Sweeteners vërteta e hidhur dhe nuk


 • "Sweet" civilizim problemi
 • Sweeteners natyrore
 • Sweeteners artificiale
 • A është e rrezikshme për të përdorur sweeteners?

 • "Sweet" civilizim problemi

  "Sugar - vdekje e ëmbël!" - Motoja e atyre që refuzojnë përdorimin e sheqerit gjatë shqetësimeve për shëndetin tuaj apo figurë.

  Në të gjithë botën, diabeti njihet si problemi më akut mjekësore dhe sociale, ajo është quajtur edhe "sëmundjet e qytetërimit". Numri i pacientëve me këtë sëmundje rritet nga viti në vit, veçanërisht në vendet e industrializuara.

  Problemi i peshë të tepërt - është gjithashtu një nga scourges të shoqërisë moderne. Prandaj, angazhimi për një mënyrë jetese të shëndetshme, stërvitje dhe kujdes për të ulët kalori dietë të ekuilibruar me trendet e modës, të cilat ndjekin publik i parë tregton persona - aktorët, prezantuesit televizive, modele - është gjithnjë e duke u bërë një mënyrë jetese më të informuar dhe popullsia pasur.  Në dekadat e fundit, një rritje intensive e prodhimit të zëvendësues të sheqerit. Me prodhimin e sheqerit globale prej rreth 130 milionë. Ton prodhim i përbashkët i sweeteners është 15-20 mln. Ton e sheqerit ekuivalent. Kjo çoi në një rënie relative në konsumin e saharoze në formë të pastër, e ka prejardhjen nga panxhar sheqeri dhe kallam.

  Sweeteners natyrore

 • Honey Bee - Syropoobraznaya substancë e ëmbël e prodhuar nga bletët e mjaltit nga nektar të bimëve. Në mjaltë lule përmban ujë 13-20%, 75-80% karbohidratet (glukozë, fruktozë, etj), acide organike, enzime, minerale dhe substanca aromatike, vitamina.


  Kur ruajtjen mjaltë kristalizohet. Mjalti është ushqim për bletët dhe të drejtave të vlefshme ushqimore.
 • Sheqer panje prodhuar nga sheqeri panje, e cila rritet kryesisht në Amerikën e Veriut. Në pranverën e shkurtimeve në pemë leh ekstrakt lëng të ëmbël përmban 5% sukrozë dhe disa sheqerna. Kryesisht në kushte artizanale e avullimit shurup panje lëng janë përdorur në ekonomitë familjare për gatim në vend të desserts të sheqerit. Nga shurup nga valë dhe kristalizimit pasues mund të marrin sheqer solide panje në formën e pjesëve të formave të ndryshme. Në rreth njëjtin lloj të sheqerit të prodhuar nga pëllëmbë të sheqerit (India, Filipinet, etj) e.

 • Stevia. Përpunimit të bimëve produkt Stevia lë - Stevioside. Ajo është 300 herë më e ëmbël se sheqeri. Kjo është një natyrë sheqer diabetik natyror nevuhlevodnoyi që ka veti kurative dhe Wellness. Homeland stevia - Amerikë Jugore (Paraguaj, Brazil). "Stevia" është përkthyer nga gjuha Mayan - mjaltë. Indians në ankth përdorur lë çaj martohem me stevia.
 • Fruktoza, ose sheqer fruta. Në lire formë të pranishëm në pothuajse të gjitha manaferrat ëmbël dhe fruta. Shumë preferojnë të zëvendësojë drogë sheqerit sintetike dhe fruktozë natyrore. Nutritionists vlerësoi dinjitetin e fruktoza: ajo mund të përfshihen në dietën e diabetikët, si dhe për asimilimin e saj nuk ka nevojë për insulinë.


  Sipas ekspertëve, diabetikët mund të hani çdo ditë rreth 0,5-1,0 gram fruktozë për kilogram të peshës trupore.

