Rrit imunitetin


 • Imunitet

 • Imunitet

  Shumica prej nesh janë të njohur me konceptin "beriberi", por e përdorin atë në një kontekst të njohur, "beriberi pranverë" nuk është plotësisht e saktë. Beriberi do të thotë mungesë pothuajse e plotë e vitaminave në trup, ajo është shumë e rrallë dhe kryesisht midis popujve të Veriut.

  Por mangësi vitaminë vjeshtë - një fenomen mjaft i njohur. Kjo mungesë e një ose më shumë vitamina, që prek më shumë se 95% e bashkatdhetarëve tanë.

  Nëse ju përjetojnë marramendje, nervozizëm, humbje të kujtesës, lodhje, flokët e shurdhër, dhe thonjtë janë të dobët - kjo vjeshtë vitaminë mangësi. Tradicionalisht, mjekët rekomandojnë marrjen e vitaminave, por për fat të keq, shumë vitamina nuk janë në përputhje me njëri-tjetrin.

  Një njeri ka nevojë për 13 vitamina: 4 yndyrë-shpjegueshëm (A, D, E dhe K) dhe 9 shkrihet në ujë (8 B vitamina dhe vitaminë C).

  Zgjidh një kompleksi për të vitaminë ndihmon mjeku me përvojë, duke marrë parasysh nevojat tuaja individuale.

  Por ju mund të ndihmoni veten për veten tuaj! Shumë ushqime përmbajnë substanca që ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar. Mbajtja e tyre në produktet dhe duke shtuar në dietën tuaj, ju do të jetë në gjendje të të rezistojë ftohjet pranverë dhe mangësitë vitaminë. Mbi to ne do të them më shumë.

  Vitamina C rrit rezistencën e trupit ndaj infeksioneve, overheating, hipotermi. Më vitaminë C në frutave agrume, kivi, banane, rrush pa fara e zezë, trëndafil i egër, sprouted grurë dhe thekër, kopër dhe majdanoz.  Shkencëtari Albert Szent-George në 1937 mori çmimin Nobel për zbulimin e tij të vitaminës C.

  Vitamina A mbron të infeksioneve mucous membrana. Ajo vepron si një antioxidant dhe është e përmbajtura në të thata kajsi, domate, mangoes, avocados, karrota, det-buckthorn.

  Vitamina E aktivizon dhe forcon sistemin imunitar. Shumë misër e tij, ulliri, luledielli dhe flaxseed naftës, avocados, fara, arra, bizele të njoma.

  Për më tepër, zink, të cilat shkencëtarët besojnë parandalon përhapjen e viruseve të ftohta gjenden në prodhimet e detit, peshk, mish lope, mish derri ligët, bollgur, kërpudha, arra.

  Selen dhe proteina normalizuar gjëndër tiroide, gjendje e cila varet në masë të madhe në sistemin tonë imunitar.

  Shumë në peshk, pule, vezë, djathë, lulelakër dhe brokoli.

  Antibiotikët Natyrore bimor - hudhër, qepë dhe rrikë. Përmban paqëndrueshme në prani të që të vrasin shumë patogjene dhe viruse.

  Përfundimi nga të gjithë lart shkruar vetëm një - një të shëndetshme imunitet rrit dietë! Hani e drejtë dhe nuk e merrni të sëmurë!