Idetë e gabuara rreth vitaminë mangësi


 • Beriberi: Rekrutimi pranverë
 • Fruta të freskëta
 • Vitaminat sintetike
 • Çmimi vitaminë komplekse
 • Loading dozë të vitaminave

 • Beriberi: Rekrutimi pranverë

  Vitaminat dhe vitamina në një tabletë shfaq në arsenalin
  njerëzimi nuk është aq shumë kohë më parë: një shitje masive ata morën në fillim
  dyzetat. "Ju e shikoni, - thotë lexuesi i vëmendshëm - jetoi
  ende pa vitamina, dhe çdo gjë ishte në rregull, askush madje dinte fjalët
  beriberi. "

  Fjalët e vërteta beriberi nuk ishte, në vend të kësaj ajo ishte e
  prenepryyemne fenomen i quajtur "poshtër", e karakterizuar nga
  letargji, mungesë e energjisë, humbja e dhëmbëve, gjakderdhje të shumta

  dhe vdekja. Poshtër dhe ishte një shkallë ekstreme e beriberi.


  Në ditët e sotme është fjala për një ekzemë është jashtëzakonisht i rrallë. Mjekët, megjithatë,
  pripominayutsluchay: njeri i ri për të ruajtur në ekonomyv motor
  për ushqim, hahet bukë dhe një vjet e gjysmë dhe kos. Blej motor ai ishte duke shkuar
  në këmbë që pidhynayutsya me 19 dhëmbë në gojë, gjysma e të cilave tronditur.
  Por ky është një rast ekstrem. Në të gjithë qytetarët normale beriberi jep
  ndjeva simptomat më pak të frikshme: të qenët i përgjumur, të shpejtë
  lodhje, plasaritur buzët dhe zhvishem lëkurës në pëllëmbë.
  Mungesa e vitaminës C ndikon më shumë se 50% të popullsisë. Përveç kësaj,


  më shpesh të ketë futje të pamjaftueshme të vitaminave B1, B2,
  B6, acid folik dhe carotene - në 30-100% të popullsisë. Deficiti Peak
  vitamina në trup bie në muajin e fundit të dimrit, shkurt.  Fruta të freskëta

  Logjikë
  thjeshtë: "verë" fruta - një garanci e mirë "verës" ndjehen. Dhe
  Tani shikoni në atë më ngushtë me këto fruta vjetor. Zakonisht kjo
  mollë shkëlqim në supermarket ose kanë më shumë se një manaferrat ngrirë.
  Vështirë se çfarë fryra të frutave ekzotike për ruajtjen më të mirë nën
  transporti, përfshijnë ushqyesve. Së bashku me këto
  Produktet e trupit, natyrisht, shkon kimikate masive

  telefononi që ngrihet gjuhë të dobishme.

  Përveç kësaj,
  40 vitet e fundit është shënuar nga një rënie të mprehtë në përmbajtje të vitaminës
  produkte natyrore. Perimet dhe fruta është burimi i vetëm dy
  vitaminat, askorbik dhe acid folik. Por, për shembull, për të marrë
  Kërkesa e përditshme e vitaminës C (60 mg) të lëng të freskët molle,
  do të duhet të përpiqen dhe të detyruar veten për të pirë 15 gota në ditë.


  vitaminë C, ka dy pikëpamje të kundërta: që i madh
  doza ajo është e dëmshme, dhe se ajo duhet të marrë sa më shumë të jetë e mundur. Latest
  mbrojti famshëm Linus Pauling, i cili argumentoi se mungesa e
  Vitamina C - rrënja e gjithë të këqijave.

  Pauling veten e tij mori vitaminë C për kuaj
  Doza dhe krenar që mbahen shëndetin për të moshuarit
  derisa ai vdiq nga kanceri të shkaktuara si doli, i rregullt
  Mbidozë e vitaminës C. Sipas OBSH, kërkesat e përditshme të vitaminës C - 2,5 mg per 1 kg të peshës trupore. Shumica e acidit Askorbik nuk përfshihen në agrume dhe të egra thatë rrit.

  Çfarë
  Sa për vitamina B dhe vitamina yndyrë shpjegueshëm A, E dhe
  D, ato janë burimi kryesor është jo perime, dhe të tilla
  ushqime kalori të lartë si mish, mëlçisë, veshkave, vezë, qumësht,
  gjalpë dhe vaj gatimi, bukë nga mielli gruri, drithërat,
  ruan të pasura me vitamina dhe minerale

  shell (hikërror, kënaqur, mel, oriz ngjyrë kafe).  Vitaminat sintetike

  Dhe
  është për shkak se vitamina sintetike nuk janë me sa duket e vërtetë. Ata që
  mësoi edhe në kimi e shkollës menjëherë vlerësojmë absurditetin e kësaj deklarate.
  Pjesa tjetër Recall: substancat me një strukturë kimike por
  të marra në mënyra të ndryshme, kanë saktësisht të njëjtat prona të dhe
  aktivitet.  Çmimi vitaminë komplekse

  Marketing - mik i pasigurt. Nëse ju zgjidhni vitamina për parandalimin
  beriberi, pastaj i kushtoj vëmendje të disa faktorëve. Kompozim
  Pilula magjike duhet të shpalosen ose në vlerë absolute ose
  si përqindje e kërkesës ditore. Edhe më mirë - nëse tableta dozim

  projektuar në mënyrë që kërkesa ditore e vitaminave ishte më shumë
  pilula. Duke marrë atyre disa herë gjatë ditës, ju do të mbajë
  Niveli i vazhdueshëm i vitaminave në serum të gjakut.  Loading dozë të vitaminave

  Le të
  Ende fluturon ndara nga cutlets "mund të ndodhë me të gjithë", mund të thuhet për
  Mungesa dritë sezonal i vitaminave. Beriberi - një sëmundje. As
  duhet vetë të përshkruajnë dozë vdekjeprurëse të vitaminave - është më mirë për të filluar
  kërkoni këshilla mjekësore dhe të kryer një studim. Detyra e saj kryesore -
  zbulojnë vlerën e vitaminave dhe mineraleve në trup, e cila nuk është
  të mjaftueshme, dhe se në bollëk. Sipas hulumtimit, rusët të mjaftueshme

  përhapur tepërt hekuri, vanadium, nikel, krom, molibden, bor,
  si dhe zink, selen dhe jod - elementet që e bëjnë një shumë të
  vitamina dhe minerale. Këto janë thelbësore në të vogla
  gjurmë shumat në tepërt në trup janë
  toksike, mund të provokojnë sëmundje të rënda.


  Varësisht nga rezultatet e fituara nga anketa zgjidhni një
  dy teknologjive vitaminë dhe mineral korrigjim - mjekësor ose
  parandalimi.

  Informacion nga Julia artikull Bogdanova "Beriberi: Fushata pranverë"