Zyily ose përsëri në aditivëve të ushqimit


 • Origjinal "të verdhë" djathë
 • Ruaj pothuajse gjithmonë
 • Çfarë është e trashë, më mirë
 • Petë vegjetarian me shije mishit
 • Ëmbël se sheqeri dhe mjaltë
 • Origjinal "të verdhë" djathë

  E 100-199 - Ngjyra. Një ngjyrë luan një rol të rëndësishëm në perceptimin tonë të ushqimit. Kthehu në vitet '70 psikologët kryer një eksperiment interesant. Pjesëmarrësit e saj ishin dhënë një biftek me patate të skuqura shije. Në interes ajo ishte mjaft e mirë, por pasi u përfshirë ndriçim të veçantë, dhe biftek ishte blu dhe patate - e gjelbër, disa nga pjesëmarrësit e studimit ndje keq ... Që atëherë, raftet supermarket me djathë ndriçuar të verdhë, kështu që dukej edhe më shumë Llojet e verdhë dhe të angazhohen, dhe praktikisht të gjithë e salcice shtuar ngjyrë që i jep mish ngjyrë të zbehtë rozë.

  Ju nuk blej një suxhuk gri shëmtuar, pavarësisht nga fakti se ajo është një hije e natyrshme e mishit të gatuar.

  Çfarë është efekti. Produktet me ngjyra të kuqe dhe të verdhë, të tilla si tartrazine E102, shpesh duke shkaktuar alergji ushqimore. Kjo ngjyrë është përdorur në ëmbëlsira, akullore, ëmbëltore, pijet. Dye E127 ka një efekt toksik, duke shkaktuar sëmundje tiroide.

  Ruaj pothuajse gjithmonë

  E 200-299 - preservatives. Preservatives rrisë jetën shelfin e produkteve, mbrojtjen e tyre nga mikrobeve, kërpudhave, Bakterofagjet. Aditivëve sterilizues ndaluar verëra të procesit të fermentimit.


  Çfarë është efekti. Nitrat famëkeq dhe nitrat natriumi - një E250 dhe E251. Ata janë ende përdoren gjerësisht, pavarësisht nga fakti se të shkaktojë një shumëllojshmëri të reaksioneve alergjike dhe inflamatore, dhimbje koke, dhimbje barku hepatike, nervozizëm dhe lodhje. Substancat caktuar E231 dhe E232 kod të dëmshme në lëkurë. Këto aditivëve janë përdorur në prodhimin e salcice të ndryshme, produkteve të mishit me një afat të gjatë dhe ruan.

  Ngjyra dhe preservatives të këqija për sistemin imunitar, shkelin florën natyrore zorrëve. Çrregullime funksionale të zorrëve ndonjëherë të çojë në kancer dhe patologjive kardiovaskulare.

  Kjo ndikon në metabolizmin dhe të mëlçisë. Nga rruga, më së fundi, 22 shkurt 2005, sanitare mjeku Genadi Onishchenko shefi, Rusia ndaloi përdorimin e aditivëve në vendin tonë me tregues E216 dhe E217 për të parandaluar kërcënimin e sëmundjeve jo-infektive masive (helmimi) popullsisë. Shkencëtarët flasin më shumë në mënyrë rigoroze, këto substanca janë në gjendje të provokojnë kancerin. Më parë, këto aditivëve janë përdorur në prodhimin e mishit dhe ëmbëltore.

  E 300-399 - Antioksidantë. Antioksidantë (shpesh i quajtur antioksidantë) ngadalësojnë procesin e oksidimit në yndyrë dhe të naftës Emulsione.

  Yndyrë nuk është aq prohorkayut dhe nuk ndryshojnë me kalimin e kohës ngjyrën e tyre.

  Çfarë është efekti. Sufferers alergji dhe asthmatics nuk mund të hani E311 antioxidant. Mund të shkaktojnë sulmet e astmës dhe aditivëve E320 dhe E321 (pjesë e disa ushqimeve yndyrore dhe çamçakëz përtypet). E320 Antioxidant përveç ruan ujin në trup dhe rrit kolesterolit. Kjo, nga ana tjetër, ndikon negativisht të mëlçisë dhe sistemit kardiovaskular.

