Më të mirat dhe të këqijat e vegetarianism


 • Mish = kolesterol?
 • Vitaminat dhe mineralet
 • Dëshironi të humbni peshë!

  Në radhët e VEGJETARIANËT mbushur me yje - Dustin Hoffman, Keanu Reeves, Madonna, Uma Thurman ... Shumë nga VEGJETARIANËT sotme të ndjekin këtë dietë jo vetëm për arsye të njerëzimit, si të menduarit që do të sjellë përfitime të njëjta për shëndetin e tyre. Dhe ata në fakt të fitojë diçka!

  Mish = kolesterol?

  Mish yndyrore të përmbajnë një shumë të kolesterolit, i cili në dietën e tepërt shpesh çon në atherosclerosis dhe infarkt miokardi.

  Vegjetariane hoqi dorë mish. Prandaj, ata vuajnë sëmundje më pak të zemrës, hipertensionit, diabetit, ata rrallë ndodhë gurë në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.

  Përveç kësaj, ushqime bimore përmbajnë të paqëndrueshme - antibiotikët natyrore që neutralizoj toksina që janë prodhuar në stomak.

  Por të gjitha këto avantazhe e ushqimit do të jetë vetëm në qoftë se tavolinën tuaj është më e larmishme. Ju duhet të hani një shumëllojshmëri e perime, fruta, drithëra të ndryshme, disa lloje të fasule dhe vaj - luledielli, ulliri dhe vaj flaxseed - ajo përmban thelbësor për zemrën dhe enët e gjakut omega-3, të humbur, duke hequr dorë peshk.

  Vitaminat dhe mineralet

  Vegetarianism rreptë nënkupton refuzim jo vetëm e mishit dhe shpezë, por edhe në të gjitha peshkut dhe produkteve të qumështit.


  Një ushqime bimore nuk është e mjaftueshme vitamina esenciale dhe minerale! Proteina perime, ndryshe nga kafshët, përmban të gjithë sërë amino acidet esenciale.

  Mungon në ushqim vegjetarian dhe vitaminës B12, e nevojshme për gjak dhe sistemit nervor. Mungesa e saj shkakton dobësi, marramendje, marramendje, dridhje e gjymtyrë.

  Nëse argumentet tona nuk e kanë tronditur apo keni braktisur ushqim të kafshëve për bindjet personale - të marrë vitaminat. Pa to vegjetariane rrezik - duke u shpëtoj prej disa sëmundjeve të tjera të fituar - anemi, kockat të dobëta, dëme nervore dhe të reduktuar funksionin seksual.

  Dëshironi të humbni peshë!

  Shumë njerëz janë të interesuar në - ajo ndihmon për të humbur peshë vegjetarian. Kështu, në javën e parë të vërtetë të humbur peshë, por pastaj shtoj në peshë. Pas të gjitha, për të njom trupin që ju keni për të ngrënë një shumë të bukës dhe miellit produkteve!

  Vegetarianism rreptë mund të çojë në probleme me sistemin imunitar dhe, prandaj, ftohjet e vazhdueshme dhe plagë të tjera. Në klimën tonë, ajo është zakonisht nuk rekomandohet, përveç në verë kur të ngrohtë dhe me diell. Por zgjedhja është e juaja.

  Informacion nga neni Olga Smirnova.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Vegetarianism
 • Mbipesha, dietë