Problemi i kolesterolit të lartë të ushqyerit e duhur për një zemër të shëndetshme


 • Fruta dhe perime të freskëta
 • Produktet e qumështit dhe zëvendësuesit e tyre
 • Mish, lojë, ri,%
  B1a dhe mishit zëvendësuese
 • Ngrira Produkte
 • Vajra dhe yndyrna gatim
 • Erëza në vend të kripës
 • Sweeteners
 • Ushqimore
 • Seasonings
 • Fasule, misri dhe lëng mishi
 • Produkte që ndihmojnë punën e zemrës në mënyrë efektive - pjesë e dietën e një personi të shëndetshëm. Nëse jeni duke menduar për ushqim të shëndetshëm, por nuk e di se çfarë duhet të jetë në tavolinë, përdorni udhëzuese produktet tona të dobishme nga fruta dhe perime për të gjithë pjekje gruri.

  Fruta dhe perime të freskëta

  Frigorifer duhet gjithmonë të ketë një grup minimal të fruta sezonale të tilla si manaferrat, fruta agrume, mollë, pjeshkë dhe rrush; mos harrojmë për perime: piper, lakër (lakër, lulelakër dhe brokoli), domate, zarzavate me gjethe të errët, selino, patëllxhan dhe kungull i njomë (përfshirë kungull i njomë).


  Produktet e qumështit dhe zëvendësuesit e tyre

 • Skremuar qumësht ose një për qind;
 • Qumësht soje pa sheqer dhe aditivëve (vetëm vanilje dhe çokollatë);
 • Kos pa yndyrë ose yndyrë të ulët;
 • Krem yndyrë të ulët ose të pijshëm Lezhes;
 • Pa yndyrë ose të ulët djathë yndyrë;
 • Djathë soje;
 • Pa yndyrë ose dritë djathë krem;
 • Pa yndyrë gjizë ose odnovidsotkovyy (ose Gjiza);
 • Pa yndyrë kos ose odnovidsotkovyy (pa shtesa artificiale, fruta apo vanilje);
 • Kos Soy;
 • Salcë kosi pa yndyrë;
 • Bardhë veze dhe zëvendësuesit e vezëve (pluhur veze, tofu rrihej, flaxseed terren).

 • Mish, lojë, peshk dhe mish zëvendësuesit


 • Pule dhe gjeldeti pa lëkurës dhe kockave apo mish të bardhë (gjirit);
 • Ground pulë e bardhë mish ose gjeldeti;
 • Mish derri fileto pa yndyrë;
 • Fast mish i grirë viçi ose lloj fileto femurit (me një zgjedhje e sy viçi për fjalën "hip" dhe "fileto mishi" dhe zgjidhni shkurtime të ligët: venave të vogla në mish, më pak yndyrë në të);
 • Peshk të ndryshme: salmon, skumbri, tilapia, troftë, harengë, ton;
 • Tofu: mëndafshi, e butë, firmë apo firmë shtesë;
 • Tempe (të pasura me fibra produktin e soje thartuar);
 • Gluten gruri (ushqim, të bëra nga proteina e grurit).

 • Ngrira Produkte

 • Perime dhe mixes perimeve të ngrira pa aditivëve (salcat, salcat, kripë);
 • Sheqer ngrira fruta (p.sh., blueberries ngrirë, luleshtrydhe, raspberries);
 • Fasule ngrira sojë (soje jeshile);
 • Steaks ngrira vegjetarian, burgers, qentë e nxehtë;


 • Vajra dhe yndyrna gatim

 • Një shumëllojshmëri e vajra bimore (ulliri, canola, arre, farë rrushi, badiava dhe e susamit);
 • Zëvendësuesit vajra (si prunes pure, salcë molle) gatim;
 • Vaj gatimi Nehidrohenizirovannye (yndyrë që është shtuar në rozsypchastosti brumë);
 • Margarinë që nuk përmban yndyrna trans;
 • Low-yndyrë sallatë salcë.


 • Erëza në vend të kripës

  Ne ofrojmë një listë të erëza të shijshme që mund të përdoret në vend të kripës.

