Vitaminat dhe depresioni


 • Depresion
 • Efekti i mungesës së vitaminave në shfaqjen e depresionit
 • Intensifikimi depresioni


 • Depresion

  Gjatë periudhave të caktuara të jetës shumica prej nesh janë të ekspozuar në shkallë të depresionit të ndryshme për shkak të stresit fizik apo emocional, e cila është një pjesë e jetës në të rriturit. Ne vuajnë nga humbja e dashurisë dhe miqtë, zhgënjimet në marrëdhëniet me njerëz të tjerë në karrierën tonë të tolerojë kërcënime për shëndetin tonë fizik ose shëndetin e prindërve tanë, bashkëshortët apo fëmijët. Ndonjëherë emocional load stres jeta tipik i rritur bëhet e padurueshme, dhe pastaj ne të bien në depresion. Ky lloj situatës ose reaktive e depresionit - një rezultat i drejtpërdrejtë i ngjarjeve të rënda psikologjike - për zhdukjen e tij nuk mund të kërkojë ndonjë gjë tjetër se në kohë, durim dhe mirëmbajtjen e dashurisë, në qoftë se vetëm simptomat e tij nuk ishin më të fortë apo të dobët një kohë të gjatë.

  Por kur simptomat tipike të tilla si humor depresion, faji, ndjenja e pafuqisë, pavlefshmëri dhe vështirësi përqëndruar apo të vendosë, humbje e interesit në punë dhe në jetën shoqërore, humbje të energjisë, dhimbje koke dhe ankesave tjera të gjendjes fizike, çrregullimet e gjumit, ndryshimet në oreks dhe ulur dëshirën seksuale, të hyjë në konflikt me aftësitë tuaja aktuale dhe veprimtarisë normale, ju mund të duhet këshilla të aftë dhe miqësore për të gjetur një rrugëdalje nga depresioni.


  Forma të tjera të depresionit kanë një arsye të vërtetë. Për shembull ndryshim hormonal që gratë shpesh përvoja gjatë menopauzës mund të shkaktojë depresionin shumë serioze.


  Kjo është shpesh ky lloj i depresionit krahasuar hiqet lehtë duke përdorur hormonet femërore (estrogjenit). Disa njerëz përjetojnë depresionin në dimër, kur pak rrezet e diellit. Për të zbutur këtë lloj depresioni të quajtur çrregullim sezonal emocional, ju duhet të shpenzojnë më shumë kohë jashtë në ditët me diell ose të marrë një kurs të llambë rrezatimit, e cila ka një spektër të ngjashëm të diellit.


  Por disa depresioni kanë arsye të dukshme, ata vetëm duket dhe shpesh mbeten për shumë vite. Për të fituar këtë lloj të çrregullim humor, i quajtur depresioni endogjen shpesh kërkojnë një kohë të gjatë, durim dhe mbështetjen e këshilltarit të aftë dhe dashamirës me të cilët ju do të ndjeni në lehtësi.

  Unë ju bëjë thirrje, në qoftë se ju ndiheni në depresion si rezultat i sulmit disa rrethana apo edhe për asnjë arsye të dukshme, të diskutuar ndjenjat tuaja me mjekun tuaj, i cili është një udhëzues për disa udhëtime mund të ju ndihmojë të gjeni një mënyrë më të shpejtë dhe më të sigurt se në qoftë se ju u përpoq për të bërë atë vetëm.


  Edhe pse trajtimi terapeutik dhe terapi ushqyese recetë e nevojshme mund të luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm në zhvillimin e depresionit dhe në marrjen e shpëtoj prej tij. Le të shohim se si ajo mund të jetë.  Efekti i mungesës së vitaminave në shfaqjen e depresionit

  Mangësi biotin mund të në disa muaj të shkaktojë depresion.

  Ndërsa mungesa e kësaj vitamine zakonisht nuk është gjetur në njerëz ushqimit bilanc, ajo mund të jetë avokatët e të ashtuquajturës "mëngjes atletike" me vezë të papërpunuara, të cilat përmbajnë një substancë që lidh biotin. Rekomandim: të marrë Biotin 300 mcg në ditë për katër deri në gjashtë javë për të vlerësuar ajo ndihmon apo jo.


  Zakonisht depresioni në njerëz me mangësi në acid folik. Ndoshta kjo është për shkak të mungesës së vitaminave B përfaqësuesit të çon në nivele të ulëta të serotonin në tru - një substancë të rëndësishëm në ruajtjen e një humor të lumtur dhe të kënaqur.

