Parimet e trajtimin e trashje


 • Trashje - një sëmundje kronike
 • Një tjetër 3 parim definimin
 • Fazat e trajtimit
 • Tablet trashje
 • Liposuction


  Numri Parimi 1: Trashje - një sëmundje kronike

  Pas një humbje peshe dramatike zvogëlon nivelet e hormonit leptin, e cila çon në një rritje kompensuese në konsum ushqimor dhe shtim në peshë të përsëritura.
  Për të folur në këtë rast mungesën e disiplinës dhe mosbindje kujdesin e pacientit çfarë i zemëruar me goiter difuze toksike (sëmundje tiroide, një manifestim - palpitations zemrës) serdtsebyenyyamy ose një ndryshim në tiparet e fytyrës me acromegaly (një sëmundje në të cilën kockat rriten, rritjen e trupit në madhësi dhe të ndryshojë formë).


  Një tjetër 3 parim definimin

  1. Trajtimi duhet të jetë sëmundje shumë e rrezikshme. Prandaj - nevoja për trajtime relativisht të sigurta.

  2. profilatiki rëndësi. Është më mirë të humbasin £ 10 dhe për të mbajtur peshën e ri, duke zvogëluar rrezikun e komplikimeve se sa të humbasë në fitim afat të shkurtër £ 40 dhe 50, të cilat do të përshpejtojë rezultatin fatale.

  3. Rëndësia e një dietë të ekuilibruar. të neglizhohet se trupi i njeriut duhet të veprojë vitamina, amino acidet esenciale, acidet yndyrore, elementët gjurmë, pasi që mungesa e tyre kanë probleme të tjera shëndetësore.


  Fazat e trajtimit


  Korrigjimi i sjelljes hahet dhe aktivitetit fizik. Ky është hapi i parë. Duke qenë formalisht dritë, ky rekomandim është jashtëzakonisht e vështirë. Klubet e shkollave apo individët me trashje (një shembull të një shkolle të tillë është projektuar Butrova SA, duke vepruar në qendër endokrinologji RAMS) të bëjë një kontribut të rëndësishëm në zgjidhjen e problemit.

  Jo një fjali, dhe puna ekipore. Edhe në qoftë se pacienti merr program humbje peshe, vështirë se një ditë ai shkon në një hamburgerit, proshutë, birrë dhe kur për të 3 herë në ditë, për peshk detare dhe ushqim vegjetarian, ose thyen larg nga TV seri, kalon nëpër vënies 2 km . Rekomandimet e pacientëve të qetë - fjali nuk i ashpër, dhe bashkë-brez sjellja inteligjente korrigjim ushqim hani më shumë se ju hani, por i kushtoj vëmendje të ushqimit tuaj, të gëzojnë ushqimin, por nuk e kafshoj në hazettsi dhe hani shërbyer në tryezë, pajisje të vogla pjesë.

  Yndyrë minimale, fibrave maksimale. Minimize futje e yndyrës (Shko 0,5% qumësht, djathë të ulët yndyrë, aspartame zëvendësim sheqer ose cyclamate). Programi është diskutuar në bazë të shprehive shije. Është e rekomanduar për të përfshirë një numër të madh të fibër dietik. Ata jo vetëm të reduktuar thithjen e yndyrës, por edhe të reduktojë urinë. Më të fibër në fruta të freskëta, perime, bukë gruri tërë.

  Ushtrimi. Me pacientët e padyshimtë të përfitimit nganjëherë mungesa zhgënjyes e humbje peshe të konsiderueshme, për shkak të rishpërndarjen e përmbajtje yndyrë organ (ulur) dhe një rritje në muskujve (rritet).

  Pavarësisht peshës së vogël të përgjithshëm, të zvogëlojë yndyrë organeve të brendshme (e cila mbulon organet e brendshme) dhe rezistenca e insulinës (rezistencën e insulinës) është jashtëzakonisht e dëshirueshme për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe kohëzgjatjen e saj. Shkurtër siguruar konsumin ngarkesen e glycogen mëlçisë (a substancave të cilat është e ruajtur në formën e glukozës) dhe gjatë - rezervat e yndyrës.


  Tablet trashje

  Kur është e nevojshme? Terapia e barnave është treguar për BMI (Body Mass Index, treguesi kryesor i prania ose mungesa e trashje, është llogaritur duke pjesëtuar peshën në kilogram nga katrore e rritjes në metra) mbi 30 kg / m2, mungesa e efektivitetit të ndryshimet e jetesës për të paktën 12 javë, dhe praninë e faktorëve të rrezikut (diabet, hipertension, dislipidemia, duke përfshirë historinë e familjes), në mungesë të ndikimit pozitiv të ndryshimet e jetesës - për 6 muaj në një BMI mbi 27 kg / m2.

