Konsumi i energjisë dhe humbje peshe


Sëmundjet të tilla si obeziteti, varet nga çrregullimit të metabolizmit të lipideve në të cilën tretje e gabuar, formimin e indit dhjamor me yndyrë dhe karbohidratet. Djegie e yndyrë është reduktuar, dhe depozitimi i rritjeve të indit dhjamor.

Në zemër të trashje janë dy arsye - Tendenca e njeriut kur nuk është shprehur shpesh me anë të sistemit nervor të njeriut dhe endokrine ose mbingarkoj trupin me ushqim, se overeating kronike. Nutritionists besoj se të gjitha format e trashje të ulur konsumin e energjisë.

Ata të cilët dëshirojnë për të humbur peshë duhet të jenë të vetëdijshëm se sasia e yndyrës në trup mund të reduktohet, por kjo duhet yndyrë për të "djegur", duke e kthyer atë në energji, kështu që është e nevojshme për metabolizmin.

Njeriu gjithmonë shpenzon një sasi energjie si ai jeton, lëviz, punon. Ajo ka kohë që janë vënë re se me moshë më pak energji është konsumuar. Dhe në qoftë se njeriu nga natyra nuk është temperament dhe preferon një mënyrë jetese ulur, shpesh nuk i prirur për të bërë seks në të gjitha tundnin dorën e tij mbi, energjia e tij është zvogëluar gradualisht.

Prandaj yndyrë të tepërt në bark, kofshë, mjekër. Akumulimin e yndyrës është për shkak se konsumojnë ushqimin personi, vetëm një pjesë e energjisë nga ajo shpenzon si lëndë djegëse. Një tepricë të ushqimit janë konvertuar në yndyrë dhe depozitohen në indin dhjamor. Nëse do të shpenzojnë energji duke bërë punë fizike ose ushtrimin, shpenzojnë më shumë energji se "mbushur" ajo, atëherë trupi kompenson mungesën e energjisë nga akumulimit yndyrë.


Kështu që yndyrë djegur, energjia duhet të jetë më e lartë se enerhonadhodzhennya si ushqim. Është vlerësuar se personi mesatar ka nevojë për 2200 kalori në ditë. Sigurisht, kjo shifër është e përafërt, por ajo është zbatuar me sukses në llogaritjen e dietë për njerëzit me trashje.

Ne të fillojnë të shpenzojnë më shumë energji se konsumuar. Ne jemi të angazhuar në palestër, ndërsa ulur në një dietë të ulët kalori. Por ka disa grackave. Trupi nuk është i mashtrohen. Sot ai është energjia mungon nga indet yndyrë dhe nesër, në rastin e parë të gjithë të kthehen në vendin dhe madje edhe më me bollëk.

Kjo ndodh shtim të shpejtë në peshë pas dietat strikte. Situata është e njohur? Kjo është quajtur pushtet-ritëm. Për të shmangur këtë, ju duhet për të ndarë ushtrimin e kohës dhe të marrjes të ushqimit.

Nuk është një tjetër metodë - të ndryshojë stilin e ushqimit. Nëse nuk jam i uritur - dhe jo! Ju mund edhe të bëjë pa mëngjes. Njeriu në mëngjes dhe sheqer si të lartë të gjakut. Dhe ne hamë për forcë zakoni - "hani mëngjes veten time!" Kur drekë ishte seriozisht rozhulyavsya oreksin, është e lehtë për të shtypur një filxhan kafe të zezë ose çaj të fortë. Këto pije përmbajnë kafeinë, e cila zvogëlon oreksin. Dine nevojë si vonë të jetë e mundur. Por, natyrisht jo para gjumit.

Për të trupit, duke kaluar fuqinë e trupit yndyrë tuaj, këmbëngul një rimbursim. Darka duhet të jetë i plotë.

Periodikisht, do të bënte mirë për të ndjekur postimet. Në ortodokse marrë të mërkurën dhe të premten kufizojnë veten për ushqim. Këtu ka një analogji të ciklit tre-ditore fiziologjike e energjisë dhe të energjisë konsumit. Në vijim të traditës së krishterë, të mërkurën, për shembull, mund të hanë vetëm ushqim vegjetarian i gatuar me vaj. Edhe në qoftë se ju hani para se të krevat pjesën e perimeve zier, ajo do të përjetojnë një ndjenjë e plotësi, qetësisht në gjumë dhe në këtë mënyrë nuk fitojnë kalorive shtesë. Gjëja kryesore - gjithë vitit rregullisht respektojnë agjërimin një ditë.

Pas ditën e agjërimit përsëri duhet të rrisin aktivitetin fizik.

Kjo metodë e pajtueshmërisë me ciklin tre-ditor të energjisë dhe energjisë i jep një efekt shumë të mirë. Për ata që dëshirojnë për të jo vetëm të humbur peshë, por edhe të mbajë peshën tuaj ideale - kjo është alternativa më e mirë.

Përparësitë e kësaj metode është se humbje peshe është gradual, trupi nuk është duke u përpjekur dëshpërimisht të mbajë çdo kilogram. Nëse ju të mbështetet në ligjet fiziologjike mund të arrijë rezultate të mira. Pra, edhe të kuruar trashje të rënda që kërcënon jo vetëm shëndetin e njeriut, por edhe jetën e tij.