Yoga - të jetë e mundur, por me kujdes


 • A është e dobishme për ju prerë trupin tuaj në një nyjë?
 • Jeni Yoga forcon shëndetin tuaj?
 • Besohet se yoga parë u prezantua në Indi mbi 5000 vjet më parë.
  Yoga Modern përbëhet nga disa shkolla, të quajtura degë
  Yoga. Disa shkolla përdorin kur kryejnë ushtrime mbështetje
  (Pillows, rripa), ndërsa shkolla të tjera janë të ndryshme
  origjinalitet - Performanca temperaturë dhomë stërvitje
  Temperatura e lart 30 gradë Celsius.

  A është e dobishme për ju prerë trupin tuaj në një nyjë?

  Përgjigje
  kjo pyetje është plotësisht deri në ju dhe qëllimit tuaj.
  Pa dyshim, yoga mund të lehtësojë stresin. Në përgjithësi klasa yoga mbahen në

  butë, i qetë dhe i butë mënyrë. Vëmendje e veçantë i kushtohet yoga
  frymëmarrje. Nëse ju të përqëndrohet mendimet tuaja mbi yoga rutinë dhe
  mësojnë itsya marr frymë si duhet, ju do të mësojnë se si për lehtësimin e tensioneve.

  Por
  Unë, si një mjek, kishte për t'u marrë me shumë raste
  Lëndimet e ndryshme kur bën joga. Kjo nuk është shumë e
  pasuesit të zellshëm, duke kërkuar me çdo kusht për të arritur mrekulli fleksibilitet, dhe
  Sepse një ligaments lotsjellës.

  Plagosje më e zakonshme si
  Për ironi, ka një masakër. Kur duke bërë disa ushtrime
  për shembull qëndrojnë në një këmbë, njerëzit humbasin ekuilibrin e tyre dhe rënien. I dytë
  Marrëdhënia frekuencë është dëmtuar gjatë kryerjes asanas ndryshme


  (postures Yoga). Në një përpjekje për t'u ulur në sjellje zambak uji apo ndonjë tjetër
  nuk ka nevojë të shtypni vështirë dhe tërheq këmbët e tij. Më shpesh vras ​​veten
  Mëso Yoga veten dhe njerëzit që braktisura por pastaj
  vendosi të rifillojë klasa. Duke u përpjekur për të arritur rezultate të menjëherë të mëparshme,
  ata injorojnë dhimbje - shenjën e parë të trupit të rrezikut.


  shmangur të gjitha këto hassles, është e nevojshme për të yoga
  kryejnë stërvitje. Shtrihen është gjithashtu i nevojshëm. Postures Yoga kërkojnë
  fleksibilitet dhe muskujve forcë, si në qoftë se të pasigurt, të ndiqni ushtrime
  me sigurim. Le pari nga ju mban
  të afërmit apo të ligët në një karrige ose mur.

  Yoga Correct
  ndihmojë të arritur fleksibilitetin dhe gjithashtu lehtësimin e tensionit.

  Jeni Yoga forcon shëndetin tuaj?

  Shumë
  Ithtarët Yoga them se yoga promovon shëndetin dhe
  madje kuruar sëmundje. Ka dëshmi shkencore. Ajo i ndihmon
  apo jo, kjo nuk ka rëndësi në qoftë se ju pëlqen joga. Nga
  Të paktën, kjo me siguri nuk do të jetë e dëmshme për ju. Megjithatë, ajo duhet
  konsultohuni me mjekun tuaj para se të fillonte klasa. Është vetëm
  e nevojshme kur ju keni ndonjë sëmundje. Nga rruga,
  Disa lloje të yoga ende përmbajnë rrezik të vogël për
  shëndetësor.

  Për shembull, dhomë të nxehtë (Bikram Yoga) është i kundërindikuar në njerëz

  me sëmundjet kardiovaskulare. Gjithashtu, ata nuk janë të rekomanduara
  angazhohen në meditime dhe përqendrimet ndërgjegjes zatrahyvayuschymy
  zemra. A nuk të angazhohen në meditim për njerëzit me skizofreni, epilepsi.

  Disa
  Praktikat meditues në yoga mësimdhënies për të hequr ndjesi e dhimbje. Kjo nuk mund të jetë
  abuzimi, veçanërisht në qoftë se ju nuk e dini se shkaku i saj. Një nga klientit tim
  "Doobezbolivalsya" në inflamacion purulent e nofullës, dhe ai kishte
  mbijetojnë disa operacione serioze. Dhimbje dhëmbi, por ai ende të vënë jashtë
  trajtim, duke hequr dhimbje sipas dëshirës.

  Pa marrë parasysh se çfarë lloji i
  Yoga zgjidhni, ju ende do të mësojnë që të dëgjoni me trupin tuaj dhe për të përshtatur

  nën ritmin e tij. Nëse ju papritmas ndjeni disa siklet, vetëm
  ndaluar dhe të presin jashtë këtë kusht. Por mos prisni
  shpejt të mësojnë të gjitha aftësitë e yoga. Çdo instruktor kompetent yoga
  do të ju them se. Shko në ngadalë, të marrë kohën tuaj dhe udhëzime
  instruktor me përvojë kështu që ju mund të gëzojnë të gjitha kënaqësitë e klasave
  yoga dhe të gjitha pronat e saj medicinale.