Çdo dietë është e padobishme në qoftë se tretje të keqe


 • Ushqimi duhet të tretet.
 • Cilat janë organet e përfshira në procesin e tretjes?
 • Test. Çfarë është e drejtë për ju?
 • Ushqimi duhet të tretet.

  Çdo ushqim që na merr në trup duhet të jetë siç duhet peretravytsya. Produktet proteina - një burim i aminoacideve. Nga këto të sintetizuara hormonet, enzimat, antitrupat, hemoglobinë dhe qindra e mijëra proteinave të nevojshme për funksionimin e trupit.

  Karbohidratet - një burim për energjinë dhe për sintezën e glikoproteina. Trupi i shëndoshë ka nevojë për të ruajtur integritetin e membranave qelizore, ata nxisin thithjen e yndyrë shpjegueshëm vitamina (A, D, E, K), minerale, është një burim i acideve yndyrore esenciale dhe lipoproteins.

  Vitaminave dhe mineraleve trupi ka nevojë si ajri. Ato nuk mund të kalojë ndonjë reagim biokimike.
  Nëse tretje është e saktë - kjo do të thotë një person është i shëndetshëm, ai ka një humor të qëndrueshme, të lartë të performancës mendore dhe fizike, gjumë çlodhës, personalitetit harmonike dhe e lëkurës e mirë.

  Cilat janë organet e përfshira në procesin e tretjes?

  Çfarë organet janë përfshirë në tretje, përveç traktin gastrointestinal?
  Kjo është kryesisht mëlçisë dhe tëmthit. Mëlçia - organi më i madh në trupin e njeriut - ajo peshon rreth 1,5 kg Ajo ka rreth 300 miliardë qelizave.. Mëlçisë është i përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve, lipidet (yndyrna), aminoacidet dhe proteinat; ndikon koagulimit të gjakut, sinteza e substancave biologjikisht aktive; janë pjesë e sistemit imunitar.  Në qelizat e mëlçisë sintetizohen një numër të enzimeve dhe acideve biliare në kanalet intrahepatic biliare që hyjnë në fshikëz e tëmthit.
  Tëmthit "përfshin" në traktin gastrointestinal. Ishte gjatë lirimin e personit biliare ndjen oreksin. Bile përbëhet nga 80% ujë, me 20% e mbetur - e acideve biliare, phospholipids, proteina, kolesterol, proteina, cholesterol, bilirubin, enzimat. Në ditën e prodhuar 600-1000 ml. bile. "E drejta", bile - një komponent i rëndësishëm i tretje të plotë. Nga përbërja proceset e saj të varur metabolike.
  Pankreasit sekreton lëng pankreatik që përmban një numër të enzimeve të nevojshme për tretje.

  Shuma ditore e sekrecioneve pankreatik është 0,7-2,5 litra. Efekti i kësaj tajitje është thelbësore, ajo neutralizon lëngje gastrike në zorrë e vogël prishet proteina, yndyrna, koll dhe glycogen, ARN dhe ADN.
  Kështu, në procesin e tretjes i përfshirë të gjithë gastrointestinal traktit, mëlçisë, fshikëz e tëmthit dhe pankreasit. Vetëm funksionimi normal dhe kombinim harmonik i të gjithë këtyre organeve siguron asimilimin e plotë të ushqimit. Shkeljet paktën një nivel i këtij procesi të ndërlikuar të çon në shumicën e problemeve.
  Ka shumë mënyra për të shumë para, çrregullimet funksionale në zinxhirin.

  Kjo bisedë i parë i detajuar me mjekun tuaj, atëherë nëse është e nevojshme një analizë e detajuar biokimike të gjakut dhe metodën biokimike të vlerësimit të aktivitetit qelizor florës metabolike.
  Një dietë e projektuar për Ju bazuar në rrethanat tuaja individuale sjell rezultatet më të mira. Dietë juaj do të jetë e dobishme për ju, nëse është e korrigjuar problemet me tretje.

  Test - e cila është e drejtë për ju?

  Në mënyrë që të vendosë nëse ju doni të gjeni se çfarë produkte janë të dobishme për ju, se çfarë përqindje e dietën tuaj duhet të jetë yndyrë, proteina dhe karbohidratet, të përgjigjem disa pyetjeve.
  A jeni mbipeshë?

  Ju jeni shpesh në një gjendje të acarim?
  A keni ndonjëherë shije të hidhur në gojën tuaj?
  A ju ndodh që të gromësij me stomak bosh?
  A jeni i shqetësuar për bloating (fryrje)?
  Nëse ju jeni kapsllëk ose diarre?
  Ju herë pas here i shqetësuar të përzier?
  A jeni atje, nuk ka arsye të veçantë, skuqje të lëkurës (dermatiti, urtikaria, puçrra fytyre)?
  A ju festuar letargji dhe sleepiness gjatë ditës?
  A jeni i shqetësuar për pagjumësi?
  Ju nuk e pëlqen gjendjen e lëkurës tuaj, flokët dhe thonjtë?

  Nëse të paktën një nga këto pyetje ju përgjigj po, ju duhet të mendoni për tretje tuaj dhe korrigjimin dietën tuaj, atëherë nuk do të duhet të ulen në dieta të ndryshme dhe në vend që të marrë rezultatin e dëshiruar vetëm zhgënjim.

  Mos forcojë dhe mos përkeqësojnë çrregullim, është më mirë për të rivendosur funksionin e dëmtuar sesa për të shpenzuar vite të trajtimit. Qëndrojnë të shëndetshme dhe të lumtur!