Pije të gazuara dëm dhe dobi


 • Mbipesha dhe Diabetes
 • Dhëmbët
 • Bones
 • Stomak
 • I përafërt
 • Lëng
 • Ujë mineral

  Trupat tanë janë 60% ujë. Për të ruajtur ekuilibrin e ujit ne pirë çdo ditë. Dikush më mirë kafe, disa çaj, birrë, lëng, sode. Baza e çdo pije është ujë. Në ujë pije përmbajnë substanca të tjera që kanë një ndikim në trupin tonë. Ky efekt mund të jetë pozitiv ose negativ, në varësi të rregullsisë dhe në përdorimin e një pije.

  Mbipesha dhe Diabetes

  Çdo pije të gazuara ka një bazë të ëmbël-kosi. Në vija të përgjithshme, ai përmban një sasi të caktuar të sheqerit (ose zëvendësues) dhe acid.

  Sheqeri - një karbohidrat i pastër. Një gram sheqer ndan 3,85 kcal. Në Pepsi-Cola - 57,74 kcal per 100 ml, Coca-Cola - 42 kcal per 100 ml. Ju mund të llogaritur si shumë gunga e sheqerit të përfshira në cilësinë e bankës së 0,33 litra një pije, një Pepsi-Cola - 8 copë sheqer; një Coca-Cola - 6,5; "Sayan" - 5,5; dhe në "Schweppes Lemon hidhur" - 4 copë sheqer.

  Kalori lehtësisht të tretshëm, e cila shumë sodas, "bëra shaka" trurin. Ata si "skips pa u vënë re" dhe për të zvogëluar urinë në një periudhë kaq të shkurtër, pothuajse asnjë efekt mbi sasinë e ushqimit që një person ha pastaj. Por "kalori dritë" mori trupin, ajo është ende e shfrytëzuar, kryesisht - në yndyrë.


  Prandaj sode përdorimin e tepruar të ëmbla mund të rrisë gjasat e obeziteti dhe diabetit.

  Njerëzit të cilët janë të prirur për trashje dhe diabetit, është të pini ujë i lehtë - ajo është bërë duke përdorur sweeteners. Në pije të popullarizuara të "zero kalori" në vend të sheqerit të shtuar, sweeteners artificiale, të cilat praktikisht nuk janë të absorbohet nga trupi. Kalorive nga kështu që ju nuk merrni një pije.

  Më të famshme sheqer diabetik - aspartame (nutrasvit). Aspartam - një proteinë. Disa njerëz kanë alergji kjo proteinë mund të ndodhë. Sweeteners të tjera: sunnet sakarinë (atsesulfat kaliumi) tsiklomat.

  Pije me sheqer në vlerën e ushqimit është shumë i ulët, pothuajse zero.

  Sheqer dhe sweeteners të përfshira në pije, duke lënë amëz të ëmbël, nuk është e favorshme për të shuar etjen tuaj.

  Dhëmbët

  Pije Sweet përveç obeziteti dhe diabetit mund të kontribuojnë në prishjen e dhëmbëve. Fajësojnë jo vetëm sheqer dhe sweeteners - që acid ha larg smaltin e dhëmbëve, tani dëgjohen të gjithë nëpërmjet reklamave. Dhe çdo sode përmban acid.

  Bones

  Më shpesh të përdorura në pije të gazuara limoni, acid malic. Më pak - acid orthophosphoric. Kripera kalciumi te acidit fosforik tretshem mirë se kripërave tjera kalciumit përdorura në pije acide.

  Prandaj, njerëzit që pijnë pije që përmbajnë acid orthophosphoric, kalcium leached nga kockat më mirë. Në disa raste kjo mund të çojë në një dobësim të indeve të eshtrave, eshtra të thyer lehtë.

  Ndonjëherë, në vend të shkruarit e emrave të acideve kod dixhital. Acid limoni - E330, ortofosfornaja - E338.

  Stomak

  Të jetë i sigurt ndonjë ujit sode është dioksidi i karbonit. Në vetvete kjo është e padëmshme (ajo është përdorur për ruajtjen më të mirë të pije), por prania e saj në ujë stimulon sekrecionet e stomakut, rrit aciditetin e stomakut lëng dhe provokon fryrje - bollshme emetimin e gazit. Njerëzit me ulcerat, gastrit me aciditet të lartë dhe një numër të sëmundjeve të tjera të stomakut dhe zorrët, para përdorimit të çdo të ujit sode, gaz nga shishe duhet të jetë vendosur nga lëkundje.

  E njëjta gjë është e vërtetë e ujit mineral. Për të përdorur për qëllime mjeksore pasi ajo është e rekomanduar për të lirimit të gazit.