  Avantazhi më i madh i fruktoza është se bukur, i njohur shije gjellë e ëmbël ju mund të shtoni sasi të vogla të fruktoza, që nga niveli i kalorive sheqerit (380 kcal / 100 g) ajo është 1,2-1,8 herë ëmbël. Kjo dietë mund të zvogëlojë kalori, e cila është shumë e rëndësishme për pacientët me trashje dhe njerëzit me arteriosklerozës dhe sëmundjeve koronare të zemrës me njerëz mbipeshë dhe të moshuar të cilët e kanë të dëmtuar tolerancën e glukozës (një gjendje në të cilën glukozë e tepërt formuar në gjak pasi të hahet shumë kohë larg prej saj).

  Megjithatë, fruktoza promovon humbje peshe, jo vetëm për shkak të marrjes të ulët kalori.
 • Ndonjëherë obeziteti është i lidhur me të ngrënit e tepërt e shkaktuar hypoglycemia pasi të hahet. Rënie të mprehtë në numrin e glukozës në gjak mund të shoqërohet me aktivitet të madh fizik në atletët. Për të parandaluar këtë problem kohët e fundit e përdorur gjerësisht ushqim, i cili i glukozës zëvendësuar nga fruktoza.

  Këto produkte nuk shkaktojnë lirimin e menjëhershëm të insulinës në gjak dhe të çojë në hypoglycemia pas aktivitetit fizik të zgjatur. Fruktoza është konsideruar sheqer diabetik i domosdoshëm për ata fëmijë që vuajnë nga intolerancë në sheqer.

  Kjo është arsyeja pse ajo është aq shpesh pjesë e llojeve të ndryshme të ushqimit të fëmijës. Përveç kësaj, 20-30% fruktoza zvogëlon rrezikun e prishjen e dhëmbëve dhe inflamacion në gojë, nuk shkakton alergji.


  Sweeteners artificiale

  Sweeteners artificiale që përmbajnë kalori të ulët dhe të ndihmojë të mbajë peshë të ulët dhe nuk shkaktojnë prishjen e dhëmbëve. Këtu janë disa prej tyre:

 • Sakarinë. Sheqer diabetik parë artificiale, e përdorur gjatë se zëvendësues të tjera artificiale. Në 450 herë ëmbël se sheqeri. Ajo nuk shkakton prishjen e dhëmbëve dhe është përdorur shpesh në vend të sheqerit në ushqime, pije, përtypet vitamina, pastë dhëmbësh dhe gargarë.  Edhe ata që kurrë nuk zëvendësojë sweeteners sheqerit, pothuajse çdo ditë janë në sasi mjaft të konsiderueshme të sakarinë. Fakti që ajo është përdorur gjerësisht në industrinë ushqimore. Një nga përbërësit në akullore, krem, desserts xhelatinë dhe confections tjera janë një E954 ushqim shtues. Nën këtë pseudonimin fshehur sakarinë errët dhe pak i kuptuar.

  Në saharinovym më të zakonshme zëvendësues konsideruar "Sukrazyt" firmë izraelite Biscol. Ajo është shitur në paketat e 300, 700 dhe 1200 tableta. Gjithashtu, ky sheqer diabetik vjen në formë pluhuri, e cila është e përshtatshme shumë mirë për eksperimentet e kuzhinës.

  Ajo sakarinë nuk është shkatërruar nga trajtimit të ngrohjes, kështu që ajo mund të përdoret në produktet ëmbëltore ose shtoni komposto dhe dehja. Megjithatë, zonjë duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo nuk është një ruajtës zëvendësim, të tilla si sheqer të thjeshtë. Prandaj, të gjitha boshllëqet nga "sukrazita" nuk mund të ruhen për më shumë se tre javë.
 • Një tjetër sheqer diabetik - "Sukradayet" - edhe në kërkesa të mëdha në vendin tonë. Çdo tabletë do të mbajë 18 sakarinë mg, dhe si mbushëse janë përdorur acid limoni dhe sode ushqim të zakonshëm. A nuk abuzojnë me zëvendësues: një filxhan çaj apo kafe është e mjaftueshme 1-2 tableta.

