengë për darkë
 • Si të gatuaj peshk?

  Kolesterolit në peshk të tretën më pak se në mish ligët. Dhe kjo është vetëm e mirë për zemrën. Ky peshk është e lehtë dhe e këndshme për të ngrënë pa bukë dhe patate me herbs, të tilla si rrikë, lëng limoni dhe salcë soje.

  Vaj të dobishme peshk

  Pasi fëmijët u dhënë vaj peshku si burim i vitaminës D. Tani përshkruajnë vaj peshku për njerëzit mbi 40 vjet për parandalimin e sulmeve në zemër dhe tru. Ajo parandalon formimin e mpiksjen e gjakut, përmirëson profilin lipidet, rikthen shkalla e zemrës, zvogëlon numrin e sulmeve pectoris dhe presionit të gjakut në hipertension.

  Në përgjithësi, ju e dini, e peshkut - mikun më të mirë të zemrës dhe enëve të gjakut.

  Vaj peshku mund të parandalojë transformimin malinje e qelizave dhe ngadalëson proces ka filluar tashmë. Është e domosdoshme për inflamacion kronik dhe në artritin veçantë. Kolit dhe inflamacion i përgjithshëm i zorrët zë vend nën ndikimin e vaj peshku. Është e dobishme në astmë, disa sëmundjeve të lëkurës, sëmundje të veshkave, depresioni dhe sindromi i lodhjes kronike. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme që të rrënjos shije të hershëm për peshkut në të gjitha format, për të mos të duhet për të mbushur ato të padëshiruar por të nevojshëm vaj peshku.

  harengë për darkë

  Njerëzit instinktivisht ndjehen për ta dobishme.


  Nuk është çudi që ne të zgjedhin mish popostnee dhe harengë - fatter. Kjo është omega-3 - është jo vetëm më i dobishëm, por edhe shumë të pakta. Përveç kësaj për të peshkut ai përmban vetëm ushqime të rrallë si flaxseed. Por çdo ditë Muzik fara liri dhe sasi e vogël atyre ushqimin - kjo është e trishtuar, por procesi i vogël harengë nuk do të japë edhe dembel. Normal skumbri - një nga burimet më të mira të omega-3. E ndjekur menjëherë nga trofta e liqenit, Paqësorit dhe Atlantikut harengë, ton dhe salmon. Nëse marrim parasysh peshk si një burim i vitaminës D, po shërben salmon (100 g) përmban vetëm normën e përditshme të omega-3 - sa më shumë që 50 g ose 180 g harengë sardelet konservuar.

  Si të gatuaj peshk?

  Pa marrë parasysh sa i bezdisshëm por të dobishme omega-3 është shumë e paqëndrueshme. Ata prohorkayut shpejt dhe humbin pronat e tyre të vlefshme, dhe është punë destruktive edhe pasi ata përpi. Për të parandaluar këtë, ne kemi nevojë për antioksidantë, për shembull, vitamina C dhe E. squeezing lëng limoni në një fetë e salmon, ju jeni duke bërë atë për argëtim, dhe së bashku me të mbrojë yndyrna të vlefshme. Kur ju gatuaj harengë "nën një pallto lesh" dhe i dha ujë atë me vaj luledielli, duke përdorur një nga burimet më të pasura të vitaminës E (vaj duhet të jetë i parafinuar). Panxhar, karrota dhe prej qepëve gjithashtu përmbajnë antioksidantë, kështu që "pallto" për harengë - jo vetëm dekoratë.

  Peshk do të më mirë të përgatitur shpejt: proteina e saj delikat nuk ka si ngrohje zgjatur. 10-20 minuta - koha normale për gatim ose pjekje. Peshku e do supë patate dhe kjo tregon pronat e saj më të mira të lira. Ajo gjithashtu i pëlqen qepë dhe piper i zi, uthull, lëng limoni dhe kastravec turshi dhe verë të bardhë. Kush nuk ka shijuar një kombinim perfekt?!

  Informacion nga nenet dietës Luksoze PM Darenko.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Zemra dhe enët e gjakut
 • Mbipesha, dietë

  Më i lartë