Kos kundër plotësuese ushqimore


 • Fitim
 • Trick Danone
 • Mjekësi në vend të ushqimit
 • Çfarë nuk kemi marrë si rezultat?
 • Nga pika dyetetyky
 • Çfarë për të pirë?
 • Kefir qepen nuk do të prishin!
 • Fitim

  Ajo është e njohur mirë se një ushqim normal, i shëndetshëm duhet të përmbajë bakteret jetojnë. Komponent i natyrshëm i gjallë i ushqimit është quajtur "probiotics." Një ushqim që përmban një sasi të mjaftueshme ne kemi nevojë bakteret - produkteve probiotic.

  Në fillim këto produkte janë kos dhe turshi. Nga përkufizimi, i lagësht e zakonshme - pije të marra industrialisht thartuar Oloka e kulturave të pastra të baktereve acid laktik (domethënë, streptokoket laktik).

  Sour "mechnikovskyh" ndryshon nga i zakonshëm që me përjashtim të fermentues Streptococcus të përdorë gjithashtu edhe bacilet bullgare. Ilya Mechnikov fermentizing quajti këtë përzierje "laktobatsillinom." Në Ballkanit - bullgarë, turqit, grekët, rumunët - acid mechnikovskyh quajtur Jugurtha. Armenët ajo është e njohur si "matsun" në gjeorgjianë - "kos", dhe Aryane - ". Churhot"


  Trick Danone

  Danone hispanike fituar para institucionit ku punoi Mechnikov (Instituti Pasteur në Paris), të njëjtën laktobatsillin dhe filloi prodhimin në produktet e qumështit recetë ballkanik.

  Në shpërndarjen e sotëm të produkteve të huaja paraprirë nga një shpallje të fuqishme që mori përfitime të mëdha (dhe përgjithësisht të njohura) të hahet "të vërtetë" produktet e qumështit.


  Pas një kohe u bë e qartë se të importuara konservuar pretendime nuk janë përgjegjës reklamave sepse ata nuk e përmbajnë bakteret jetojnë.

  Në janar të vitit 2001, hyri në fuqi Enjoy R 51.331-99 "Bulmet. Yogurts. Specifikimet e përgjithshme "e cila, në fakt, të legalizuara fjalën" kos "në vend të" Jugurtha. " Kos është quajtur "produkt, e cila është bërë nga qumësht apo produktet e qumështit nga fermentimi i një përzierje të kulturave të pastër (laktobatsillinom), përqendrimi i të cilëve në gjendje të jetojnë në produktin e përfunduar në fund të jetës raft duhet të jetë jo më pak se 107 (mikrobet) në 1 g të produktit." Nga rruga, sipas standardeve ndërkombëtare "kos" mund të quhet një produkt në një mililitër i cili përmban të paktën 108 të jetojnë bakteret e acidit laktik - që është 10 herë më shumë.

  Kompania "Gervais Danone" nuk ka humbur, ndryshuar teknologjisë (refuzuar të ngrohur trajtim) dhe filloi të reklamuar kos e tyre si e vetmja me të vërtetë i gjallë. Ka produkte të reja, titulli i të cilave pasqyrohen "forcë të jetës" e tyre: Activia dhe Actimel (e fundit - me një mikrob shtesë të tretë dhe 10% sheqer).


  Mjekësi në vend të ushqimit

  Unë duhet të them se probiotics janë gjithashtu në formën e shtojcave ushqimore dhe ilaçeve që janë standardet e jetesës prek mbi bakteret sociale në kapsula. Linex më popullor (Poloni), që përmban një përzierje e tri llojeve të mikrobeve të përgjithshme prej 1,2-107 në një kapsulë që është sa më shumë që një gram kos.

  Mjekim i dytë - Enterol (Francë). Merrni ato në shtëpi në vend të kos - ende hani krunde në vend të frutave dhe perimeve. Më shumë që të marrë këto mikrobet (dhe fibra), ne duhet vazhdimisht.

  Kurioz një pyetje tjetër. Për këtë njëjtat baktere kishte diçka për të ngrënë, dhe ne duhet të kemi ushqim të mjaftueshëm ("prebiotics-1"). Përveç kësaj, ka pasur spekulime se nevojë për produkte të mëtejshme të përdorimit që qëndrojnë jashtë këtyre mikrobeve - "prebiotics 2", si në qoftë se ata nuk ishin në kos dhe kefir.

  Ndërsa kos "gjallëruar" në vend të përmendura rekomandoj enët papritmas Mjekësia - i bërë artificialisht "jo-të jetesës" produkte të baktereve.