  I përafërt

  Nëse jeni duke planifikuar për të vizituar qytetin, jo tepër dembel për të gatuaj koktej: ujë të pastër (ose ndonjë mineral, por jo mjekësore) - lëng 1,5 litër agrume (limoni, portokalli), një majë e kripë, një majë e sheqer. Merrni një pije me një shije delikate të hidhur që etja e mirë pije dhe mbështet trupin.

  Mirë etje shuarje birrë dhe i brishtë. Ajo përmban kripëra dhe elemente gjurmë, mbushje e humbura përmes djersës. Por ju duhet të dini se kur do të ndalet - jo më shumë se 500 ml në ditë.

  Njerëzit me sëmundje kronike (alergji, trashje, gastrit, ulçerë, kolit, etj), pije të gazuara të buta të konsumuara në sasi të mëdha nuk është i rekomanduar.

  Fëmijët nën 3 vjet e pijeve të ëmbla më mirë të mos për të.

  Lëng

  Lëngje të shëndetshme se sode. Shumica lëngje të dobishme të freskëta.
  Ato përmbajnë të gjitha vitaminat dhe mineralet, si dhe fibra dhe substancave të tjera bioactive cila përmban fruta të freskëta ose perime. Lëngjet e trupit tonë tretet lehtë se sa fruta apo perime.

  Për fat të keq, aftësia për të pirë e bëra fllad lëngje nuk janë në të gjitha. Pastaj i kushtoj vëmendje të lëngje të konservuara. Gjatë përpunimit industrial të vitaminave lëng, sidomos acid Askorbik shkatërruar. Por në shumicën e lëngjet industriale të gjitha vitaminat humbura janë futur më vonë.

  Nëse ju vazhdoni të flisni për ushqyesve, lëngje janë dhe kalium, dhe hekur. Ato janë substanca të rëndësishme të tilla si acide organike. E gjithë kjo është e përfitimet e lëng të njohur.

  Në disa raste lëngje janë një mjet i mirë për të stimuluar oreksin. Përveç kësaj, ata janë shumë ushqyese, ajo ka një shumë të karbohidrateve, kryesisht sheqerna fruta dhe manaferrat. Në lëngje, i projektuar posaçërisht për ushqim për fëmijë, e ndaluar të shtoni ndonjë preservatives, përveç acid limoni. Lëng më të dobishme me tul. Ato përmbajnë ushqyesve më shumë.

  Në lëngjeve natyrale, nectars ende atje. Nectar - një lëng i holluar me ujë dhe sheqer me sheqer.

  Përmbajtja e vitaminave, mineraleve dhe përbërës të tjerë natyrore në to pak se lëngjet, por hendeku në numrin e tyre nuk është aq i rëndësishëm.

  Dhe lëngje, nectars dhe shtoni sheqer. Kjo është për shkak të faktit se disa lëngje pa sheqer pi vështirë për shkak të shijes (p.sh., limoni ose grejpfrut).

  Lëngje të ketë një efekt terapeutik. Por për të arritur efekt të rritur duhet të marrë lëng 3 gota në ditë. Fëmijët nën 3 vjet është e rekomanduar për të marrë 1 filxhan lëng në ditë, duke përhapur atë me ujë. Më mirë nuk merr lëngje me të gjitha ushqimet në një rresht dhe mineral ujë.

  Sëmundjet kronike e sistemit të tretjes, kur i dehur pas një vakt dhe lëngjet mund të rritur fermentimin në zorrët dhe të shkaktojë përkeqësimin.

  Shpesh në përmbajtje të ulët dhe normale lëng stomakut pini 30-40 minuta para ngrënies dhe formimit të tepruar të acidit klorhidrik në stomak - një orë e gjysmë pas hahet.

  Kur lëng përdorimi i tepërt rrit ngarkesën mbi veshkat, të cilat mund të çojnë në edemë. Përveç kësaj, lëngje nuk janë të privuar nga "kimia". Disa prodhues mund të shtoni në ngjyra lëng dhe preservatives, nganjëherë pa njoftuar paketimit. Këto substanca mund të shkaktojnë alergji.

  Ujë mineral

  Ujërat minerale, si dhe lëngje, të ketë një efekt terapeutik. Ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e konsiderojnë artificiale dhe natyrore ekuivalentin e ujit mineral.

  Por me një kusht: nëse kripësi e ujit të mbajtur në pajisje të mirë me kripë normal shpërbërjen dioksidit të karbonit dhe cilësinë.

  Këshilli Universale për numrin ju pini nuk ekziston. E gjitha varet nga diagnoza dhe comorbidities. Kur administruar ujërat minerale medicinale, siç është rasti me ilaçe konvencionale, mbidozë të mundshme. Pra, para se të fillojë të marrë ujë mineral terapeutik është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Zgjedhja e një pije, jo tepër dembel për të mësuar një emërtim më ajo duhet të jetë e shënuar përbërësit. Preferojnë pije e bëra në një bazë natyrore.

  Informacion nga artikullin "Carbonated Pije:. Dëmit dhe përfitimit"