Rreziqet fshehur i vegetarianism


 • Çfarë vegjetariane hani?
 • Dietë? Zgjedhja individualisht
 • Kjo është vegetarianism të dobishme?


 • Çfarë vegjetariane hani?

  Duke kërkuar në studentor Fjalor, ne lexojmë se ithtarët e vegetarianism besoj vetëm produkte të bimëve të ushqimit të njeriut.
  Nga përjashton dietë të gjitha produkteve të kafshëve, bagëtisë e mishit dhe shpezë, peshk, produkte qumështi dhe vezët.

  Kjo do të thotë se vegjetarian i vërtetë do të jap përgjithmonë up jo vetëm në djathë dhe djathë, por edhe në ëmbëlsira dhe madje edhe akullore. Por këto VEGJETARIANËT sinqertë sot ndoshta mund të llogaritet për një dorë. Në kohën e tashme vegetarianism ndarë në disa nën: laktovehetariantsi dhe ovolaktovehetariantsev.

  Çfarë është ajo?

  Laktovehetarianskaya dietë lejon konsumimin e produkteve të qumështit. Një grup i produkteve duhet të jetë e ndryshme: bishtajore, arra, bukë nga mielli gruri, perime, fruta, manaferrat, vaj vegjetal.

  Ovolaktovehetarianskaya dietë menu lejon shfaqjen e vezëve. Ajo siguron trupin me gjithçka që ju nevojitet, duke përfshirë vitaminës B12, që mungon në ushqime bimore dhe kalcium, dhe për këtë arsye të përshtatshme për përdorim të zgjatur.


  Dietë? Zgjedhja individualisht

  Në fakt, kufijtë e vegetarianism u bë mjaft i paqartë. Për shembull, besohet se ata që herë pas here nuk ha vetëm vezë, produktet e qumështit, por edhe peshk, too vegjetarian.


  Është ky formulim i paqartë dhe çon në debatin e vazhdueshëm rreth dëmtimit të përhershëm dhe përfitimet e një dietë të tillë. Shumica hulumtim është konfirmuar dobinë e një dietë të tillë, por jo të rënda, dhe laktovehetarianskoy.

  Megjithatë dietë më të mirë - të përziera, por i zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për çdo person. Kjo për shkak se ne kemi ushqim shumë të ndryshme portativ veçantë. Disa mendojnë keq, hahet mish, ndërsa të tjerët kanë mungesë të proteinave shtazore në dobësisë shkaqet dietë dhe depresioni.

  Pas të gjitha, nuk ka mjek diete do të thërrasë një mish i shëndetshëm kafshë është padyshim produkt i dëmshëm. Ajo ka nevojë për të ngrënë, edhe pse, natyrisht, jo çdo ditë, duke preferuar për të ligët varieteteve të tilla si viçi, lepuri dhe të tjerët.

  Nëse ju mund të zëvendësojë kafshët mish peshku - të bëjë atë, por nuk e eliminojnë proteina të kafshëve në të gjitha.


  Kjo është vegetarianism të dobishme?

  Rreptësisht dietë vegjetarian nuk është i përshtatshëm për fëmijët dhe adoleshentët. Trupi i tyre është në rritje dhe zhvillim, dhe në këtë fazë ajo nedodaty vitamina, proteina, aminoacidet, të cilat mund të merret vetëm nga ushqimi. A nuk të bëhet vegjetariane për gratë shtatzëna dhe të rinj, njerëz të shëndetshëm. Dietë e tyre duhet të jenë të ndryshme, dhe për të eleminuar mishin nga dietë nuk është e nevojshme.

  Në qoftë se ju flisni për njerëzit mbi 50 të cilët janë të ngarkuar zakonisht një bandë e tërë e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, të ushqyerit laktovehetarianskoe ata kërkojnë një dietë mjekësore.

  Ulja konsumi i mishit është mjaft i pranueshëm dhe në pleqëri, kur reduktohet aktivitetin e gjëndrave të tretjes.