  Rekomandim: të marrë 2-5 mg acid folik në ditë. Merrni acid folik bashku me 50-100 mg kompleksin e vitaminave B Vitaminat këtë grup të lidhura ngushtë dhe janë më të mira kur ata janë së bashku. Kujdes: Përdorimi i shumës së tillë të përditshme e acidit folik mund të maskë vitaminë B12 mangësi.
  Nëse jeni duke marrë acid folik, ju duhet të pyesni doktorin tuaj rregullisht për të monitoruar nivelin e vitaminës B12 në gjakun tuaj, dhe në qoftë se ajo do të jetë e mjaftueshme, ju duhet të marrë shtesë injeksion vitaminë B12.


  Trupi ka nevojë për vitaminë B6 (pyridoxine) për të prodhuar serotonin - një kimikat që gjendet në tru dhe përmirëson gjendjen shpirtërore, së bashku me kimikate të tjera të trurit të rëndësishme për të mbajtur një ekuilibër të qëndrueshëm dhe humor.

  Mungesa e kësaj vitamine nga grupi B mund të çojë në mungesa të materialeve dhe të rritur depresionin dhe anasjelltas, përdorimi i pyridoxine mund të jetë i rëndësishëm në tejkalimin e depresionit. Rekomandim: të marrë 100-150 mg e vitaminës B6 bashku me 50-100 mg kompleksin e vitaminave B çdo ditë për katër deri në gjashtë javë. Ju pastaj mund të zvogëlojë dozën e vitaminës B6 50 mg në ditë. Paralajmërim: Mos e rrisin dozën e vitaminës për më gjatë se të rekomanduara. A dozë prej 200 mg ne dite per disa vjet çon në çrregullim pakthyeshëm të sistemit nervor.


  Mungesa e thiamine dhe riboflavin mund të kontribuojë në formimin e sindromave depresive, por nuk ka asnjë provë shkencore provojnë një marrëdhënie depresion të drejtpërdrejtë të këtyre vitaminave B

  Rekomandim: të marrë 50-100 mg kompleksin e vitaminave B çdo ditë për të siguruar vitamina të mjaftueshme të gjithë në këtë grup.


  Mangësi B12 është më shumë i zakonshëm në njerëz të prirur për të depresionit se sa "normal" (pra jo të prirur për të depresionit). Rekomandim: të marrë sublingually (nën gjuhë) vitaminës B12 në vlerë prej 500 mg javore për katër deri në gjashtë javë, dhe pastaj e njëjta dozë çdo muaj, në qoftë se ju ndiheni heqjen humor. Merrni 50 mg tableta vitamina B kompleks ditore me vitaminë B12.


  Depresioni është një nga simptomat më të hershme të hapura të mungesës së vitaminës C. depresion, lodhje kronike dhe humbja e ndjenjës së mirëqenies mund të jetë në edhe një mangësi të moderuar të vitaminës C.

  Nëse mangësi të moderuar ose mesatare vitaminë C çon në depresion, futje e kësaj vitaminë ndihmon pacientët e të gjitha moshave. Rekomandim: të kapërcyer simptomat depresive, të rriturit duhet të marrë të paktën 1 gram vitaminë C në ditë. Pse marrin 500 mg vitaminë C dy herë në ditë në një kohë të përshtatshme për ju. (Fëmijët 5-12 vjet duhet të marrë në të gjithë 250-500 mg në ditë e ndarë në dy doza.) Diskutimi i kësaj vitamine të rëndësishme mund të gjenden në një artikull të merrni më shumë informacion në lidhje me shumë prona të saj të dobishme.


  Mungesa e hekurit shkakton depresionin në të njëjtën kohë me anemi, por anemi vazhdon pas marrjes së hekurit në vend se një humor të keq.

  Rekomandim: Kontaktoni me mjekun tuaj për të parë nëse ju keni një mangësi të hekurit, dhe të marrë atë vetëm kur niveli i saj ka rënë në mënyrë të konsiderueshme. Në këtë rast, ju mund të marrë një formë komplekse të hekurit, të tilla si glicinate hekuri ose fumarat, 20 mg në ditë. Nëse ju nuk mund të gjeni përgatitjen e hekurit në formën e komponimeve komplekse mund të marrë sulfate ngjyra në një kohë të përshtatshme për ju për të 90 mg tri herë në ditë me 500 mg e vitaminës C, të cilat do të rrisin absorbimin e hekurit.


  Jepni kontributin tuaj për depresion dhe futje joadekuat të acideve yndyrore esenciale, sepse ata janë lëndë e parë nga e cila trupi prodhon një grup të faktorëve kimike të quajtur prostaglandins, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e ekuilibrit dhe humor të lumtur.

