Pastrimit Extracorporeal gjakut me kolesterol në rritje


 • Llojet e Kolesteroli
 • Ulur nivelet e kolesterolit
 • Korrigjimi i kolesterolit lartë në gjak nëpërmjet kirurgjisë gravitetit
 • Indikacionet për pastrimin jashtëtrupor i gjakut
 • Rezultatet e trajtimit të kolesterolit të lartë

 • Llojet e Kolesteroli

  Kolesteroli - Ky është lloji kryesor i lipideve (yndyrë) në trup, njeri me rëndësi jetike. Kolesteroli është një pjesë e membranave qelizore, është e nevojshme për rritjen e qelizave. Që nga kolesteroli prodhuar shumë hormone, duke përfshirë seksin, kolesteroli është i nevojshëm për funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe është përdorur në procesin e tretjes.

  Por, kolesterolit të lartë është gjithashtu një shkak i madh i arteriosklerozës.

  Rreth 10% e kolesterolit është prekje me ushqim yndyror, pjesa tjetër është prodhuar në mëlçi. Kolesterolit total normal në njerëz të shëndetshëm - 5,2 mmol / L.

  Kolesteroli i tepërt depozitohet në muret e enëve të gjakut, duke formuar pllakave aterosklerotike, të cilat ulin pastrimin dhe elasticitetin e arterieve. Anijet janë në gjendje të ofrojnë indet e gjakut. Trupi përpiqet për të kompensuar mungesën e furnizimit me gjak për të rritur presionin e gjakut, hipertension zhvillon.

  Por mbarsur anije kolesterolit bëhet e brishtë, dhe tensioni i gjakut mund të ia plas lehtë.


  Ai zhvillon hemorragji cerebrale. Në rastin kur është pllakë plotësisht bllokon lumen ose ajo formon një mpiksje, rrjedhjen e gjakut në pjesët e trupit ndalesa. Ajo zhvillon një infarkt miokardi apo goditje ishemike. Nëse një person i mbijeton pas kësaj katastrofe, shpesh është paaftësi e thellë.

  Ka kolesterolit "të keq" (LDL dhe densitet shumë të ulët), e cila është blloqet e vërteta të ndërtimit të pllakave aterosklerotike, dhe pronat e tyre të ndryshme nga të kolesterolit "të mirë".

  Dhe ka "mirë" kolesterol (lipoprotein densitet të lartë) të nevojshme për qelizat e ndërtimit, prodhimit të hormoneve.

  "Mirë" kolesteroli është i pronat e dobishme biokimike që pengojnë zhvillimin e arteriosklerozës, duke nxitur sekretim të kolesterolit "të keq" nga enët e gjakut.

  Për të vlerësuar rrezikun e atherosclerosis përveç kolesterolit total është e nevojshme të dinë lidhje midis "të mirë" dhe "i keq" lloj të kolesterolit. Ky është faktor dëshmohet atherogenic që duhet të jetë jo më shumë se tre. Nëse më shumë faktor atherogenic 3, kaq shumë nivelet e kolesterolit "të keq", është kërcënimi i arteriosklerozës.


  Ulur nivelet e kolesterolit

  Mjekësia moderne kërkon të largojë nga trupi i kolesterolit "të keq", duke ruajtur "të mirë".

  Për këtë veçanta drogë të zhvilluara - statin, niacin, ata mund të ngadalësojnë prodhimin e kolesterolit në trup, por nuk mund të fshini akumuluar në enët e kolesterolit "të keq", dhe efekti i drogës ndodh pas një kohe të gjatë nga fillimi i aplikimit. Përveç kësaj, statins kanë një numër të efekteve anësore serioze. Megjithatë, përdorimi i tyre është i nevojshëm për të ruajtur nivelet e kolesterolit normale.


  Korrigjimi i kolesterolit lartë në gjak nëpërmjet kirurgjisë gravitetit

  Në gravitacionale gjak klinikë kirurgji për të "pastër" gjak e kolesterolit "të keq" përveç terapi të drogës përdorur metoda efektive dhe të sigurta të hemokorrektsii jashtëtrupor - krioaferez dhe ujëvarë filtrim plazma.

  Përdorimi i tyre i lejon për të arritur rezultate të veçanta:

 • shpejt të pastruar gjakun e komponentëve të dëmshme
 • ekstrakt kolesterolit nga pllaka aterosklerotike dhe muret e enëve të gjakut
 • Gjaku i pacientit është kaluar nëpër pjesë të vogla pajisje të veçanta që i ndajnë elementet qelizore nga plazma. Pastrohet tjetër nga plazma e përfshira në të kolesterolit "të keq" dhe një numër të molekulave të tjera, duke shkaktuar arteriosklerozës.

