Patate të shëndetshme të hahet e ftohtëShpesh gjenden në patate tona tryezë me një i freskët apo i zier me gjalpë dhe kopër. Dhe në shumicën e rasteve, kërkesë themelore për enët me patate - se ata janë shërbyer nxehtë, menjëherë pas gatimit, sepse patate shpejt fitilin dhe ndërpreu, e cila në mënyrë të konsiderueshme ndikon në shijen e saj. Megjithatë, thotë mjek diete britanik Juliette axhami, në aspektin e përfitimeve për enët patate organ më mirë për të përdorur të ftohtë.

Gjë është se kur gatim patate është proces gelatinization që lejon më mirë tretet këtë produkt. Por, struktura qelizore patate i ftohtë bëhet formë më e qëndrueshme kristal, dhe bëhet niseshte pazgjidhshëm që nuk është i tretet dhe është shumë i dobishëm për rregullimin e zorrëve.

Gjithashtu Dr. Callow thotë se koll të pasur me banane pazgjidhshëm pak papjekur që janë më mirë për të ngrënë e gjelbër, jo duke pritur deri sa ata të bëhen plotësisht qelibar. Në banane pjekur më shumë sheqer, duke e bërë atyre shije më të këndshme, por në qoftë se ju doni të sjellë trupin më të mirë marr banane i papjekur. Në mënyrë që të kujdesen për shëndetin e tyre nuk duhet të përfshihet dhe kuzhinier për një çift. Për shembull, më mirë të gatuar karrota në ujë të vluar, kështu që do të ruajë nivelin më të lartë të antioksidantë të nevojshme për vizion, rritjen e shëndetshme të lëkurës.

Pasta është e mirë për të aplikuar undercooked pak, chefs përgatitur këtë fazë është quajtur dente al.


Makarona papjekur lejojnë të mbajtur më gjatë se ju ndiheni të plotë dhe nuk ha tepër. Dhe në qoftë se ju jeni do të kërkojë një tabelë me çaj, të marrë kohën tuaj dhe brewed atë të paktën 4 minuta - gjatë së cilës kohë gjethe çaji kanë kohë për të identifikuar antioksidantë të dobishme.