Vitaminat dhe mineralet pa balancuara të shkaktojë probleme serioze


 • Bakër
 • Selen
 • Zink
 • Jod
 • Kalium
 • Kalcium
 • Magnez
 • Fosfor


 • Këto përfshijnë: karboni, oksigjen, hidrogjen, azot, kalcium, magnez, natrium,
  kalium, klor, fosfor, sulfur, hekur.

  Shumë
  prej tyre duke qenë në trupin tonë në sasi të vogla, duke ndikuar
  shëndetësor dhe shteti ynë. Rritja, zhvillimi dhe shëndeti i trupit drejtpërdrejt
  varet nga një numër të mjaftueshëm të mineraleve
  ato ndikojnë proceset hematopoiesis, kockave, thithjen e zorrëve,
  përgjegjës për bilancin acid-bazë, funksion përçueshmëri nervore,
  frymemarrja intracellular, dhe më shumë.

  Sigurisht,
  dhe ne e dimë se në zonat metropolitane të grumbulluar sasi të pabesueshme

  të dëmshme për shëndetin tonë dhe kërcënuar akumulimi i metaleve të rënda
  shkaktojë dehje, thjesht vënë, helmim. Simptomet e akumulimit merkur,
  plumb, arsenik, kadmium, nikel - një dobësi, gjumë i shqetësuar dhe oreks,
  nervozizëm, lëkurë e shurdhër, flokët, thonjtë dhe i thyer, natyrisht, më keq
  kujtim, përqendrim të reduktuar, vizion përkeqësohet.


  Bakër  Shuma e bakrit gjenden në të mëlçisë, veshkave, zemrës dhe trurit.
  Dhe
  Ky element gjurmë rrjedh kryesisht nga biliare. Helmimi me bakër
  Përmbajtja e tepruar e ujit ose ushqimit të shoqëruar nga të përzier, të vjella, diarre, e cila mund


  të çojë në zhvillimin e anemisë hemolitike, renale dhe hepatike
  dështimi, çrregullime neurologjike. Mangësi të bakrit mund të çojë në
  anemi në foshnjat parakohe - për të vonuar zhvillimin psikomotor.


  Selen

  Rol
  selen nuk është ende plotësisht e kuptueshme, megjithatë, është se selen ka
  efekt antioxidant në trup, ngadalësuar procesin e plakjes mbështet
  kolagjenit në lëkurë për të ruajtur elasticitetin, ndihmon
  eleminuar zbokth. Në kombinim me vitaminë E dhe selen është e përfshirë në proces
  riprodhim, zhvillim dhe plakjen e trupit të një të riu, i cili është
  disi të ndikojnë në jetëgjatësinë. Në deficitin e saj në

  Trupi grumbulluar arsenik dhe kadmiumi, dhe zvogëlimin e nivelit të kalciumit. Selen
  mbështet sistemin imunitar. Dhe si selen mund të zvogëlojë
  Gjasat e proceseve kancerit në trup.


  Zink

  Produkte
  Ushqimi që përmbajnë zink - një kokërr drithëra, fasule, kakao,
  ushqim deti, kërpudha, qepë, patate, qumështi i lopës. Ofertat e zink
  efekt mbi hormonet e trupit përgjegjëse për pubertetit,
  një efekt mbi yndyrë, proteina dhe metabolizmit të karbohidrateve. Besohet se
  Zink ka efekt lipotropic, dmth, të aftë për të thyer yndyrë
  qelizat. Por ajo duhet të mbahet mend, dhe tejkalim i mundshëm i substancës në

  trup. Kjo mund të çojë në rritjen e rrëgjuar. Mungesa e kontributeve zinkut
  overstimulation e sistemit nervor, lodhje e shpejtë, humbja e flokëve,
  Mangësi Zinku gjithashtu të çon në varfëri.


  Jod

  Unik
  një substancë që është pjesë e të gjithë bimë. Mangësi Jodi mund të çojë në
  sëmundje serioze dhe sëmundje jo vetëm tiroide, si ata
  konsiderohet, por edhe në zhvillimin e vonuar mendor - cretinism, ajo është në fëmijët
  mosha. Me mungesa fëmijën e saj të ndalet në rritje, duke ndryshuar të gjithë strukturën
  trup. Jod Teprica karakterizohet me djersitje, nervozizëm, takikardi
  (Palpitations zemrës), një person humb peshë, ka një tendencë për të diarre,

  exophthalmos (sytë mbi "kodrina-out"). Jodi është gjetur në leshterik (deti ngjyrë kafe
  alga), qepë, të gjithë ushqim deti dhe perime rritur në tokë,
  e pasur me jod.


