Pro- dhe prebiotics


 • Kos - jo një produkt i ri
 • Kos nuk është i gjithëfuqishëm
 • Probiotics dhe prebiotics

 • Kos - jo një produkt i ri

  Dobësuar të imunitetit, lodhje, flokët e brishtë dhe thonjtë, dhe madje edhe humor të keq - shumë ekspertë besojnë se të shpëtoj nga këto probleme pa ndihmën e ushqimeve të fortifikuara. Tani, në këtë fazë të qytetërimit ne nuk duhet vetëm ushqim, dhe "dashes e ushqimit të mjekësisë" ithtarët argumentojnë dietë të pasuruar. Bollëk të produkteve të rafinuar, mjedis i dobët, mungesa e ushtrimit, të stresit - e gjithë kjo ka çuar në faktin se flora e zorrëve ndryshuar.
  Prandaj, përdorimi i produkteve të qumështit me kultura të gjalla duhet të jetë normë për njeriun modern.

  Kultura e jetesës quajtur probiotics - bakteret rritur artificialisht të jetojnë (bifidobacteria dhe lactobacilli). Ata pozitivisht të ndikojë në bilancin e zorrëve microbial. "Të probiotics më të mirë gjë të kombinuara me mjedisin kosi - thekson Svetlana Sheveleva, kreu i departamentit të mikrobiologjisë sanitare dhe ushqimore dhe microecology Instituti i Kërkimeve të ushqyerit. - Substancat e qumështit të rritur veprimin e baktereve të dobishme ".

  Shumë të drejtë besoj se kos (produkt i rregullt probiotic) - nuk është një shpikje e kohëve të fundit. Prototipi kos - të gjithë të njohur "kos mechnikovskyh." Përbërja e tij është zhvilluar në fillim të shekullit XX.


  Sam II Mechnikov, kolegët dhe të njohurit për shumë vite përdorur këtë pije në përvojën e tyre bindur të pronave të saj të vlefshme.
  Bifidobacteria dhe lactobacilli kanë aftësi të mjaftueshme për të mbijetuar në mjedisin acid të stomakut. Pasi në zorrë, ata kanë një ndikim pozitiv në florën e saj, duke zvogëluar kështu procesin e kalbjes dhe aktivitetin toksik të mikrobeve. Një microflora normale zorrëve - çelësi për një sistem të fortë imunitar. Përveç forcimin e sistemit imunitar, probiotics të ndihmojë për të parandaluar infeksionet e traktit dhe dobësimin e reaksioneve inflamatore dhe alergjike. Ata gjithashtu mund të ketë efekt anti-kancer për zorrë e trashë dhe të rregullojë lëvizshmëri zorrëve.


  Konsumatorët janë të hutuar shpesh në drejtim të besuar "live" në përgjithësi të gjitha produktet e qumështit, edhe pse koncepti i "live" do të thotë se produkti përmban të jetojnë (probiotic) bakteret. Në të parë "live" produkt ishte kos, si bazë e starters tij deri bulharikusa LGG ("bacilare bullgar") dhe streptokokeve thermophilic. Tani në dyqane shumë desserts shijshme të quajtur kos, por me të vërtetë e lidhur me atë që është konsideruar tradicionalisht si kos ata kanë.
  Kos nuk është i gjithëfuqishëm

  A nuk e, megjithatë, ekzagjerojnë efektet pozitive të konsumit të Bioproducts. Traktin gastrointestinal i njeriut - ekosistemit jashtëzakonisht kompleks që është e ekspozuar vazhdimisht jo vetëm një sasi gjigante të ushqimit (rreth 69 ton gjatë jetës së personit mesatar të shëndetshme, sipas ekosistemet e laboratorit bakteriologji Instituti Pasteur në Lille, Francë), por kimikatet e ndryshme duke përfshirë farmaceutike.  "Probiotics mund të kompensojë për një kohë të shkurtër vetë mungesa jonë e microflora të dobishme, por performanca e tyre është e kufizuar dhe jo gjithmonë efektiv - tha Lyudmila Kafarskyy, profesor, d M. N.. - Përveç kësaj, ata nuk mbijetojnë në zorrë përgjithmonë ". Gjithashtu, mos harroni se rritje e jashtëzakonshme, e cila shpesh rekomandojmë probiotics për të trajtuar, jo një sëmundje e pavarur - e cila është gjithmonë një pasojë e patologjisë. Prandaj, duhet të konsultoheni me një mjek.
  Probiotics dhe prebiotics