  Kur nënshtruar krioafereze temperatura modifikim plazma, në të cilën kolesterolit dhe molekula të tjera që kontribuojnë në atherosclerosis dhe beftë hiqen.

  Në Cascade filtrim plazma ndotësve të bllokuar filtër të veçantë - membranë.

  Filtri ka vrima mikroskopike që lejojnë molekulë e vogël densitet të lartë lipoprotein (kolesterolit "të mirë") dhe ushqyesve të tjera, por me anë të shumtën e molekulave të mëdha të substancave patogjene - LDL dhe lipoprotein densitet shumë të ulët ("i keq" kolesterolit), komponenteve tromboobrazuyuschih.

  Plazma "Healthy", që përmban të gjitha elementet e dobishme me elementet qelizore të gjakut kthyer presë. Si numër i kolesterolit "të keq" në gjak është reduktuar në masë të madhe, ai fillon të rrjedhë në gjakun e pllakave aterosklerotike. Procedura tjetër "i keq" kolesteroli është larguar sërish nga procesi pastrimi plazma dhe anije vazhdon.

  Në rrjedhë të marrë 4 deri 7 trajtime.


  Indikacionet për pastrimin jashtëtrupor i gjakut

  Trajtimi i duhur në hiperkolesterolemia (kolesterolit të lartë të gjakut) përfshin një kombinim të metodave për të reduktuar kolesterolin.
  Me hemokorrektsii jashtëtrupor shpejt dhe me efikasitet mund të pastruar gjakun dhe për të përmirësuar enët e gjakut, dhe përmes dietës, mënyrë jetese të shëndetshme dhe terapi të mirë-zgjedhur i drogës mund të mbajë kolesterolin në një nivel të sigurt.

  Ne trajtimin e hiperkolesterolemise (nivelet ngritura të kolesterolit) purifikimi gjaku extracorporeal nuk mund të zëvendësohet me çdo gjë.

  Nuk ka metodë tjetër e bën të ngjashëm në rezultatet e efikasitetit.

  Indikacionet për përdorim krioafereza dhe kaskade plazmës filtrimi kolesterolin korrigjim mjaft e gjerë:

 • të rritur nivelet e kolesterolit në gjak
 • përmirësuar faktor atherogenic
 • prania e sëmundjeve të shkaktuara nga ateroskleroza (sëmundjes koronare të zemrës, arterioskleroza cerebrale, ateroskleroza e ekstremiteteve të ulëta)
 • hipertensionit
 • korrigjimi i shpejtë i hypercholesterolemia, çrregullime të metabolizmit yndyrë
 • potencial reduktimi i koagulimit të gjakut
 • reduktimin mosfunksionim vaskulare
 • regresionit e pllakave aterosklerotike, rritjen lumen anije
 • Përmirësimi i indeve rrjedhës së gjakut
 • rritur rezistenca ndaj stresit fizik, emocional dhe mendor
 • reduktuar dozën e ilaçeve të marra
 • normalizimi i tensionit të gjakut
 • shërimi i ulcerat deje
 • zgjatjes së periudhës për trajtim të mundshme kirurgjike

 • Rezultatet e trajtimit të kolesterolit të lartë

  Ajo normalizes nivelet e kolesterolit në gjak, redukton madhësinë e pllakave, përmirëson rrjedhjen e gjakut në të gjithë gjak. Reduktuar ndjeshëm kërcënimin e komplikimeve - e infarkt miokardi dhe goditje në tru.

  Zvogëlon rrezikun e clots gjakut, gjaku pastrohen lehtë dhe të shpejtë rrjedh nëpër enët, përmirëson të ushqyerit e indeve.

  Efekti pozitiv është vërejtur gjatë trajtimit. Truri është i furnizuar plotësisht me gjak - menjëherë më kalon tringëllimë në veshët, përmirëson kujtesën, humor, aftësinë për t'u përqëndruar, marramendje pothuajse ndërpritet.

  Zemra merr një dietë të lartë-kalori - rrallë ndodhë pectoris (gjoks djegia dhimbje në tendosje), stërvitje më mirë tolerohet. Normalizes veshkave dhe mëlçisë nga trupi shpejt dhe menjëherë shfaq substanca të gjithë të dëmshme. Përshpejton shërimin e ulçerës deje.

  Rrit ndjeshmërinë ndaj barnave që mund të reduktojnë ndjeshëm dozën e barnave konvencionale, dhe duke shmangur shfaqja e efekteve anësore të papëlqyeshme në trajtimin e sëmundjeve të hormoneve-të varur në hormonet, nitrate - me sëmundje të zemrës, etj

  Përmirëson furnizimin me gjak jo vetëm organet e brendshme, por edhe lëkurën, që do të thotë se ka një përtëritje e vërtetë.

  Informacion nga neni "Kolesteroli"