Hidrokarburet dritare - koha kur ju mund të hani ëmbël pa paragjykimePeriudha kur trupi kërkon karbohidratet të thjeshta ndodh në rreth 15-20 minuta 35-40 minuta e ushtrimit mjaft intensive. Ai madje ka një emër të veçantë - "dritare karbohidrate". Në këtë kohë trupi duke shpenzuar shumë energji, keni nevojë për një shërim të shpejtë. Saktësisht se si ky proces ndodh?

Shumica atletët e di se sa e rëndësishme forcat për të mbështetur një mëngjes të plotë. Ata e dinë ata se ushtrimi me stomak bosh është i dëmshëm dhe i rrezikshëm. Por jo të gjithë të vetëdijshëm se pas ushtrime aktive nevojë për të mbushëse nuk humbi vetëm me lëngun djerse, por kaloi glycogen muskujve.

Glycogen - kryesor Human karbohidrate rezervë ruhen kryesisht në muskuj. Me një mungesë të papritur të glukozës në gjak trupi fillon të shpenzojë glycogen muskujve.

Si e bën atë të duket? Çdo trajnim - stres për trupin. Gjatë stresit jashtë adrenalin dhe kortizolit hormoneve që na bëjnë të lëvizin më shumë në mënyrë aktive dhe të përpiqen për rezultatet më të mira. Është gabim të mendosh se një herë ne kemi përfunduar ushtrimin, theksoj hormonet nuk janë më të prodhuar. Nëse nuk e kundërshtojnë ato antagonist hormon, për disa kohë ata do të ndikojë në trupin, duke e detyruar atë për të shpenzuar glycogen, duke depleting muskujve.


Mënyra më efektive për të sjellë veten nga stresi - hani ëmbëlsirë. Marrja e karbohidrateve të shpejtë - mënyra më e lehtë për të stimuluar insulinë hormon, i cili stimulon formimin e glycogen. Dhe një pjesë e makarona, oriz apo bukë dhe gjalpë Në kohën e tanishme do të ishte e kotë, ndërsa karbohidratet ngadalshëm të shkojnë në gjak, trupi ka nxjerrin numrin e kërkuar të muskujve. Prandaj, snack duhur karbohidrate do të jenë fruta lëng, manaferrat dhe madje çokollatë qumësht-shkundur.

Përveç karbohidrateve, trupi që ushtrojnë ishte proteinat e nevojshme. Që nga ana e proteina aminoacidet varet rritjen e muskujve dhe shërimin e gjendjes fizike dhe mendore të një personi pas një stërvitje.

Në praktikë, kjo do të thotë se hapur "dritare karbohidrate" bien shumë e keqe dhe proteinat. Dhe jo ato zasvoyatsya dy orë pasi të keni ngrënë një copë mishi, dhe ata që kanë bioavailability më të lartë, nga produktet e qumështit, bishtajore dhe arra.

Mungesa e rimbushje shpejtë të karbohidrateve dhe proteinave pas ushtrimit nuk mund të çojë në efektin që ju presim. Në vend se të ndërtojë muskujve dhe në këtë mënyrë të përshpejtojë metabolizmin, ju do të shpenzojnë glycogen. Përveç kësaj qelizat nuk do të marrë aminoacidet për rigjenerimin. Përmbledhje: djersitje në palestër do të ishte e pakuptimtë.

Për më tepër, pas një rostiçeri dritë në hapjen e "dritare e karbohidrateve" duhet të hani përsëri për dy orë, këtë herë më shumë të plotë, këtë herë duke përfshirë një vakt janë karbohidratet komplekse dhe proteina produktet më të rënda. Kështu restaurim glycogen është përfunduar pa probleme dhe plotësisht, duke i dhënë forcë për muskujt stërvitje ardhshëm.

Duke përmbledhur sa më sipër, ne rekomandojmë gjysmë ore pas shkollës apo të ngrënë një spoonfuls disa të bishtaja me perime lëng të freskët apo ndonjë fruta të këndshme, disa arra dhe kos, ose trajtoj veten me një Milkshake.
Dhe kjo duhet të bëhet me një ndërgjegje të pastër, mori karbohidratet të shkojnë direkt në muskujt.