Vlera e kolesterolit te trupit


 • Funksionet e kolesterolit në trup
 • Shkaqet e kolesterolit të ulët
 • Shkaqet e kolesterolit të lartë

 • Funksionet e kolesterolit në trup

  Kolesteroli është një substancë yndyrë-si se 2/3 e numrit total të tyre sintetizohet në mëlçi nga trupi mori ushqim me origjinë shtazore (mish, peshk, gjalpë, vezë, qumësht, etj). Normalisht kolesterol më pak se 200 mg / dL ose 3,8-5,2 mg / dL, por shmangie ndodh shpesh, si në shumicën, dhe në anën e më të vogël.

  Në njerëz, kolesteroli i kryen disa funksione jetike:

 • material për ndërtimin e membranave qelizore që përbëjnë muret qelizore të disa përbërësve të qelizave
 • përfshirë në sintezën e hormoneve të seksit (testosterone, estrogjenit, progesterone)
 • përfshirë në sintezën e kortizolit hormon, që luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e vitaminës D, që rregullon kalciumi dhe fosfor ekuilibrin për funksionin normal te kockave
 • Rezultati i këtyre funksioneve është për të normalizuar kolesterolin dhe harmonizimin e zhvillimit seksual, parandalimin e rakit në fëmijëri dhe osteoporozën (një sëmundje e skeletit që karakterizohet nga rritja e brishtësisë kockave) në moshën e rritur dhe më shumë.


  Përveç kësaj, kohët e fundit shkencëtarët kanë vërtetuar se nuk ka kolesterol nuk do të ishte e mundur vizion normal. Reduktim i zgjatur i kolesterolit në trup shkakton humbjen e funksionit të nervit optik mund të çojë në sëmundje të ndryshme të retinës (retinopathy) dhe kornea (Keratitis).


  Shkaqet e kolesterolit të ulët

  Kolesterol të ulët mund të shoqërohet me një dietë vegjetarian apo kontraceptivëve orale (duke marrë drogë e kontrollit të lindjes) dhe me sëmundje të caktuara. Në mesin e tyre:

 • Hyperthyroidism - Prodhimi i tepërt i hormoneve tiroide, e cila çon në metabolike
 • dështimi kronik të zemrës
 • megaloblastic anemi - ulur sasinë e hemoglobinës (një lloj anemi)
 • sepsa - gjendje të rëndë që është shkaktuar nga patogjene të ndryshme ose toksinave të tyre që gjenden në gjakun apo indet dhe organet
 • Sëmundjet akute infektive
 • sëmundje kronike të mushkërive, tuberculosis pulmonare

 • Shkaqet e kolesterolit të lartë

  Në të qëndrueshme kolesterolit rritje të gjakut (6,5 mmol / l) një rrezik të zhvillimit të ardhshëm të sëmundjeve të fshehtë dhe të pakthyeshme - atherosclerosis. Arteroskleroza është një sëmundje kronike, shfaqjet kryesore të cilat janë lidhur për të formuar një mur të arterieve pllakëzave specifike atheromatous se ndërhyrë me rrjedhjen normale gjakut në enët e indeve dhe organeve.

  Përveç kolesterolit të lartë nivelet kontribuojnë në atherosclerosis; pirja e duhanit, predispozicion gjenetik, aktiviteti i ulët fizik, stresi i shpeshtë i ashpër dhe më shumë. Formimi i pllakave aterosklerotike është i lidhur me metabolizmin e lipideve (rritur kolesterolit) dhe dëmtimin e murit të enëve të gjakut (për shkak të mungesës së vitaminave, vasospasm, etj). Fillimisht, anije dëmtuar shfaqet brenda të ashtuquajturit yndyrë, ose lipidet, bar.

  Mbi jetën e një shirit lipidet proliferimin fibra lidhës indeve, ajo është kompakt, rritet dhe bëhet pllakë aterosklerotike, unë duhet të them se formimi i pllakave aterosklerotike aspekte "ofron" proces normal plakjes.

  Sipër atherosclerosis mashtrim për shkak të faktit se ajo shkon plotësisht asimptomatike sa kohë që pllakatë mbyll anije në 50-70% të diametrit të saj. Ishte në këtë kohë dhe ka "shenjat e para" - dhimbje të zemrës, parehati në këmbë kur ecin, por nëse rënda - sulmeve të zemrës, humbje e kujtesës, dhimbje të rënda të barkut, dhe më shumë.

  Në aterosklerozës, rritur kolesterolit gjaku mund të jetë një simptomë e sëmundjeve:

 • sëmundje të mëlçisë
 • sëmundje të veshkave (glomerulonefriti, dështimi kronik i veshkave - mosfunksionim zgjatur i veshkave, duke rezultuar në një humbje shpërndarjen e produkteve metabolike)
 • pancreatitis kronike - sëmundje pankreasit
 • diabeti - një sëmundje e sistemit endokrin, e cila ndodh në mungesë të insulinës (a hormon i pankreasit), karakterizuar nga një shkeljes rëndë të metabolizmit
 • hypothyroidism - tiroide mosfunksionim shkarkimi në rënie e hormoneve
 • adiposity
 • mangësi Rritja hormon, ose "hormoni i rritjes", e cila ndikon në rritjen dhe trupit ndërtesë indet; alkoolizëm
 • Informacion nga artikullin "Kolesteroli: mirat dhe të këqijat"