  Drogës duhet të studiohet dhe të sigurt. Përdorimi i diuretics, hormoneve tiroide, "ekstrakte" nga hipofizë shkuar në të kaluarën. Kërkesa kryesore për barnat që përdoren për të trajtuar trashje - drogës duhet të studiohet para se eksperimenti duhet të jetë formula "i hapur", përbërja e tij duhet gjithashtu të jetë i njohur.

  Këto studime, nuk ad! "Magic" set nuk mund të konsiderohet si një alternativë e vërtetë, pasi në grupe të tilla mund të përmbajnë substanca me pronat narkotike ose pashkelur. Origjina perime të substancës nuk e bën atë të lirë të formulave kimike receptorin e pronave të detyrueshme dhe kështu me radhë.

  Ne duhet të dimë të dy pronat pozitive dhe negative të drogës që ne i përdorim në pacientit, dhe burimin e informacionit - nuk ka broshura, dhe studimi multicentrike randomized.

  Opsionet e mëposhtme janë terapi të drogës: 1. ndikim mbi të urisë dhe ngopje qendrave, 2. duke bllokuar thithjen yndyrë e ushqimit si burim i numrit më të madh të kalorive 3. rritur lipolysis (prishjen e yndyrë).

  1. dexfenfluramine. i regjistruar në vend për recetë. Kohëzgjatja e trajtimit deri në 3 muaj. Nga përdorimi i drogës duhet të përjashtohet hipertensionit pulmonar, valvulat mitrale dhe trikuspidal, sëmundje të tjera të rënda të zemrës.

  Drogës rregullon ushqyerit sjelljen përmes efekteve mbi strukturën e trurit serotoninerhicheskoe (ndikon serotonin - "hormonin e kënaqësisë"). Përdorimi afatshkurtër i një disavantazh në trajtimin e sëmundjeve kronike.

  2. Orlistat (Xenical). Blocks thithjen e yndyrës në zorrë duke konkurruar me lipazat zorrëve (lloji i enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit). Mungesa e efekt sistemik (drogës vepron në nivel lokal - vetëm në zorrë, jo tërë trupi), për të minimizuar numrin e contraindications, kohëzgjatjen e përgjithshëm të përdorimit të vazhdueshëm të Orlistat është e rregulluar nga një mjek.

  Në Evropë, pacientët duke marrë atë për rreth 2 vjet.

  Përdorimi i drogës domosdoshmërisht të kërkojë kufizimin e yndyrë në dietë - një shkelje të kushteve që çojnë në steatorrhea (sasi e madhe e yndyrës në stol), në steatorrhea gjatë humbje e mundshme e vitamina yndyrë shpjegueshëm.
  Kjo është seriozisht rregullat e drogës, pasi vetëm pajtueshmëria siguron sigurinë dhe efikasitetin e trajtimit.

  3. Sibutramine (Meridia). I regjistruar kohët e fundit agjent. Veprimi i saj është i bazuar në aktivizimin e të dy strukturave qendrore dhe noradrenarhicheskih serotoninerhicheskih përgjegjëse për formimin e ngopje, dhe aktivizimin e receptorëve periferike B3-adrenergjik që rrisin lipolysis, duke zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme mundësitë terapeutike në trajtimin e obezitetit (p.sh., aktet e drogës në të dy një ndjenjë e plotësi dhe rrit avari e yndyrave).


  Liposuction

  Ose heqjen lokal yndyrë. Promovuar dhe inkurajuar pacientëve cosmetologists si vendim një-fazë probleme kozmetike, por në një studim të kontrolluar tregoi se pesha e humbur nga Liposuction, reduktohet në mungesë të ndryshimeve në mënyrën e jetesës. Prandaj, kjo procedurë ka rëndësi të rëndësishëm strategjik në trashje. Si me trashje të rënda (BMI 40) rrit rrezikun e vdekjes së papritur në 15-30 herë, të duhet të marrin në konsideratë këtë të popullsisë dhe të trajtimit të opsioneve të tilla si reduktuar dietën (800 kcal / ditë), ose hastroplastika bajpas operacioni bajpas stomakut.

  Informacion nga nenet Melnichenko GA (MMA emër IM

  Sechenov) "Trashje në praktikën e endokrinologji."

 • Lexoni gjithashtu:

 • Trajtimi i trashje: Metodat e tanishme
 • Mënyra aktuale e trajtimin e trashje
 • Si të Treat Shëndoshje? Përmbledhje e metodave
 • Trajtimi kirurgjik i trashje
 • Njeriu i mirë e tepërta, apo si për të ende të humbasin peshë?