  Nëse ju vendosni më shumë, pi merr një shije mjaft të pakëndshme hidhur, e cila bëhet më e theksuar si cool.

 • Cyclamate. Herën e dytë shfaqja e sheqer diabetik sintetike. Ekspertët nuk e rekomandojmë përdorimin e grave cyclamate shtatzëna, fëmijëve dhe njerëzve që vuajnë nga dështimi i veshkave. Për të gjithë tjetër nuk është doza ditore e pranueshme diabetik - 11 mg per kg peshe trupore.

  Shijoni cyclamate manifestuar më qartë në përzierjeve me zëvendësuesit e tjerë, dhe thekson sakarinë tyre më fitimprurës. Përveç kësaj, cyclamate vjedh një shije të hidhur, e cila shfaqet në "mbidozë" të sakarinës.

  Raporti optimal të këtyre dy substancave që konsiderohen 10: 1, përkatësisht 20 cyclamate mg ka 2 sakarinë mg. Kjo përqindje është baza e pothuajse të gjitha sweeteners të përziera të shitura në vendin tonë. Më të popullarizuara të tyre janë "Zuclo", "Wort", "Milford" dhe "Diamond".
 • Ata vijnë në formën e tabletave në paketat e 650 apo 1.200 tableta. "Milford" është shitur edhe si një të lëngët, 1 lugë çaji i zëvendësuese shurup 4 lugë sheqer. Megjithatë, shurup është një pengesë e madhe - ajo është shumë e vështirë për dispenzim. Gabim në disa pika mund të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme shijen finale të produktit.

  Prandaj, më të besueshme dhe më e lehtë për t'u përdorur pilula.

 • Aspartame. Një nga zëvendësuesit më të njohura, ajo është 180 herë më e ëmbël se sheqeri. Ai konsumojnë rregullisht më shumë se 350 milion. Njerëzit në mbarë botën, dhe është llogaritur se ajo është përgjegjëse për 62% të tregut të zëvendësues të sheqerit. Ajo përdoret në llojeve të ndryshme të ushqimit, së bashku me sukrozë ose sakarinës.
 • Studimet e kufizuar dentare kanë treguar se aspartame nuk shkaktojnë prishjen e dhëmbëve. Ky sheqer diabetik përdorur gjerësisht në prodhimin e pijeve ulët kalori të gazuara, ku ai tha akronim E951. Konsumi i moderuar i këtyre pijeve nuk do të dëmtojë, por ekspertët nuk përjashtojnë ndërlikimet e mundshme që lidhen me përdorimin e dozave të larta të kësaj substance.

  Doza lejueshëm ditore e aspartami është 40 mg për kg të peshës trupore. Në kushtet e rritur këtë shifër korrespondon me rreth 14 bankat dietë sode sheqer diabetik apo 80 çanta.

  Më aspartame përzier me atsesulfamom K, e cila i referohet të "rinj" sweeteners gjeneruese.
  Besohet që profilin shijen e këtij tandemi është si të afërta me një sheqer natyror, Acesulfame K është përgjegjëse për "kënaqësi e çastit", dhe aspartame ofron amëz të gjatë. Prandaj, një përzierje e këtyre substancave është baza e shumicës së analogë industriale sheqerit. Më e famshme e tyre janë «NutraSweet», «Sweet time», «Candelel» Koresë së Jugut dhe «Miwon».

  Ata janë të shitur në formë tabletash 300 dhe 600 tableta.

 • Ksilitol dhe sorbitol. Në formën e saj natyrale e gjetur në shumë ushqime, të tilla si xylitol të përfshira në lëng thupër, banane, kerpudha; sorbitol ne të merrni mollë, dardha, kajsi, rrush, murriz. Prodhuar artificial për prodhimin e produkteve ëmbëltore (çamçakëz, tabletat). Studimet kanë treguar se njerëzit që përdorin ksylytol, dëmtimit të dhëmbëve ishin 90% më pak se në njerëzit që përdorin sheqer të thjeshtë.
 • Sucralose. Sheqer diabetik më e sigurt. Ky është i vetmi sheqer artificial, i cili shmang akuzat e karcinogjenim.