  Çfarë është e trashë, më mirë

  E 400-499 - Trashëse, stabilizant, të cilat rrisin produktet viskoziteti. Pothuajse gjithmonë ata janë shtuar në ushqime me yndyrë të reduktuar të përmbajtjes - majonezë dhe kos.

  Kështu, cilësi dendur krijon iluzionin e "cilësisë së produktit".

  Çfarë është efekti. Mund shkaktojë sëmundje të sistemit tretës.

  E 500-599 - Emulsifiers. Emulsifikues krijuar një përzierje homogjene e produkteve papërzieshëm, të tilla si uji dhe vaji.

  Çfarë është efekti. Negativisht ndikojnë mëlçinë, duke shkaktuar dispepsi. Sidomos i rrezikshëm në këtë respekt emulsifier E510, E513 dhe E527.

  Petë vegjetarian me shije mishit

  E 600-699 - Enhancers shije dhe një gjeni i vërtetë për prodhuesit. Ju bast! "Erëza Wonder" kursen në mish natyrore, shpezë, peshk, kërpudha, ushqim deti. Në disa gjellë shtuar fibrave copëtuar ose produkt natyral nxirrni atë edhe bujarisht prysmachuyetsya përforcues, dhe - voila!

  - Released shije "të vërtetë". Shtimi i me sukses maskon cilësinë e dobët të produktit të marra, për shembull, mish të vjetër apo të dobët të cilësisë. Shije të energjisë në pothuajse të gjitha peshk, pule, kërpudha, polufabrikatah soje, si dhe patate të skuqura, biskota, salcat, erëza e thatë ndryshme, cubes supë dhe supave thatë.

  Asnjë enhancers shije nuk bëni ndonjë recetë në një restorant të ushqimit të shpejtë. E gjithë kjo prodhuesit tejkalojnë limitet e lejueshme - Doza maksimale e aditivëve duhet të jetë më pak se 1,5 g për 1 kg ose 2 litra produkt. Në realitet, ajo është shtuar në ushqim disa herë.

  Çfarë është efekti. Enhancer shije më të famshme - msg E621.

  Rreth kësaj shtojce për shumë vite ka mbajtur një debat të ashpër. Neuroscientist amerikan John Olney në mesin e viteve 70-ta të shekullit të kaluar gjeti se msg mund të shkaktojë dëmtime të trurit në rats. Një shkencëtar japonez Hiroshi Ogura kohët e fundit tregoi se kjo shtesë diete ka një efekt negativ në retinë.

  Deri në 30% të njerëzve të cilët shpesh hanë ushqim me msg, duke u ankuar për dhimbje koke, rriti normën e zemrës, dobësi të muskujve, ethe dhe plotësinë në gjoks. Shumë shpesh kjo shtesë është përdorur në kuzhinën lindore, kështu që ekspertët e simptomave bashkua me termin "sindromi restorant kinez".

  "Monosodium monosodium - një kripë e aminoacideve glutamik që hyn në trup me ushqim (si selino saj shumë) - thotë mjek diete-nutrytsioloh, profesor i asociuar Olga Fedorova nutritiology RUDN. - Kjo amino acid dhe kripërat e saj janë të përfshirë në transmetimin e impulseve në sistemin nervor qendror, ka një efekt stimulues dhe përdoret në psikiatri. Në vetvete, ky produkt nuk ka shije, nuk ka erë, por ka një veçori mahnitëse të përmirësuar shijen e çdo gjellë. Një njeri i cili shpesh përdor msg, ushqim natyral duket pa shije si buds shije njohin desensitized.

