Mitet për vitamina


 • Vitamina kërkuara
 • Vitaminat sintetike

 • Vitamina kërkuara

  Të gjitha vitaminat e nevojshme një person mund të merrni
  perime dhe fruta. Një fryt një ditë ose një sprigs pak
  Majdanoz është i mjaftueshëm që të sigurojë kërkesat e përditshme
  trup.

  Apple një ditë nuk e zgjidh problemin. Frutat dhe Perimet
  mund të shërbejë si një burim i besueshëm i vetëm dy vitamina, Askorbik
  (Vitamina C) dhe acid folik, dhe carotene - dhe vetëm
  Nëse futje set i frutave dhe perimeve do të jetë e mjaftueshme
  e larmishme dhe të gjerë. Kështu, përmbajtja e vitaminës C në lëng molle
  Akademia Kombëtare e vetëm 2 mg për 100 g Për të njëjtën lëng

  normë ditore fiziologjik i kësaj vitamine, që është 60 mg,
  ju duhet të pini atë të paktën 15 gota në ditë.

  Sa për vitaminat, dhe
  yndyrë-shpjegueshëm vitamina A, E dhe D, ato janë burimi kryesor javljajutsja% D
  1?
  jo perime, dhe ushqime kalori të lartë të tilla si mish, mëlçisë,
  veshkave, vezë, qumësht, gjalpë dhe perime vaj, miell misri
  vakt, drithëra, ruan të pasura me vitamina dhe
  minerale membrana (hikërror, kënaqur, mel, kafe
  oriz), dhe përsëri - në sasi të konsiderueshme të kalojë tonë
  Zakonet moderne.  Vitaminat sintetike

  Vitamina sintetike janë të pranishëm në


  përgatitjet multivitamin dhe vitamina të pasura me ushqime
  jo identik homologët natyrore dhe më pak efektive. Vitaminat
  produkte natyrore janë të kombinuara, më mirë të tretshëm
  trup.

  E gjithë kjo nuk është asgjë më shumë se një mashtrim. Të gjitha vitaminat,
  lëshuar nga industrinë mjekësore janë identike me ato që
  i pranishëm në produktet natyrore përsëritje e mërzitshme, dhe kimike
  Struktura dhe aktiviteti biologjik. Vlera e tyre në
  përgatitjet multivitamin dhe produktet vitaminoze më saktë
  të përmbushur nevojat fiziologjike të njeriut, të cilat nuk është e mundur
  thonë për shumicën e produkteve të veçanta.

  Teknologji e vitaminave dhe multivitamin
  Produktet testuar në mënyrë të besueshme dhe garanton një pastërti të lartë dhe
  siguria e mirë, përveç të kontrolluara rreptësisht. Goxha
  thonë se përgatitjet vitaminë C shpëtoi shumë më tepër se
  frutat dhe perimet. Përveç kësaj, vitamina natyrore janë ruajtur në
  produktet në formë të lidhur. Është e njohur se pelagër zhvillon
  Njerëzit që hanë kryesisht misër, por që në
  misri niacin pak (vitaminë E), dhe që
  fundit është në të në formën e ajrit, jo tretshëm nga organizmi, dhe
  Mangësi Biotin për të njëjtën arsye zhvillon amatorë vezë të papërpunuara ..

  Përgatitjet Pritjes multivitamin dhe përfshirja në dietë
  produkte ushqimore të pasuruar me vitamina në sasi përkatëse
  Nevojat fiziologjike, më e kënaqshme
  Kërkesat e një formule të balancuar dietë, e cila nuk është në asnjë mënyrë
  thonë të gjitha të njëanshëm "mollë", "karrota", "arrë" dhe dietat e tjera, për të mos përmendur "rekomandimeve" për të ngrënë
  në krye, dandelions dhe gjethe delli. Kur duke përdorur pasuruar
  vitamina dhe minerale dhe granola mëngjes drithëra me qumësht, duhet të
  mos harroni se disa vitamina të tretur në qumësht, shpesh
  mbetet në pjatë.

  Vitaminat mund të merret në çdo sasi dhe sa herë që ju ndjeheni si.

  Me përjashtim të vitamina yndyrë shpjegueshëm A, D, K dhe E
  trupi i njeriut nuk është në gjendje të "dyqan" vitamina të tretshme në ujë
  (Grupi B, vitamine C, biotin) për përdorim në të ardhmen për çdo gjatesi kohe dhe
  kështu që duhet të merrni ato rregullisht, seri të plotë dhe sasi të
  duke siguruar nevojën e përditshme fiziologjik. Më
  Vendet janë zhvilluar nga ekspertët në të ushqyerit dhe të miratuar
  autoritetet shëndetësore rekomanduar normat e konsumit të vitaminave.
  Ata janë në. Kështu, nevoja për të rritur në Askorbik
  acid, varësisht nga gjinia, mosha dhe të punës, duke filluar nga
  70 dhe 100 mg të vitaminës C - 1,5-2,5 mg vitamine B2 - nga

  B6 1,3-2,4 mg - 1,2-2,0 mg, PP - 15-20 mg të acidit folik -
  0,15-0,2 mg B12 - 0003 d-0, 004mh A - 1 mg (3333 IU), E - 8 -10-12 mg,
  D - 400 IU, biotin - 30-100 mg në ditë.