  Kjo, natyrisht, i famshëm Hilak Forte - përqendrohen produktet e tri llojeve të mikrobeve.

  E gjithë kjo kujton çaj apo japoneze kërpudha, e cila i hipnotizuar gjyshet tona.
  "Mushroom" - një organ i formuar nga bashkëjetesë maja me bakter acid acetik. Kjo "kërpudha" jetoi në një kavanoz tre-litra me ujë dhe sheqer ushqyer dhe ujë në një produkteve të shquara të jetës së tyre - prebiotics. Këto prebiotics quajtur kvas çaj dhe e panë atë si një pije freskuese. Për më tepër, ndryshe nga Hilak nuk rënie, dhe syzet. Rastësisht, një përzierje e ngjashme e kërpudhat dhe bakteret të përdorura në prodhimin e kos.


  Çfarë nuk kemi marrë si rezultat?

  Duke marrë si Hilak Linex Forte dhe ne mund të refuzojë kosi! Është e vështirë të thuhet nëse kjo është e mirë për shëndetin dhe sidomos për xhepin tuaj. Por duket se këto mjete, përbërja janë të krahasueshme me ushqim (p.sh., shtojcave ushqimore biologjikisht aktive) janë përmendur si ilaçe gabimisht - ose ndonjë qëllim.


  Çfarë për të pirë?

  Ata thonë se prifti dashuria kush - të kapur dhe të cilët - Popov vajza: njëra duket e mirë, e të tjera - një aromë të veçantë, e tretë - mbushjet e ëmbël dhe me shije frute. Në produktet kryesore të qumështit "sende prebioticheskim" - jo disa effluvium të panjohur dhe të lëngjeve, dhe acid laktik, të cilat, në fakt, i qartë dhe emrin.

  Për fat të keq, një vizitë në kos nuk është specifikuar aciditetin e produktit ose të paktën mbajtjen e tyre në acid laktik. Paidentifikuar këto parametra për para dhe probiotics "mjekësore" (Hilak Forte, Linex, Enterol, Bifidumbacterin), por ata nuk kanë rëndësi, sepse doza e acidit laktik në to homeopatik (mikroskopike).


  Nga pika que tetiki

  E rëndësishme si acid laktik vjen direkt nga produkti dhe se si ajo mund të zhvillojnë ulcerat e shkaktuara nga një bakterie gëlltitet. 1 në 10% e tyre arrin zorrë dhe ruajtur atje për disa ditë. Share mbijetuarit bakteret varet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë aciditetit të stomakut lëng.

  Ne presim efekte të ndryshme fiziologjike në varësi të përmbajtjes së pijeve acid laktik. Dhe natyrisht - nga sasia e alkoolit të konsumuar.

  Për çdo ditë përdorin jo kos interesante dhe kefir. Kefir është përgatitur nga një të veçantë endeshin - kërpudhat kefir, i cili është një bashkëjetesë reciprokisht e dobishme e baktereve acid laktik dhe kërpudhave që "punojnë" ndryshe. Lactose i parë i konvertuar në qumështin laktik acid and roll, dhe të dytë paralel të shkaktojë fermentimit, sheqer qumështi është i dekompozuar në etanol dhe dioksidit të karbonit. Alkooli jo vetëm që i jep të pijë një shije, por edhe suppresses proceseve putrefactive në zorrë.


  Kefir qepen nuk do të prishin!

  Rrit mbajtjen e kos në të e substancave biologjikisht aktive. Në varësi të kohëzgjatjes së maturimit dallojnë kos dobët (maturohet 1 ditë), të mesme (2 ditë) dhe të ngurta (2 deri në 3 ditë). Ata janë të lehtë për të dalluar datën çështje të shtypura në pako. Kos butë "zbut" stomakun dhe ezofag, dhe fixes 3-4-ditore.

  Pas kthimit në prostokvashi: atje janë të ndryshme "modifikim" për rrethana të ndryshme. Në mot të nxehtë përmirëson ayran shëndetësor (i quajtur njëjtë në shumicën e popujve të Azisë Qendrore). Kjo është bërë nga përzierja produkt të qumështit në një mënyrë të caktuar "CATIC" ujë mineral dhe akull patate të skuqura (afat ruajtjen shije vetëm 1 orë).

  Në mëngjes, pas ushqimit ose alkoolike ekseseve, ish-para, rikthen shëndetin e mirë armene tan.

  Informacion nga nenet mjek-gastroenterologist, një anëtar i Shoqatës ruse tretës Vladimir Vasilenko "Kos kundër plotësuese ushqimore."