Kokoshka të dobishme për të gjithëPak prej nesh nuk e kanë provuar edhe kokoshka - drithëra shijshme, e cila është aq e bukur përtyp duke shikuar filma. Ata që duan të humbin peshë, shpesh refuzojnë të përdorni kokoshka, duke përmendur faktin se kokoshka është e skuqur në një shumë të majme. Por shkencëtarët thonë se kokoshka ulët-kalori me pa shtesa dhe ajo duhet të përdoret në programet humbje peshe. Është e njohur se një pjesë e kokoshka pa gjalpë përmban rreth 30 kalori totale dhe vetëm kur ju të shtoni gjalpë ose vaj perimesh në 130 kalori rritet.

Përveç kësaj, një i zbuluar rishtazi shkencëtarët amerikanë nga Universiteti i Scranton, drithëra të shëndetshme dhe mund të parandalojnë kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Kokoshka përmban antioksidantë dhe polyphenols, të cilat pengojnë zhvillimin e sëmundjeve të rënda. Ai gjithashtu përmban një pasuri e fibra të dobishme shëndetësore - një çift duzinë gram kokoshka ekuivalent me servings e gjysmë të bollgur ose krunde servings ditore e makarona miell i pasitur. Kokoshka përmban vitamina, ndihmon të mbani ju ndiheni të plotë për një kohë të gjatë dhe madje të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak.

Por kryer shumë larg shkencëtarët kokoshka nuk e këshillojnë. Ky produkt zakonisht shërbeu ëmbël apo i kripur, shpesh me shije, aditivëve aromatike që imitojnë shijen e gjalpë.


Sheqer të tepërt dhe kripë, si dhe enhancers shije, nuk mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Prandaj, shkencëtarët rekomandojnë që të i kushtoj vëmendje për përbërjen e këtyre goodies.
Lajme përgatitur Svetlana Khomenko.