Pse nuk kemi nevojë fibra të trupit tonëTani, askush nuk dyshon nevojën për të ushqyerit e duhur për të ruajtur shëndetin e tyre. Një nga komponentët më të rëndësishëm të një dietë të shëndetshme është fibër patretshëm ushqim i duhur.

Çfarë është ajo? Disa përbërës të ushqimit, të tilla si fibër dietik, nuk tretet nga enzimat ndihmon tretjen e ushqimit, por të hidhen baktereve të dobishme që përmbahen në zorrë. Diete Hulumtimet kanë treguar se neusvoyaemye karbohidratet janë thelbësore për një dietë të ekuilibruar të njeriut. Të polysaccharides strukturore me origjinë bimore janë kryesisht hemicellulose, celulozë dhe celulozë, por numri i tyre është dhe substanca të rëndësishme si pektin dhe lignin.

Vlera e substancave të përmbajtura në fibra dietetike, është e vështirë të mbivlerësohet. Pektin, të tilla si gjendet në shumë fruta dhe perime dhe është një gjë tjetër veçse një grup kompleks të acideve poligalakturonik mund edhe të lidheni në traktin digjestiv të metaleve të rënda dhe radionuclides, duke formuar hiqet lehtë nga kompleksi trupit.

Këto substanca të absorbuar dhe shumë substanca të tjera të dëmshme për trupin, të zvogëlojë intensitetin e proceseve putrefactive në zorrë, ndihmon për të mbajtur Mukoza e saj normale, sepse ato përdoren për sëmundjet e traktit gastrointestinal. Përveç kësaj, prania e pektin dhe promovon sekretim të kolesterolit.


Një pektin përfshira në një propektinov në membranat e qelizave drithëra, fruta dhe perime.

Lignin, hemicellulose dhe celulozë kanë aftësinë për të bymehet në zorrë. Në të njëjtën kohë ata thithin kolesterolin e tepërt dhe produkte të caktuara metabolike, të cilat janë shumë të padëshirueshme për trupin - pigmentet biliare dhe amoniakut.

Megjithatë, përmbajtja lignin në ushqime është shumë i vogël, kështu që roli i saj në tretje nuk them veçanërisht e nevojshme. Por, pektin dhe celulozës janë në sasi mjaft të mëdha në një shumëllojshmëri ushqimesh. Shumë pektin e frutave, manaferrat dhe disa perime, dhe fibra përmbajnë perime të bollshme dhe drithëra.

Një shumë e fibra krunde , fasule, bollgur, arra, datat, në raspberries dhe fruta të tjera. Pak më pak - hikërror, elb dhe elb, patate, dhe shumë pak yndyrë (ose bëjnë jo) - në produktet e rafinuara.

Fibër dietik konsideruar gjatë substanca çakëll, aq vëmendje sa është paguar për zhvillimin e këtyre pastruara, produkteve të rafinuar - sheqer, premium bukë të bardhë dhe shumë të tjerë. Por kohët e fundit, kur u ndje mall për një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ushqimin e duhur, fibër është përdorur përsëri në një dietë të ekuilibruar.

Kështu filloi krunde në sasi të mëdha të përdorura në pjekje e bukës dhe produkt në dyqane nuk është zalezhuyetsya.

Fiber dhe fije të tjera diete janë thelbësore për trupin - në qoftë se vetëm për shkak se ato krijojnë një ndjenjë e plotësi, dhe në këtë mënyrë të na ndihmojë për të mbajtur një peshë normale ...