Humbje Teprica peshë, që nuk është i keq


 • Cilat janë sëmundja më e zakonshme nëpër peshë?
 • Dietë e duhur mund të ndihmojë me varfëri?
 • Kilogramë të zhduket - rritjen e vetë-respekt!
 • E rëndësishme: Mos hedhin në dietë të kokës

  Cilat janë sëmundja më e zakonshme nëpër peshë?

  Takohet mjek diete, gastroenterologist Elena Denisova :

  - Së bashku me të qenit mbipeshë janë:

 • hipertensionit dhe ishemi (përmirëson rrjedhjen e gjakut dhe si pasojë - të furnizimit me oksigjen)
 • atherosclerosis, duke përfshirë të trurit (yndyrë më pak të kafshëve dhe të hahet më shumë fruta dhe perime, format më të ulëta të pllakave aterosklerotike restauruar muret e enëve të gjakut), si pasojë uljen e rrezikun e pash, angina, infarkt në zemër
 • shumë sëmundje të mëlçisë (me një ndryshim në drejtim të bimëve të ushqyerit mëlçisë gradualisht vetë-pastrimi); infektive hepatiti, toksike shkaktuar nga overeating dhe ngarkesës së tepruar në mëlçi
 • pancreatitis (sëmundje pankreatik i vështirë për shkak të yndyrë të bollshme dhe vakt mish)
 • osteochondrosis (pesha më e ulët e trupit, më të ulët varg testimi ngarkesës);
 • artrit - veshin dhe deformim i përbashkët gjatë i lidhur me çrregullime metabolike, të shkaktuara nga overeating.
 • Dietë e duhur mund të ndihmojë me varfëri?

  Mblidhet endokrinolog Narine EHIYAN :

  Duke humbur peshë të kthimit në karbohidrate normal dhe metabolizmin yndyrë, si trupi juaj merr shpëtoj duke përfshirë:


 • predispozicion të diabetit (a sëmundje të lidhura me trashje)
 • infertilitetit, që shpesh varet nga mosfunksionim ovarian që ndodh për shkak të përkatësisë hormonal
 • sëmundje vaskulare e ekstremiteteve të ulëta, madje edhe venat me variçe që provokojnë ngarkesë të panevojshme për të këmbëve. Zvogëlon mikrospazmy rrezikut dhe enët gradualisht shërojnë.
 • Me fjalë të tjera, "korrigjuar" peshë metabolizmin më të mirë, e cila varet në të dy shëndetin fizik dhe mendor.

  Kilogramë të zhduket - rritjen e vetë-respekt!

  Thotë psikologu Maria Filatova :

  - Shumë njerëz shkojnë në një dietë mjaft e vështirë psikologjikisht.

  Duket se së bashku me pasta të shijshme të jetës do të ndajnë më e madhe e emocioneve pozitive. Ata nuk kanë të shënuar rolin e të tjerëve ("Diçka ju roztovstila ..."), por vetëm vete. Ju duhet të kuptojnë se dietë - kjo nuk është e bllokuar, dhe ndihma e nevojshme vetëm trupin tuaj dhe shpirtin tuaj.

  Pas humbjes së peshës një person fillon të kuptojë se kufizime të rrepta dhe kufizime shpesh vetëm i brendshëm jo, i jashtëm. Dhe për të kapërcyer ato, ju vetëm duan. Si ndodhi pas trupit dietë postroynevshim - ishte brenda lehtësi, besimit - dhe kjo do të jetë me botën e jashtme.

  Më shumë ne e duam trupin tuaj, veten, emocionet më pozitive në jetë.

  Dhe kjo zhduken dhe kufizime të jashtme, si dhe shumë faktorë negative thjesht të pushojë së ekzistuari.

  Një nga dietat më të rrezikshme - grevë urie thatë. Kur një person është në një dietë apo edhe agjërimit kaluar nëpër, futje fluide, megjithatë, duhet të rritet. Me eliminimin e ujit ndodh dehidratim, dhe sepse uji largon toksina, ajo është e produkteve prishjen dehje. Kjo është shumë më e rrezikshme se të qenit mbipeshë.

  E rëndësishme: Mos hedhin në dietë të kokës

  Mjek diete, gastroenterologist Elena Denisova këshillon të filluar disa dietë pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.

  Çdo dietë, madje më e thjeshtë - kjo është e vështirë për të trupit. Para se ju të ndryshojë llojin e ushqimit, ju keni për të bërë një analizë të përgjithshme dhe biokimike të gjakut dhe urinës.

  Specialist i kontrollit është veçanërisht e nevojshme për lloje të caktuara të trashje, hormonale, çrregullime psikosomatike. Përveç kësaj, ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm për njerëzit me çrregullime të traktit gastrointestinal dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

  Nëse ju keni vuajtur gjatë mbipeshë, dietë vetëm nuk ka gjasa të ndihmojë në mënyrë efektive. Për të hequr qafe paund shtesë, por në të njëjtën kohë në sëmundje të panevojshme, është e nevojshme që të ndryshojë të gjitha të themeluara jetesës dhe të hahet modele të.

  Për të filluar, nuk përpiqet të ndjekin rregulla komplekse që jo vetëm do të humbasin një paund disa, por gjithashtu të pastruar trupin e toksinave dhe kolesterolit.

  1. Sa pije ujë plain (deri në dy litra në ditë), - edhe ajo heq toksinave nga trupi dhe mbush stomakun, duke krijuar një ndjenjë e plotësi.

  2. Shmangni ushqimin marinuar dhe shumë të kripur - kastravec, peshk i tymosur, erëza e nxehtë, majonezë, etj Përveç faktit se ushqimi i tillë irriton stomakun në mënyrë të konsiderueshme, ajo mban ujë në trup, e cila është arsyeja pse nuk mund të jetë ënjtje.

  3. Mundohuni steamed në vend se të skuqura. Ushqim i tillë ruan më shumë vitamina dhe ushqyesve.

  4. Hani sa më shumë fruta dhe perime. Ato përmbajnë fibra, vitamina dhe minerale që ndihmojnë për të punuar jo vetëm traktin tuaj të tretjes, por edhe eliminon toksina, ndihmon riciklimi produkte të tjera për të ndihmuar në asimilimin e tyre.

  5. Mundohuni të zëvendësojë kafe me çaj jeshil - ajo përmban shumë antioksidantë që parandalojnë plakjen dhe promovojnë humbje peshe.

  6. Mishi - zasmichuvachi kolesterolit kryesor trup. Mundohuni të hani vetëm mish derri ligët dhe viçi, dhe peshk.

  7. Harrojeni snacks - ushqim duhet të jetë e bukur dhe madje ritual. Mos kaloni mbi darkë dhe drekë TV, të përpiqet të bukur të mbuluar tryezën.

  Dhe më e rëndësishmja - shtroj, drekë dhe darkë në të njëjtën kohë.

  8. Një nga rregullat themelore - të lëvizur më shumë (të paktën ecin për 30-40 minuta në ditë) dhe nuk bëj meze të lehtë pas shtatë në mbrëmje.

  Informacion nga artikullin "Çfarë sëmundje janë mbipeshë" Anna Kukartsevoy.

  Lexoni gjithashtu:

 • Pse i vështirë për gratë për të humbur peshë?
 • Këshillë e keqe për dieters
 • Sekretet e trupit: Sa keq dietat shumica
 • 8 rregullat për humbje peshe suksesshëm
 • 10 këshilla për të ngrënë mirë dhe për të ndaluar ...