Përfitimet e fibra për shëndetin e njeriut
Fiber ose fije - a substanca bimore nuk janë të tretet nga trupi, jo pasuruar atë
energji, por të luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e tij. Më
fibër diete gjendet në perime, fruta, fasule, oriz, dhe vlera e madhe
burim është krunde - Rye dhe gruri.

Celulozë është i patretshëm në ujë dhe të tretshme. I pazgjidhshëm
Fiber ndihmon sistemin e tretjes duke stimuluar promovimin
fibrave. Të jetosh në luftën kundër stools të parregullta. Burimet ajo është
domate, karrota, selino, arra, miell dhe krunde gruri.

Fibër shpjegueshëm shkrin nga ana e tij për të pelte dhe
ndihmon në uljen e kolesterolit dhe glukozë.

Të përfshira në kënaqur, agrume,
mollë, bizele, fasule, gjethe delli.

Për të përfituar është e rekomanduar për të përdorur të dyja llojet e fibrave. Në
Disa produkte, të tilla si karrota, mollë, panxhar, dardha janë të dy
specie.

Çfarë është Përfitimet e fibër ?

 • Para së gjithash, ajo punon për të ndihmuar në zorrët. Ajo pastron
  ajo e toksinave, radionuclides dhe thith toksina, stimulon peristaltikės
  zorrët, ofron ushqim bakteret e dobishme në zorrë, lufton
  kapsllëk, fron normalizes dhe zvogëlon rrezikun e hemorroide. Sipas
  studim, ushqime të pasura me fibra, zvogëlon gjasat e sëmundjes


  kanceri i zorrës së trashë.
 • Fiber luftuar me kolesterol ngritur totale
  në gjak, duke ulur "i keq" kolesterolit dhe lipoproteins.
  Edhe
  Konsumi i rregullt i fibrave ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut.
 • Fibër diete, veçanërisht i shpjegueshëm, ngadalëson tretjen e sheqerit,
  që ndihmon diabetikët të sjellë nivelin e sheqerit në gjak kthehet në normale.
 • Ndihmon me humbje peshe. Ruaj se celulozë ndihmon të pastruar zorrët, atë
  duke marrë në të shtohet stomakut, duke shkaktuar një ndjenjë të ngopjes dhe parandalimin e overeating.
  Veçanërisht efektive me lëngje pije. Dhe ushqime të pasura me fibra

  kanë më shumë për të përtyp, duke i dhënë kohë për të ndjehen ndjenjë të ngopjes, dhe përsëri
  mos ha tepër.
 • Sa fibër duhet të konsumohen? Nutritionists rekomandojmë
  të përfshijnë në dietën e përditshme të paktën 20 gram fibra. Çdo ditë e rëndësishme
  hani fruta dhe perime me lëkurat, dhe mundësisht të freskëta, si në
  konservuar fibër është shumë më pak. Oriz të bardhë
  Ju mund të zëvendësojnë bukë kafe dhe të thjeshtë të produkteve me krunde. Margaritar
  e dëshirueshme për të zgjedhur kokërr gjithë. 2 Times në javë mund të zëvendësohen
  Fasule të mishit.

  Në mënyrë dramatike rritur sasinë e fibrave në dietë nuk është e dëshirueshme
  - Kjo mund të çojë në vanitet, ajo duhet të shtohet gradualisht.

  Në përfundim ne vërejmë se fibër është shumë i dobishëm
  për trup, por të gjitha gjërat e mira duhet të jetë në moderim. "Mbidozë" i saj është i mbushur me
  kështu që ajo mund të mbajë ushqimin nëpër zorrët në mënyrë të shpejtë që të tilla
  ushqyesve të vlefshme si zink, kalcium, hekur dhe vitamina vetëm nuk bëjnë
  zasvoyitysya kam kohë.