Ushqimi dhe të drogës trajtim i kolesterolit të lartë


 • Bilanci i kolesterolit - kyç për shëndetin
 • Dietë për kolesterol të lartë


 • Balanca Kolesteroli - kyç për shëndetin

  Për të parandaluar rritjen e kolesterolit apo reduktuar atë në një nivel normal, ju duhet të ndjekin tre rregulla:

 • të ndaluar pirjen e duhanit
 • të çojë një mënyrë jetese fizikisht aktiv
 • ndiqni një dietë të ekuilibruar
 • Është e njohur se rritjet e nikotinë në nivelet e lipideve të gjakut në kolesterolit të përgjithshëm dhe - veçanërisht sepse ndërprerja e duhanit pjesërisht të eliminuar problemin e kolesterolit. Aktiviteti fizik duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës.

  Nëse nuk ka contraindications, të dobishme në mëngjes për 15-20 minuta për të kryer ushtrime, për të cilën teknikë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Gjatë ditës, ngarkesa më e mirë do të ecin në park ose punët e thjeshta shtëpiake. Në pasdite, 2-3 orë pas një vakt, ju mund të bëni ushtrime për 20-30 minuta. Dietë do të kërkojë shumë më tepër vëmendje dhe këmbëngulje se metodat e tjera.


  Dietë për kolesterol të lartë

  Futje e përditshme e kolesterolit diete nuk duhet të kalojë 300 mg. Veçanërisht të pasura me kolesterol të produkteve të mishit: mishit, te brendeshmeve dhe sallam. Në mesin e shumës më të madhe të kolesterolit që gjendet në mish deleje, nga-produkteve të tilla si të trurit, veshkave dhe nëse marrin të mëlçisë në (veçanërisht hepatik), sallam sallam, proshutë, salcice dhe frankfurters.


  Refuzoj mish - një burim i pasur i hekurit - nuk e bëjnë në çdo rast, për shkak të rrezikut të anemisë (reduktim në qelizat e kuqe të gjakut të cilat japin oksigjen), dhe se mishi është një furnizues i proteinave në trup.

  Kujtojnë se proteina është e nevojshme, duke përfshirë për të ndërtuar indet, kështu që është e mirë për të përdorur mish, kolesterolin relativisht të dobët, të eliminuar nga suxhuk dietë dhe sallam. Në dietë mund të përfshijnë peshk detare (sardelet, salmon, etj.) Në vaj detare peshk, përveç sasive të mëdha të vitaminave A, E dhe D, dhe janë quajtur acid yndyror polyunsaturated funksioni kryesor i të cilit është për të forcuar sistemin imunitar, mbrojnë qelizat nga rreziqet e dëmtimit mjedis (kimike, rrezet UV) dhe normalizim të niveleve të kolesterolit dhe lipideve, që është shumë herë zvogëlon rrezikun e arteriosklerozës dhe komplikime të tjera.

  Udhëheqësit në kolesterolit janë vezët, kështu që është e këshillueshme për të reduktuar konsumin e tyre të 2-3 njësi në javë. Gjalpë dhe krem ​​janë edhe më mirë të mos abuzojnë. Për këtë arsye, është e nevojshme që të heqin dorë sallatë me majonezë, duke e zëvendësuar atë me perime (mundësisht ulliri) vaj.

  Së pari, për të ulur kolesterolin është shumë i dobishëm për të ngrënë një shumë të frutave. Ato përmbajnë vitamina C dhe E në pranimin sistematike në mënyrë të konsiderueshme rritjen e HDL, e cila tregon trupin e kolesterolit të tepërt.

  Së dyti, është e rëndësishme që të përfshijë në dietë e drithërat përditshme. Prodhimet bujqësore janë fibër përafërt të nevojshme për tretje normale.

  Peeled mekanikisht parandaluar thithjen e kolesterolit, dhe ato përmbajnë substanca mund të zvogëlojë kolesterolit të gjakut dhe 40% (elb, oriz, misër, tërshërë). Kolesterol më të ulët dhe të promovojë substanca të veçanta - taninet e përmbajtura në një sasi të mëdha të çajit të zi.

  Taninet lidhin kolesterolit dhe përshpejton sekretim e saj nga trupi. Por mos abuzojnë me çaj të zi, si të përfshira në të, edhe pse në sasi të vogla, kafeinë, megjithatë, rrit nivelin e "keqe" (lipoprotein densitet të ulët) kolesterol. E njëjta gjë vlen për kafe. Prandaj, është e nevojshme që të krijoj çaj të brishtë dhe kufi konsumin e 1-2 gota në ditë dhe të marrë shumë më pak kafe.

  Për të arritur rezultate të qëndrueshme pozitive në hypercholesterolemia duhet të braktisë plotësisht supë ushqyes yndyror, krem ​​ëmbëlsirash dhe çokollatë, sallam, vezë dhe produkte të konservuara. Ajo tani është praktikuar gjerësisht trajtimin e përgatitjeve të kolesterolit të lartë të veçanta, të ashtuquajturave droga statin dhe grupi acidit fibroyevoyi. Secila prej këtyre agjentëve të emëruar mjek ka karakteristikat dhe performancën. Ato janë thelbësore për njerëzit që rrisin kolesterolin e lidhur me moshën apo me çrregullime gjenetike.

  Mos harroni të kontrolloni nivelin e kolesterolit në gjak për jetën.

  Është më mirë nëse ky kontroll kryhet në 10-12 vitet e para të moshës për të zbuluar çrregullimet gjenetike të metabolizmin e kolesterolit.

  Masa kolesteroli duhet "më shpejt aq më mirë", dhe të paktën një herë në vit, dhe absolutisht të gjithë, pa marrë parasysh përkatësinë gjinore dhe shëndetin. Në praninë e kolesterolit të lartë teste të përsëritura të kryera nga një mjek. Kështu, "të dëmshme" ose "të dobishme" kolesteroli është kryesisht i varur në stilin e jetës dhe vëmendje.

  Informacion nga artikullin "Kolesteroli: mirat dhe të këqijat"