 • Piper i ëmbël;
 • Qimnon;
 • Basil;
 • Fletë gji;
 • Piper i zi;
 • Piper i kuq;
 • Tharë piper djegës;
 • Kanellë;
 • Karafil;
 • Koriandër;
 • Kumin;
 • Kerri pluhur;
 • Kopra;
 • Majdanoz;
 • Pluhur hudhër dhe qepë;
 • Ginger;
 • Borzilok;
 • Mint;
 • Arrëmyshk;
 • Rigon;
 • Piper i kuq;
 • Piper i kuq;
 • Rosemary;
 • përzierje ulliri e bimëve (në zakonisht përfshijnë borzilok, rigon, rozmarinë, trumzë, i urtë, borzilok, i këndshëm);
 • Mix kinez "Pesë Spice" (zakonisht i përbërë nga anise, kanellë, karafil, kopër, piper Sichuan);
 • Përzierjet e tjera të bimëve dhe erëza pa kripë.


 • Sweeteners

 • Sweeteners të ndryshëm të prodhuar (ju inkurajojmë që të lexoni faqen tonë të internetit Neni mbi përbërjen e sweeteners)
 • jo sheqer apo "dritë" shurup panje;
 • Honey;
 • Shurup i palëmuar pllaka (ngjyrë kafe), oriz, si një alternativë për të sheqerit të rafinuar në mallrat e pjekur.

 • Ushqimore

  Snacks të Lehta

 • Arra të ndryshme të para dhe fara (bajame, arra, fara luledielli, fara e susamit);
 • Fruta të thata;
 • Bukë gruri tërë, pita, tortil'ya (kek me miell misri);
 • I krisur me krunde pa yndyrna trans;
 • Pa i patate të skuqura Tortilla trans yndyrë;
 • Ëmbëlsira me oriz ngjyrë kafe dhe kokoshka;
 • Whole kokërr tharje dhe kashtë;
 • Kokoshka i thjeshtë (i gatuar në furrë pa vaj) apo "i lehtë" nga kokoshka mikrovalë (me pak vaj).


 • Seasonings

 • Llojet e ndryshme të uthull - oriz, verës (verë e kuqe), balsamic, mollë, luleshtrydhe - një shtesë e madhe për sallatë mbushje.
 • Ketchup ulët në kripë;
 • Mustardë: Frëngjisht, mjaltë, Dijon, të verdhë.
 • Salcë soje pa kripë;
 • Fat i ulët ose majonezë "dritë" (rekomandohet pamje artikull në lidhje me faqen majonezë tonë);
 • Salcë Barbecue (salcë me erëza e nxehtë në të nxehtë).

 • Fasule, misri dhe lëng mishi

 • Fasule të ndryshme të konservuar, thjerrëzat, fasulet të ndryshme, chickpeas (Shënim: në qoftë se ju keni tension të lartë të gjakut, zgjidhni konservuar ulët në kripë.)
 • Bishtajore të thata (thjerrëzat, bizele ndarë, chickpeas, fasule);
 • Thekon tërshërë, kënaqur fragmentuar;
 • Krunde tërshërë;
 • Whole ose tokë flaxseed;
 • Whole kokërr drithëra mëngjes që nuk kanë nevojë për të ekspozuar përpunimin e temperaturës (Shënim: Zgjidhni drithërat që përmbajnë 5 ose më shumë gram fibra dhe më pak se 8 gram sheqer për shërbejnë.


  )
 • Elb;
 • Unpolished (ngjyrë kafe) dhe i papërpunuar oriz (ngjyrë kafe);
 • Drithëra: kernel i grurit, couscous, Polenta (miell i bluar trash misri), meli, bulgur (zier dhe bollgur gruri të thata) Quinoa (aka Filma ose kinva - kulture amerikan Jugut që përmban më shumë proteina sesa ndonjë drithëra të tjera) ;
 • Pasta nga gruri tërë;
 • Embrion gruri;
 • Vakt dhe artikujt prej tyre;
 • Miell soje;
 • Miell misri;
 • Domate të konservuar (e tërë dhe feta) në lëng të vet pa kripë, domate paste natyror;
 • Low-yndyrë ose "drita" sauces makarona;
 • Pule, viçi dhe perime supë pa kripë;
 • Lëng mishi Mushroom yndyrë të ulët.

 • Neni përgatitur mbi www.webmd.com