  Të gjitha vitaminat « derdhje "nga një fuçi sepse
  kjo nuk ka kuptim për të preferojnë një multivitamin të veçantë
  vitamina komplekse dhe ushqime të fortifikuara.

  Megjithatë, diferenca është për shkak se kur zgjedh një
  ambalazh tjetër duhet së pari të lexoni me kujdes dhënë
  recetë në etiketë. Sipas dispozitave ekzistuese, përmbajtja,
  vitamina në përgatitjet vitaminë dhe pasuruar ushqimin e tyre
  duhet të specifikohet si vlera absolute apo përqindje të përditshme

  Nevojat e njeriut. Në komplekset e dukshëm ose produkteve
  përmbajtja e secilit prej vitaminave në një tablete, kapsule, qelqi
  pije duhet të jetë të paktën 20-30% të nevojës ditore për të
  të drejtat, dhe më mirë të jetë brenda 50-100% të nevojave.
  Set vitamina duhet të jetë e mundur më të plotë. Në këtë rast,
  nëse përqindje absolute apo e vitaminave nuk është e specifikuar, është
  çdo arsye për të besuar se ai është i papërfillshëm, që nuk do të përmendet në shpallje.

  Zgjedhja e metodës së mbushjes
  vitaminë mangësi, duke marrë përgatitjet multivitamin ose
  përfshirja në dietë pasuruar me vitamina dhe minerale produkteve
  ushqim varet nga preferencat individuale dhe shijet.

  Këto dy
  metodë nuk përjashton por plotësojnë njëri-tjetrin dhe mund të rrotullohen,
  duke krijuar liri të plotë të zgjedhjes.

  Vitaminat duhet të pranojë vetëm pacientët. Një person i shëndetshëm me masë.

  Terapi të drogës, antibiotikët, të ndryshme
  kufizim, kirurgji, përvojat nervore dhe stresi
  - Kjo e bën një kontribut shtesë në thellimin vitaminë urinë.
  Rritja vitaminë mangësi, duke prishur metabolizmin, rrit
  Për çdo sëmundje, pengon trajtimin e suksesshëm.

  Por në të njëjtën kohë duke marrë multivitamin rregullt
  droga apo komplekset minerale pasuruar me vitamina produkte
  Ushqimi i dobishëm për të gjithë, veçanërisht të fëmijëve të rinj, studentë,

  studentët, njerëzit që janë në rritur fizik ose
  i stresit mendor, efektet e faktorëve të dëmshme të prodhimit dhe
  mjedis, shtatzëna dhe lactating gratë. Kjo është sigurisht
  kërkohet në të moshuarit dhe njerëz të ulur në dietë shkarkimit.

  Marrja e tepruar e vitaminave në trup - shumë më e rrezikshme se deficitet e tyre.

  Në të vërtetë, marrja e vitaminave A dhe D në doza
  më e lartë se nevojat fiziologjike e dhjetëra ose qindra herë, mund të
  të çojë në efekte anësore.
  Por kjo vlen për doza shumë të larta
  vitamina, përdoret rrallë edhe në praktikën mjekësore. Sa për
  vitamina tretshëm në ujë, ata janë të hiqen me lehtësi nga trupi, dhe vetëm

  doza fiziologjike që tejkalojnë qindra dhe mijëra herë, mund në disa
  Raste të shkaktojnë reaksione nonspecific tilla si gastrointestinale
  çrregullime, urtikaria dhe simptoma të tjera që shpejt të kalojë në
  hequr të drogës. Koncepti i megadoses (nga mega greke - i madh) në
  Në veçanti gjigant vitaminë C, e propozuar nga L. Votimit vuajtur
  kolaps. Prodhuesit në reklamat e tyre shpesh i referohen këshilla të Votimit,
  por detyra e tyre - për të shitur drogë. Në përpjekjet tona për të marrë edhe
  Efektet terapeutike të vitaminave të emëruar me klinikë të qartë
  hypovitaminosis nuk lejohet më të bardhë se 3 off përditshme tepërt

  doza e vitaminave. Vitaminat janë të vërtetë e nevojshme për parandalimin dhe
  të ruajtur shëndetin, por jo në doza të mëdha. Nuk ka nevojë për frikë
  multivitamina në doza të përditshme të thotë të sigurt sidomos në dimër dhe
  pranverë. Ka një gamë të madhe të përgatitjeve multivitamin thjesht
  Profilaktike: vitamina ata i përmbushin
  Nevojat mesatare ditore të njeriut. Zgjerimin e gamës
  pasuruar me vitamina pitaniyayu produkteve. Ata nuk janë përdorimi i rregullt
  të krijojë ndonjë tepricë dhe në dispozicion vetëm mbush në ushqim
  mangësi, normalizes metabolizmin, përmirëson humor, fizik dhe
  efikasitetit mendor, përmirëson shëndetin, ndihmon

  vazhdimi i jetëgjatësi aktive.

  Informacion nga Olga Gromova neni "Pranverës: trupi transmeton sinjalet SOS»