Të gjimnastikë para


Të gjimnastikë para ose feysbildinh - një element i rëndësishëm në mbështetje program elasticitet dhe elasticitetin e lëkurës. Shumë njerëz nënvlerësojnë efektet e dobishme të ushtrimeve të tilla të kushtëzojë muskujt dhe lëkurën. Ndoshta një nga arsyet për skepticizëm në lidhje me gjimnastikë e fytyrës është një frikë e duke kërkuar qesharak gjatë ushtrimit. Por ajo që ju pengon të bërë ushtrime të tilla vetëm me veten kur askush tjetër nuk e sheh.

Ushtrime për muskujt e fytyrës janë shumë të dobishme, ata të rritur rrjedhjen e gjakut në fytyrë që ofron lëkurën me oksigjen, të përshpejtojë metabolizmin, të bëjë djersën dhe gjëndra dhjamor të punojnë normalisht.

Sidomos ushtrime të dobishme për fytyrë për ata që është ulur në një dietë, sepse kur ju jeni hollim lëkurë folds dhe rrudhat që nuk i zbukurojnë ty. Ushtrime të fytyrës janë të rekomanduara edhe për ata që planifikojnë në kirurgji heqë fytyrën, apo kishte bërë tashmë atë. Në rastin e dytë, natyrisht, ju duhet të prisni pak para se të bërë stërvitje.

Duke filluar kryer ushtrime të fytyrës edhe më të mira në një moshë të re për të parandaluar rrudhat. Ju do të duhet mjaft kohë - jo më shumë se 5-10 minuta në ditë për dy javë admirojnë rezultate të shquar: përmirësimin e cilësi të lëkurës, çehre, reduktimin e rrudhave.


Feysbildinh ndihmon në zvogëlimin e depozitave yndyrë në fytyrë dhe qafë, të shpëtoj nga ënjtje. Ju do të duken dukshëm më i ri, ushtar i ri sepse fytyra juaj do të vijë në konturet mprehtë.

Ushtrimet bëjmë janë më të mirë në pasqyrë. Para ushtrim duhet të pastër lëkurën e kozmetikës - gjatë poret stërvitje individuale të hapura dhe kozmetikës, depërtuar brenda, mund të shkaktojnë alergji ose inflamacion. Në lëkurën të pastër, aplikoni një krem ​​ushqyes - dhe ju mund të filloni gjimnastikë.

Prandaj, ne propozojmë një sërë ushtrimesh për fytyrë.

 • Ushtrimi 1. Thuaj tingujt e A dhe E të 10 herë, e konsiderojnë.

 • Ushtrimi 2. Pozihnit si gjerësisht si e mundshme - 10 herë.
 • 3. Ushtrimi fillimisht mori dy faqet e një herë, pastaj majtas dhe kthehet djathtas.
 • Ushtrimi 4. Stand up, ngre krahët tuaj deri mbi të dy anët në të njëjtën kohë të marrë frymë përmes gojës, dhëmbët stulyvshy. Mosdhënien dorën, nxjerr frymë nëpërmjet gojës tuaj, duke e bërë lip-tub.
 • Ushtrimi 5. Vendi duart në rripin. Kthejeni kokën në të majtë - e thith nëpërmjet këndin e majtë të gojës së tij, duke e kthyer mbrapsht - nxjerr frymë. Tani e njëjta gjë mënyrë tjetër.
 • Ushtrimi 6. Bëni një frymë hundë, duke mbyllur sytë e tij. Nxjerr frymë përmes gojës, buzët tub mbrapa dhe lodhje ato.
 • Ushtrimi 7. Mundohuni të arritur në buzën më të ulët në hundë.

 • Ushtrimi 8. Vendi gishtat e indeksit mbi vetullat, shtypni ato. Mundohuni të i ngritni vetullat dhe të përpiqemi për të mbajtur duart e tyre në vend. Përsëriteni 3-4 herë.
 • 9. Ushtrimi Gënjeshtra përsëri në krevat, varur kokën poshtë. Vendos kokën tuaj duke u përpjekur për krah nuk lëvizin. Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda, pastaj ngadalë ulur kokën tuaj. Përsëriteni 5 herë.
 • Pas gjimnastikë, lani me bimore nuancë ose çaj lë.

  Përveç përmirësimit të lëkurës dhe muskujve të fytyrës, gjimnastikë fytyrës i jep gaz të pabesueshme dhe humor të mirë. Ndiqni atë çdo ditë për një kohë të gjatë (teorikisht - për jetën) - dhe mosha e vjetër nuk do të kërcënojnë ju.