Frymarrja Ushtrime për humbje peshe


Kohët e fundit, më shumë tifozë është një ushtrime të frymëmarrjes të veçanta për të ndihmuar me humbje peshe. Frymëmarrje aerobic kombinuar me shtrihen në pozicione të veçanta promovon oxygenation të qelizave, të rritur në masë të muskujve dhe djegur dhjamin. Me të përditshme mësime kryejnë metabolizmit, imunitet, përmirëson funksionin e sistemit të tretjes.

Ushtrime të frymëmarrjes "Tszyanfey" (që do të thotë "për të humbur yndyrë") ju lejon të humbni peshë, shtoni një formë të bukur trupore, rivendosjen e shëndetit të mirë dhe mirëqenien. Përveç kësaj, uria zhduket, duke zvogëluar sasinë e ushqimit, por kjo nuk është dobësi e zakonshme dhe marramendje.

Një çift i muajve në sajë të gjimnastikës mund të humbni rreth 5-6 kg peshë të tepërt. Disa madje arrijnë të humbasin peshë për 9,10 kilogram në 2 muaj.

"Tszyanfey" përfshin 3 pjesë - "valë", "bretkocë" dhe "zambak uji".

Të kryer ushtrime të nevojshme në veshje të lehta pa kufizon lëvizjet dhe në gjendje të shtrihet mirë.

1. Ushtrimi "Vala".

Duke filluar pozicionin: shtrirë mbi kurrizin tuaj, bëj gjunjët në një kënd të drejtë, të vënë këmbët tuaja banesë. Palm i një anë vënë në barkun e tij, nga ana tjetër - në gjoks. Për frymëzim që ju duhet për të tërhequr stomakun tuaj dhe shtrirje gjoks. Nga nxjerr frymë, përkundrazi, sa më shumë të jetë e mundur për të fryj në bark dhe gjoks pull.


Ndodhin me gjoks dhe lëvizjet e barkut të formojnë një lloj të valëve. Marr frymë normalisht duhet pa ngadalësuar dhe përshpejtimin e jo frymë. Vetëm ndjenja i trullosur, mund të ngadalësojë frymëmarrjen. Cikli Përsërit "thith-nxjerr frymë" 40 herë. Nëse e dëshiruar, "valë" mund të bëhet në këmbë, ulur apo edhe në këmbë.

Ky ushtrim ndihmon të luftuar urinë.

2. Ushtrimi "Frog".

Duke filluar pozicionin: ulur në një karrige të ulët (20-35 inç), ndërsa këmbë të ulët dhe kofshë të formojnë një kënd të drejtë (mund të jetë më pak), gjunjët përveç në gjerësi shpatullave. Dorën e majtë duhet të shtrydh në një grusht, dhe dora e tij e djathtë të përqafuar grushtin (për gratë, për burrat - e kundërta).

Ballin Fist vpertysya dhe vënë bërrylat mbi gjunjë. Mundohuni të relaksoheni (Sytë duhet të mbulojë). Bëni frymën tuaj përmes hundës tuaj dhe të ofruar ajrit në bark, pastaj të bëjë një tym të ngadalshëm të lehtë përmes gojës. Ju ndjeni se zona e barkut ishte i butë dhe të relaksuar. Cikli i plotë ushtrim - "frymë - 2 pauzë dytë - fryma e shkurtër -. Nxjerr frymë" Gjatë ushtrimit stomak është i fryrë, ajo është e përfshirë, si në bretkosat gjoks nuk është duke ecur.

Në këtë ushtrim është contra - gjakderdhje të brendshme, kirurgji fundit kirurgji, ditët e menstruacioneve të grave. Pacientët me sëmundje të zemrës ose të sistemit të tretjes duhet të reduktohet abdomen mbushje me ajër me rreth 15%.

"Frog" të kryer rreth 15 minuta. Pas ushtrimit, mos e hapur sytë tuaj menjëherë, fshij shuplakat tuaja kundër çdo tjetër, shtrirje, të marrë frymë thellë. Ky ushtrim përmirëson metabolizmin dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Ju mund të bartin ditore "bretkocë" 3 herë në 15 minuta për një proces më intensiv të humbjes së peshës.

3. Ushtrimi "Lotus".

Pozicioni Duke filluar: ulur, që të dy të drejtë "bretkocë" Qëndrimi ose "Buda" këmbët pidvernuvshy nën. Pëllëmbët e vënë në një këmbë mbi tjetrën në barkun tuaj (të djathtë femër në dorën e majtë, burrat - në të kundërtën). Prapa tij i shpjegoj, supet, më të ulët, të mbyllë sytë tuaj, maja e gjuhës prek qiellin, do të përpiqen për t'u çlodhur.

Të gjitha ushtrim përbëhet nga 3 faza. Gjatë fazës së parë të marrë frymë thellë, të butë, me bark dhe gjoks thuajse nuk lëvizin, fryma tingëllon i padëgjueshëm. Faza zgjat 5 minuta. Gjatë faza e dytë e frymëmarrje duhet të jetë i natyrshëm, natyrisht, e ka për të nxjerr të gjatë dhe të qetë, pothuajse në heshtje. Faza e dytë gjithashtu zgjat 5 minuta. Gjatë fazës së tretë duhet të marr frymë natyrisht, pa përshtatur ose thith apo nxjerr frymë. Distiluar mendime pa lidhje dhe përpiquni të ndjeni frymën. Faza e tretë kryer për 10 minuta. Ushtrimi heq lodhjen dhe stimulon metabolizmin. Gjatë ditës ju mund të bëni 3 grupe.