  Ndërkohë, kërkimi i vazhdueshëm për të mirë do të thotë për të parandaluar shfaqjen e dysbiosis dhe për të rritur rezistencën e trupit ndaj faktorëve të pafavorshme mjedisore.

  Kjo është për shkak të paraqitjes në treg të produkteve që përmbajnë substanca prebioticheskie. Prebiotics - përbërësit nezasvoyuvani ushqimore. Ata bien pandryshuara në zorrë të mëdha dhe ka një efekt selektiv stimulues në rritjen dhe veprimtarinë e baktereve të dobishme.

  Të gjitha prebiotics - komponimet e hidrokarbureve të strukturave të ndryshme. Për shekuj me radhë, njerëzimi mori ato nga perime, fruta dhe drithëra; fasule, bizele, qepë, produktet e qumështit, drithëra, bukë. Kjo është veçanërisht e fije dietetike dhe të tjera shumë të ngjashme me përbërësit e tyre perime të tilla si inulin.

  "Prebiotics - një qasje krejtësisht të ndryshme për zgjidhjen e problemeve me tretje - thotë Lyudmila Kafarskyy.

  - Ata nuk do të përpiqet për të zëvendësuar disa florën bakteret "universale", por thjesht të stimulojë rritjen dhe zhvillimin e florës tona vet unik. Prebiotics nuk janë degraduar në stomak dhe duodenum dhe të arrijnë microflora tona të dobishme e pandryshuar dhe pastaj të fillojë "punë" e tyre për të mirën e trupit tonë. "

  Ndryshe nga fitimet, prebiotics nuk kërkojnë kushte të veçanta për ruajtje apo regjim të rreptë.

  Ndoshta diku në mes, shkencëtarët thonë dhe do të ofrojë për të vrarë dy zogj në një herë, konsumojnë medikamente synbiotic - një përzierje e probiotics dhe prebiotics. Po, kos - në vetë produktin tashmë probiotic, në qoftë se ajo gjithashtu i përgatitur me shtimin e prebiotics, prodhimi marrim ushqim sinbioticheskuyu.  "Ky kombinim premton të jetë një korrigjim efektiv i microflora zorrëve në fëmijët dhe të rriturit -. Hekurudhore M .., Profesor Sergej Belmer. - Probiotics dhe prebiotics plotësojnë njëri-tjetrin. Prebiotics ndërsa "ushqyer" dhe mikroorganizmave dhe bakteret e zorrëve probiotic-diplomatike. "


  Por edhe të mbështetet në "ushqim live" ende nuk ia vlen. "Përbërësit e mëtejshme kërkimore në këtë moment ata nuk janë të qartë të mjaftueshme - drejtor i Institutit të ushqyerit të ushqyerit Igor Kon Research. - Sidomos pak hulumtim i kryer në njerëz të shëndetshëm të rritur. Kryesisht studiuar efektet në të sapolindur dhe pacientët. " Alexander Martynov, Zëvendës Drejtor për Institutin e Shkencës së Imunologjisë, shton se ushqimet mjekësore në parim nuk mund të jetë "zakonet e rëndësishme të hahet e individit dhe karakteristikat individuale të organizmit."

  Rrjedhimisht, pro- dhe prebiotics nuk është zgjidhja, por vetëm një mënyrë për të mbështetur gut. Për të zgjidhur problemin rrënjësisht të vetëm mund të ndryshojë stilin e jetës e tyre plotësisht.

  Informacion nga neni "ushqime të fortifikuara".