  Ekspertët thonë se duke marrë atë të sigurt për gratë shtatzëna dhe fëmijët në grup mosha më e re. Doza maksimale ditore është 5 mg per kg peshe trupore. Por Sucralose është e vështirë se përdoret ndonjëherë në industrinë ushqimore dhe relativisht i rrallë në raftet e farmacive ruse. Fakti që deri më sot kjo është zëvendësim më i shtrenjtë në treg dhe për këtë arsye nuk konkurrojnë me homologët e lirë sheqer.
 • A është e rrezikshme për të përdorur sweeteners?

  Në vitet e fundit, komuniteti botëror tani dhe pastaj nxeh të dhënat e publikuara të kërkimit mbi ndikimin në sweeteners të shëndetit të njeriut të kryera nga institucionet mjekësore nëpër botë.

  Numri më i madh i ankesave është aspartame. Kështu, sipas shkencëtarëve italianë, ajo është zhvillimi i qelizave të kancerit - këto rezultate janë marrë në testet laboratorike në 1800 minjtë. Menaxhimi evropian i sigurisë së ushqimit (EFSA), ka organizuar një inspektim urgjent të sweeteners pas publikimit të të dhënave të hulumtimit dhe nuk ra dakord me përfundimet e ekspertëve italianë.

  Një numër i Shkencëtarëve Amerikanë lidh shpërndarjen në epidemisë amerikan të sklerozë të shumëfishtë dhe eritematoz sistemik lupus me përdorimin e zëvendësues të sheqerit «NutraSweet», «të barabartë» dhe «lugë» dhe dietë pije, të cilat përfshijnë aspartame.

  Ka të dhëna se në temperatura mbi 30 ° C, alkoolit druri në aspartame është konvertuar në formaldehyde dhe pastaj të acidit formik, e cila nga ana shkakton acidozës metabolike (prishjen e baraspeshën acid-bazë në trup). Helmimi Methanol si simptoma për sklerozë të shumëfishtë, sepse njerëzit gabimisht vënë diagnozën "sklerozë të shumëfishtë".

 • Fruktoza. Gastroenterologe e saj të gjetur fajtor më shumë se një e treta e rasteve të sindromi i zorrëve nervoz. Në sindromi i zorrëve nervoz (IBS) kuptohet zakonisht çrregullime klinike sindroma e funksionit të zorrëve (kapsllëk, diarre, fryrje, dhimbje të barkut) pa ndryshime të dukshme organike të traktit gastrointestinal.

  IBS - një nga patologjitë më të zakonshme gastrointestinale në vendet e zhvilluara.
 • Besohet se epidemia mbipeshë që përfshiu popullsinë e Shteteve të Bashkuara lidhur me përdorim në sweeteners ushqimore bazuar në fruktoza. Kjo deklaratë është bërë për të studiuesve amerikanë.

 • Xylitol. Gjithashtu nuk shpëtoi akuzat e karcinogjenim. Në Evropë ajo është përdorur gjerësisht, por në SHBA përdorimi i xylitol duhur sepse eksperimentet në kafshë gjetur se në kushte të caktuara ajo mund të shkaktojë formimin e tumoreve. Përveç kësaj, sasi të mëdha të xylitol pengon funksionimin normal të përbërësve aktivë të pështymës.

  Të fundit minus këto substanca është shkruar në një paketë të çamçakëz. Me përdorim të tepruar, ata të shkaktojnë diarre, por ajo ka nevojë për të ngrënë më shumë se 30 gram sheqer diabetik.
 • Informacion nga artikullin "A do të sweeteners të bërë jetën tonë të ëmbël?".