  Kështu një person bëhet i varur nga "shijshme" erëza. "

  Shënim: në mënyrë që të mos trembë off blerësit, prodhuesit nuk janë quajtur gjithmonë erëza E621 emri i tij. Ndonjëherë ajo zhduket nën formulim misterioze "shije" ose "enhancer shije." Për më tepër, ndonjëherë e fshehur nën këtë formulimin dhe E622 (glutamate kaliumi) - "enhancer" që nuk janë të lejuara në vend. Vini re se 18 enhancers shije të njohur në Rusi lejohet vetëm 6. Por edhe ata vështirë se mund të konsiderohet i dobishëm.

  Ëmbël se sheqeri dhe mjaltë

  E 900-999 - defoamers, hlazirovateli, sweeteners, duke rritur agjentët.

  Si emri nënkupton, këto shtesa të parandaluar ose zvogëluar shkumës, duke krijuar një predhë të butë me shkëlqim, të japë shijen e ëmbël të produktit dhe të bëjë brumë më të harlisur. Si enhancers shije, sweeteners (aspartame, cyclamate, sakarinë, etj) janë jashtëzakonisht të përshtatshëm për prodhuesit, për shembull, për të marrë të njëjtën shije e aspartame nevojë 200 herë më pak se ajo e sheqerit, sakarinë (E954) - 500 herë më pak sukraloz ( E955) - 600 herë, dhe taumatyna (E957) - 200 000 herë.

  Çfarë është efekti. Defoamers, Rippers hlazirovateli dhe nuk përfaqësojnë trupin për rrezik të madh, që nuk mund të thuhet për zëvendësues natyrore sheqerit - sweeteners.

  Sheqer diabetik më e zakonshme sot - aspartame, ajo është pjesë e më shumë se 6000 produkte. Për këtë mjekët vënë përpara pretendimet më të rënda. Ajo rezulton se në 30 gradë aspartame fillon të shpërbëhet në metanol (alkool metil) dhe formal, që konsiderohet një nga carcinogens më të keq. Konsum i përhershëm aspartame shpesh shkakton dhimbje koke, tringëllimë në veshët, alergji dhe depresionin.

  Një tjetër sheqer diabetik - cyclamate - në SHBA, Franca, Britania dhe ndaluar edhe në disa vende që nga 1969. Ai dyshohet se ajo provokon dështim i veshkave.

  "Këto sweeteners janë përdorur gjerësisht në prodhimin e pijeve të buta - thotë Olga Fedorova.

  - Të njohura Ndërkohë për të rritur oreksin dhe shkaktojnë etjen, e cila është shumë i përshtatshëm për prodhuesit: më shumë ju pini pije me sheqer diabetik, më etje. Edhe në qoftë se ju keni asgjë për të humbur, por etjen e tyre, të lënë atë si pije gjasa për të ndihmuar. Dhe njerëzit me çrregullime metabolike, sëmundje të veshkave dhe sweeteners kardiovaskulare thjesht kundërindikuar. "

  Për fat të keq, banor i qytetit nuk është aq e lehtë për të mbrojtur veten nga dëmshme përbërësit sintetike. Ne mund të lexoni me kujdes etiketat vetëm, zgjidhni ushqime me një numër minimal e E-aditivëve të jetë e mundur jo për të ngrënë në restorante të ushqimit të shpejtë.

  Dhe mos harroni se askush, madje edhe më i madh dhe më i shtrenjtë supermarket nuk garanton ushqim të sigurt dhe të shëndetshëm.

  E-aditivëve ndaluar në Rusi:

 • E121 - agrume ngjyrë të kuqe
 • E123 - Amaranth kuqe, ngjyrë
 • E240 - ruajtës formaldehyde.
 • E-aditivëve të lejuara në, por konsiderohet i rrezikshëm:

 • Shkaktojë rritjen e tumoreve malinje: E103, E105, E121, E123, E125, E126, E130, E131, E143, E152, E210, E211, E213-217, E240, E330, E447.
 • Shkak traktin gastrointestinal: E221-226, E320-322, E338-341, E407, E450, E461-466.
 • Alergeneve: E230, E231, E232, E239, E311-313.

 • Shkaktojnë sëmundje të mëlçisë dhe të veshkave: E171-173, E320-322.
 • Informacion nga Inessa artikull Smyk "Ate?".