Dietë e duhur duhet të hani siç duhet


 • Mos hani pas aktivitetit fizik
 • Çdo të fillojnë të hahet perime ose fruta
 • Ëmbëlsirë Fruta - e keqe!
 • Tërësisht përtyp
 • Ujë të pijshëm Correct
 • Të pushojnë pas një vakt


 • Mos hani menjëherë pas ushtrimit


  Mos hani menjëherë pas stërvitje, sport, punë të rënda fizike, overcooling ose mbinxehje të trupit, dhe pas emocioneve të stuhishme. Menjëherë pas trupin e stresit jo për lirimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit. Bëni të paktën gjysmë ore pushim.


  Çdo të fillojnë të hahet perime ose fruta

  Secili vakt duhet të fillojë me perime të papërpunuara ose fruta. Hani ato e tërë ose si një sallatë.

  Perimet dhe fruta, e ha me stomak bosh, stimulojnë gjëndrat e tretjes, lëvizshmëri të traktit gastrointestinal, të nxitur normalizimin e microflora zorrëve. Veçanërisht të dobishme në këtë drejtim, mollë, lakër të të gjitha llojeve (lakër, lulelakër, brokoli ...), karrota, prej trangujve, domate, speca e ëmbël. Lakra, që ra fjala, mund të përdoret dhe lakër turshi - është një nga produktet shumë të pakta në prokurimin e aksioneve të vështirë se të humbasin pronat e tyre të dobishme.


  Ëmbëlsirë Fruta - e keqe!

  Por me ushqim të përpunuara termikisht, dhe sidomos menjëherë pas fruta të papërpunuara dhe perimet nuk duhet të merren - në të cilin rast ata të kontribuojnë në procesin e kalbje dhe fermentimit në zorrë.


  Ka fruta për ëmbëlsirë - e keqe!


  Tërësisht përtyp

  Tërësisht përtyp. Nëse përtypet, është jo vetëm ushqim mekanik rëndë (që lehtëson punën e të gjitha pjesët e tjera të traktit digjestiv), por edhe një ndarje e pjesshëm të karbohidrateve dhe disa proteina nën veprimin e enzimeve në pështymë.

  Hani ngadalë, bëni pushime të shpeshta në mes të ngrënies - të paktën 5, dhe mundësisht 10 minuta. Mëngjesi dhe darka duhet të zgjasë të paktën një drekë orë - të paktën 40 minuta.


  Ujë të pijshëm Correct

  Mos pini menjëherë para ngrënies, gjatë dhe pas vakt. Përjashtime mund të bëhen vetëm në qoftë se shumë të thatë hani ushqime që ju mund të pini gllënjka të vogla.

  Ujë dhe pije të tjera pështymë nga larë goja e tij, lëng holluar stomakut, e cila ndikon në tretjen e ushqimit. Duhet të pini të paktën gjysmë ore para një vakt dhe jo më herët se një orë pasi të hahet.

  Mos hani shumë të ftohtë (shumë më poshtë temperaturë dhome) dhe shumë e nxehtë (djegia gojën dhe buzët) ushqim dhe pije. Ajo është e padëshirueshme për të kombinuar në një vakt enët e nxehtë dhe të ftohtë.


  Të pushojnë pas një vakt

  Menjëherë pasi të hahet nuk merret me punën, dhe një pushim të vogël. Por jo nuk gënjej fle. Shëtitje e mirë nge. Pushim duhet të jetë të paktën 15 minuta në rast të dritës dhe të paktën gjysmë ore në rastin e fizike të rëndë.

  Dhe me pushim sportive serioze midis fundit dhe fillimit të vakt stërvitje duhet të jetë të paktën një orë.