  Rekomandim: për të ndihmuar në veprimin më të mirë të acideve yndyrore esenciale, të fillojë me një dietë të përshtatshme bazë. Më vonë, dietë themelor shtuar acid linoleik dhe vaj peshku në raportin 1: 4 nga një deri tre herë në ditë. Përfundoi produkt i quajtur Omega 3, që përmban një përzierje të bazuara në acidet yndyrore esenciale.  Çfarë përkeqëson depresionin

  Nivelet jo normale të magnezit, si shumë të larta dhe shumë të ulëta, mund të përkeqësojnë depresion, dhe për këtë arsye ju mund të kenë nevojë për ndihmën e një mjeku, që do të përcaktohet nga një test të gjakut qoftë nivele magnez normale. Rekomandim: Nëse ju Nivelet magnez janë shumë të larta, të ndaluar marrjen e ndonjë produkt që përmban magnez, si edhe ushqime të lartë në magnez, të tilla si qumësht i magnezi dhe mahnyysoderzhaschye tableta anti-acid dhe lëngjeve.

  Nëse nivelet e magnez kanë shumë të ulët, të marrë të drogës "kalcium, magnez, zink" dy herë në ditë për sa kohë që niveli i saj nuk do të kthehet në normale.


  Njerëzit të cilët konsumojnë sasi të mëdha të caffeine (tre ose katër gota e kafe në ditë ose më shumë), zakonisht të merrni një shumë të pikave në një test i projektuar për të identifikuar simptomat e depresionit. Sa më shumë njerëz duke fituar pikë në këtë provë, më e theksuar atë në depresion. Kjo marrëdhënie, megjithatë, nuk mund të jetë shkakësore; Ajo mund të jetë që njerëzit të ekspozuar ndaj depresionit kanë tendencë për të shpenzuar një shumë kohë ulur kafe të pijshëm dhe të menduarit për problemet e tyre, e cila është arsyeja pse ata janë në depresion.

  Nga ana tjetër, abuzimi i kafes mund të jetë një simptomë e depresionit, jo shkaku i saj. Megjithatë, disa studime kanë treguar se nëse konsumi më i ulët i kafeinë, depresioni dobëson në rreth një javë. Rekomandim: Nëse ju jeni në depresion, ose të ketë një predispozitë për depresion, unë do të ju këshilloj për të reduktuar gradualisht konsumin e kafe për të përfunduar dështimin dhe kështu shpenzojnë disa javë për një muaj, duke vlerësuar gjendjen e tyre. Nëse ju gjeni se një reduktim të ndjeshëm në futje kafeinë përshtatet disponimin tuaj, ju duhet të vazhdojnë të përmbahen nga kafe ose të paktën të reduktuar futje e tij në një filxhan në ditë.
  Shumë njerëz në grahmat e një humor depresive kthese për Slastyon si argëtim, por studime mjekësore kanë treguar se konsumimi i sheqerit rrit depresion, lodhje dhe errësirës. Rekomandim: çikë?
  ? Dhe asnjë ose shumë të reduktuar konsumin e të gjitha llojeve të sheqerna të rafinuar, duke përfshirë tryezë sheqer, shurup misri, duke përfshirë fruktoza lartë, melasë dhe të gjitha ushqimet e bëra me përdorimin e këtyre produkteve për të paktën katër deri në gjashtë javë për të vlerësuar çfarë Reagimi i trupit tuaj.


  Nëse ju hani ushqime që janë të larta në yndyrë, i pranishëm sidomos yndyrna në mish mund të rrisë rrezikun e vetëvrasjes gjatë një depresion.

  Rekomandim: Ndiqni një dietë që do të sigurojë 30% të kalorive të përditshme nga proteina ligët (zgjidhni kryesisht mish pule, peshk, bardhë veze dhe produkte të qumështit), rreth 40% të kalorive të përditshme - në kurriz të frutave, perimeve, të ulët-niseshte, oriz dhe oats dhe 30% - në kurriz të yndyrave polyunsaturated dhe monounsaturated dhe vajra bimore (20%) dhe yndyrna shtazore (rreth 10%).


  Ndjeshmëri ushqim apo alergji mund të luajë një rol në rritje ndjenjat depresive, dhe për të ndihmuar në gjendjen shpirtërore, të heqë dorë ushqimin që fajësuar. Rekomandim: që nga pothuajse çdo ushqim mund të shkaktojnë këtë problem, ju duhet të konsultoheni me një allergist specialist i cili do të bëjë provë të lëkurës dhe test i gjakut për të identifikuar një listë të produkteve të dyshuara.

  Informacion nga artikullin "vitaminat kundër depresionit"