Ushqimi dhe kalorive të tyre


 • Koncepti i përmbajtjes kalori të ushqimit
 • Ushqim Lista kalori

 • Koncepti i përmbajtjes kalori të ushqimit

  Çdo shoqëri moderne grua, natyrisht, kanë një ide të përgjithshme të asaj të produkteve kalori dhe mund t'i jepte përkufizim. Përafërsisht e - ushqime kalori është ajo që është shkruar në pjesën e prapme të paketës në përmbajtjen e produktit. Shifra më e lartë pranë akronim "kalori", me produktin më të lartë kalori.

  Kalori (politike, politike) - një sasi njësi energjie të barabartë me shumën e nxehtësisë së nevojshme për të ngrohur 1 gram ujë nga 1 ° C.

  Të gjitha ushqimet ndryshojnë në përbërjen e tyre kimike dhe me vetëm tre përbërësit - yndyrna, proteina dhe karbohidratet.

  Kjo është deri në të mirat e një komponent mbi një tjetër varet nga vlera e energjisë së ushqimit - atë ushqime kalori. Për shembull, ne të gjithë e dimë se shumica e produkteve janë ushqime të lartë kalori të lartë në një lloj yndyrë.

  Produktet kalori - sasia e energjisë së lëshuar në trup nga ushqimi gjatë tretjes. Vlera energjetike e produktit është i matur në kilocalories (kcal) ose kilojoules (KJ) për 100 gram. produkt.

  Përndryshe kilocalories quajtur edhe kalori të ushqimit sepse nganjëherë etiketë e ushqimit, ne nuk shoh asnjë kalorive, vetëm politike, dmth prefix kilogram-thjesht bie, dmth thelb feces dhe kalorive janë të njëjta.


  Në mënyrë tipike, përveç vlerës së energjisë së ushqimeve krijues thotë se në paketën dhe vlerën ushqyese për 100 gram të produktit - domethënë karbohidratet, yndyrna dhe proteina.

  Për "para" produkte, që është, ato duhet të jenë të përgatitur - mish, drithëra, makarona, ushqim të përgatitur, të tilla si dumplings, dumplings, rrezet manta, etj - Energjisë dhe vlera ushqyese të specifikuara për 100 gram të produktit të papërpunuar ose të thatë. Pra, tifozët kashok dhe makaroshek nuk të përqëndrohet në numrat kcal për paketë, si kjo vlerë kalorifike të produktit të marra dhe kur gatim, për shembull, njëqind gram oriz thatë është afërsisht treqind gram qull oriz, sipas kalori mbaruar produkt i së njëjtës peshë është zvogëluar përafërsisht tre herë.

  Por më të mirë të të gjitha, kur kalori numërimit të përqëndrohet në papërpunuar, ndërhyri për gatim, të përgatitur, të ndarë në pjesë, dhe pastaj nuk është e vështirë për të llogaritur kalori një pjesë, një numër korrespondues të kalorive N-gram përdorur produktin tuaj të ndarë me numrin e servings.

  Pra, siç u përmend më lart, të gjitha ushqimet që përbëhet nga karbohidratet, proteina dhe yndyrna. Secila prej këtyre komponenteve është përdorur nga trupi për të kryer një punë të veçantë. Për shembull, proteinat janë ndërtuesit e indeve të ndryshme të trupit, ato krijojnë qeliza të reja të rinj janë si tulla të vogla për të ndërtuar trupin tonë.

  Dhe karbohidratet dhe yndyrna na mbushin me energji, jo më pak të domosdoshme për jetën e trupit. Çdo moment i jetës sonë ne kemi shpenzuar energji edhe kur në gjumë. Në ëndërr, ne frymë, madje gërhij, perevertayemosya nga njëra anë në tjetrën, të ngrohtë deri trupin tuaj, duke ruajtur një temperaturë afër 37 gradë C. zemrës ynë, mushkëritë janë duke punuar vazhdimisht gjatë gjithë jetës sonë, nuk i lejuar vetes për t'u çlodhur dhe sekonda. Trupi shpenzon energjinë në frymëmarrje, duke folur, madje edhe aktivitetin mendor që është i pranishëm

  Kështu, për të kryer edhe veprimet e thjeshta ne shpenzojnë energji. Dhe për të marrë atë nga ushqimi.

  Kështu, llogaritja nuk është e vështirë - për të mbajtur peshën ne kemi nevojë për të marrë sa më shumë kalori sa kemi shpenzuar.


  Ushqim Lista kalori

  Në këtë listë ju mund të shikoni se cilat produkte janë më shumë kalori, të cilat përmbajnë pothuajse asnjë kalorive. Produktet kalori tregon per 100 gram:

 • alga deti, qepë, marule, selino (e gjelbër) që përmban më pak se 10 Cal
 • lakër, rrepkë, kastravec, marule, spinaq, kërpudha, gjalpë, russula, kërpudha 10-20 Cal
 • kungull i njomë, kungull, pumpkins, speca, qepë jeshile (pen), Kastrati, kërpudha: e bardhë, boletus, chanterelles 20-30 politike
 • Kos yndyrë të ulët, të ulët-yndyrë kos, fasule (fasule), karrota, selino (root), kopër, shalqi, pjepër, kumbulla, agrume, rrush pa fara e kuqe, Aspen 30-40 politike
 • leeks, qepë, majdanoz (herbs, rrënjë), panxhar gooseberries, qershi, kumbulla, dardha, mollë, Kastrati, blueberries, luleshtrydhe, raspberries, currants zi 40-50 Cal
 • bizele të njoma, rrush 70 Cal
 • peshk, mish lope, mish viçi, mëlçi viçi, broilers mace 2., djathë të ulët yndyrë, acidophilus thartuar pjekur qumësht, u rrit hips 80-150 Cal
 • mish qengji të ligët, mish pule kategori 2, broilers kategori 1, 2 turqi-kategori, vezë (jo 1 vezë dhe vezë 100g peeled), Rye bukë 150-200 politike
 • Pulat kategori 1, djathë yndyror, krem ​​kosi dhe 20% yndyrë, bukë e bardhë, rrush të thatë, kërpudha të thata 200-250 kcal
 • gjeldeti 1 kategori, djathë
 • niseshte patate, të thata rose hips, kajsi të thata, kumbulla të thara, arra 250-300 kcal
 • mjaltë, drithëra, makarona, bizele, fasule, bishtajore, soje dhe artikujt prej tij 300-350 kcal
 • derri, patë, djathi, salcë kosi 40% yndyrë, sheqer 350-400 kcal
 • rosa 500 kcal
 • gjalpë, margarinë 700-750 kcal
 • vaj vegjetal dhe i shkrirë gjalpë 890-899 kcal
 • Informacione nga artikullin "produkte Kalori»