Dobia e bollgur - një tjetër mitQë nga fëmijëria, ne dëgjojmë se një nga primi është bollgur drithëra. Oats përmban karbohidratet të dobishme, vitamina B, të cilat përmirësojnë sistemin nervor, dhe vitaminë E, e cila ngadalëson procesin e plakjes. Përveç kësaj, bollgur - një burim i mirë i fibrave, e cila largon toksina nga trupi. Ajo u besohet se ajo normalizes koagulimit të gjakut dhe ndihmon të zorrëve dhe kokërr bollgur të, edhe akt razmelchennyye si një lloj fshesë për vymitayuchy zorrë e anët e të gjitha "mbeturina" të.

Fakti që bollgur mund të reduktojnë ndjeshëm nivelin e kolesterolit në trup, shkencëtarët ishin të bindur për vite me rradhë. Është ky theks u jepet muesli dhe drithërat prodhuesve reklamat, të cilat pretendonin se pjatë të tilla shërimi i qull në ditë është pothuajse një ilaç për shumë sëmundje.

Kohët e fundit prodhuesit pohoi se konsumi ditor i bollgur është e aftë të niveleve më shumë se 4% më të ulëta të kolesterolit në vetëm gjashtë javë, dhe në këtë mënyrë të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Por, sipas Dr Leslie Cho, drejtor i Qendrës Zemra në Cleveland, një shërbejnë e bollgur një ditë jo në gjendje të japin ndonjë efekt të rëndësishëm shërimit dhe, sidomos, kolesterol më të ulët.
Po, oats kanë vlera të larta ushqyese, përbërja kimike bollgur përfshin të gjitha komponentët e rëndësishme shëndetësore: kalium, magnez, fosfor, krom, hekur, mangan, jod, fluorit dhe shumë të tjerë, por për të kontrolluar kolesterolit të marrë të paktën 3 gram i tretshëm fibra në ditë, e barabartë me tre pjesë të bollgur.


Që vështirë se dikush ha bollgur për mëngjes, drekë dhe darkë, nuk e vënë shpresa të mëdha për drithëra. Nëse ju çdo ditë të hani shumë mish të kuq, vezë, ushqim të shpejtë, një tas i bollgur nuk do të shpëtojë situatën dhe nuk i heq nga kolesterolit të lartë.
Lajme përgatitur Svetlana Khomenko