  Kalium


  Kalium
  Trupi i njeriut është i nevojshëm për qartësinë e mendjes, përqendrimit, dhe
  për të hequr qafe e toksinave. Simptomet kryesore të mangësi kalium - vonesë seksi
  pjekuria, ngadalësimin e rritjes, me mangësi të mundshme serioze të kaliumit
  konfiskimet, përçarje e zemrës. Kaliumi gjendet në domate, banane,
  patate, fara luledielli dhe agrume.


  Kalcium


  Mungesa e kalciumit shënuar takikardi, (trazirat ritmin e zemrës) arrhythmia

  dhimbje të muskujve, kapsllëk, blanching e gishtat e këmbëve, rritjen
  nervozizëm, dullness, humbja e kujtesës, ulur vizion, thonjtë thyer,
  Rënia e flokëve. Kalcium tepërt është i shoqëruar me dobësi të muskujve,
  vështirësi koordinimin e lëvizjeve, deformime eshtrave, të përzier, të vjella, frekuenca
  urinimi. Kalcium tepërt mund të çojë gjithashtu në mangësi zinkut dhe
  fosfor. Kalciumi është gjetur në të dy bimore dhe shtazore ushqim në një
  formojnë kriperat patretshem thithjen në zorrë janë praktikisht jo
  ndodh. Rregullimi i metabolizmit të kalciumit në kurriz të parathyroid
  gjendra dhe vitaminë D me sistemin nervor.


  Magnez

  Magnez
  është një komponent i nevojshëm i të gjitha qelizat dhe indet, duke përfshirë indet
  truri. Merr pjesë në excitability neuromuskular, pjesë e enzimeve.
  Vjen në një trup të ujit, ushqimit dhe kripë. Magnezi gjendet në të mëdha
  shumat në ushqimet bimore - bajame, perimet jeshile, banane, arra,
  fiq. Simptomat mangësi magnez e sistemit ngacmim nervor,
  deri në gjykatë. Reduktimi i përqendrimit të magnezit çon në kalcium tepërt
  Trupi dhe mangësi fosfor.


  Fosfor

  Fosfor
  luan një rol të rëndësishëm në të gjitha proceset e trupit dhe është e përfshirë në ndërtimin e
  Enzimat e shumta që janë përgjegjës për jetën e qelizës.

  Dhe me kripë e saj përbëhet
  pëlhurë e skeletit tonë. Në deficitin e saj të shënuar ndryshime në kockë dhe
  muskujve, humbja e kujtesës, lodhje, nervozizëm. Në
  fosfor tepërt është helmimi akut, dhimbje barku, dhe të vjella. I tepërt
  Fosfori mund të çojë edhe në vdekje.

  Mos harroni për vitamina - komponentet thelbësore të ushqimit organik
  Origjina rregullon proceset biokimike dhe fiziologjike në
  trup duke rritur reagime të caktuara enzimatike.

  Përcaktimi i elementeve gjurmë në serum
  gjak - Ekzaminimi i nevojshëm për të gjithë që jetojnë në industriale

  zonat e qyteteve të mëdha, rrugëve. Mungesa e elementeve dobishme gjurmë, si edhe
  si metalet e rënda tepërt mund të çojë në pasoja të pakthyeshme,
  trazirat nxiti metabolike në trup. Analiza për të përcaktuar vitaminat dhe mineralet në
  gjaku mund të merret në çdo laborator zyre mjekësore Invitro. Hulumtimi i kryer
  gjaku, urina, flokët dhe thonjtë.

  Nga
  një studim i një mjeku i cili
  të përshkruajnë trajtim të duhur.

  Tatiana
  Semenchenya, MD
  Laborator i pavarur Invitro

  Diskutoni komuniteteve:

 • Vitaminat (vitaminë mangësi, hypo- dhe hiper?% B
  Fervitaminozy)
 • Ushqim
 • Aditivët e ushqimit dhe Supplements