Vitamina dhe shtojcave - për të cilët dhe pse


 • Vitamina dhe shtojcave
 • Ushqim, pikëpamje tradicionale
 • Njohuri dhe kujdes
 • Naturopathy
 • Vitamina dhe shtojcave

  Çfarë është dallimi në mes vitami%
  D0? Jo-minerale dhe ushqimore aditivëve? Vitaminat dhe mineralet janë të thirrur për të luftuar manifestimet e ndryshme të sëmundjes, veçanërisht në njerëzit me nevoja të larta: të moshuarit, po rimerr veten, grave shtatzëna ose pleqsh ...

  Sa për shtesa, ato zakonisht janë të dizajnuara për ata që nuk ndjeni ndonjë dështim. Shtojcave ushqyese të kompensojë për disa lloje të aktivitetit të lartë (sportive) apo ndikimin e shprehive të këqija (pirja e duhanit) dhe të mbështetur trupin në situata të vështira, të tilla si lodhje, stresi, lodhje, ankth të rënda, ose të ndihmojë në parandalimin e tyre, ngadalëson plakjen ose humbje peshe zbardhjen e lëkurës, rritjen e flokëve ...

  Ushqim, pikëpamje tradicionale

  Ushqimi duhet të plotësojnë nevojat tona ushqyese dhe të kompensuar nivelin tonë të aktivitetit fizik apo stresi. Për fat të keq, gjatë 100 viteve të fundit, të ushqyerit e njeriut ka ndryshuar rrënjësisht. Ne jemi shumë larg nga natyra. Në dietën tonë përmban shumë kalori, ushqimi i tepërt ndot trupin tonë, duke kufizuar ose duke bllokuar veprimin e ushqyesve. Kështu, nuk është mungesa e vitaminave, mineraleve, elementët gjurmë, enzimat, dhe gjithë ajo shkel metabolizmin dhe qelizat nervore ngadalëson transportin e oksigjenit në inde, sintezë e hormoneve të ndryshme, sistemi imunitar ... Është e qartë se e gjithë kjo stimulon interesin në kompleksin e vitaminave dhe elemente, si dhe aditivët biologjikisht aktive gjurmë.


  Njohuri dhe kujdes

  Vitamina dhe shtojcave ushqimore janë të destinuara për të plotësuar mangësitë dhe për të parandaluar probleme shëndetësore. Megjithatë, jo të gjitha këto fonde janë plotësisht të sigurt, sepse në asnjë rast nuk mund të kalojë dozen e rekomanduar.

  Shumica e ushqyesve dhe shtojcave rrjedhin nga bimët e pasura me vitamina, minerale, elementët gjurmë ... Por origjinë natyrore nuk është gjithmonë një garanci e sigurisë. Ne duhet të marrë parasysh vetitë e aditivëve dhe ndërveprime të mundshme në të cilat ata mund të angazhohen me medikamente të pranuara. Merrni, për shembull, Wort Shën Gjonit, e përdorur për të trajtuar pagjumësi shkaktuar depresion të butë apo shëndetin e dobët.

  Kjo bimë, i quajtur gjithashtu bar St Jean, të ndërveprojnë me disa lloje të drogës, të tilla si pilula kontraceptive.

  Një mbidozë e vitaminave dhe mineraleve mund të ketë pasoja të rënda për të trupit, të tilla si:

 • Vitamina A (Retinol), 90% e cila është ruajtur në mëlçi dhe u lirua gradualisht në përgjigje të nevojave të trupit, të paktën për një vit, dhe nganjëherë më të gjatë. Kur i tepruar konsumi ajo shkakton dhimbje koke, humbje të flokëve, dhimbje të kockave apo dhimbje të përbashkët, kockat i brishtë, mëlçisë shpretkë ose hypertrophy. Duhanpirësit kjo mund të rrisë rrezikun e kancerit të mushkërive.
 • Vitamina C shkakton diarre, rritje të përqendrimit të urinës, humbjen e mineraleve të eshtrave (demineralization), formimin e gurëve në veshka.

 • Niacin (vitamina B3 ose PP) është hiperglicemia, vasodilatation e skuqje të lëkurës, ndjesi shpimi gjilpërash.
 • Vitamina B6 ul reflekset pjezë, duke shkaktuar mpirje, humbje të gjymtyrëve, dëmtimin e sistemit nervor.
 • Futje kalcium në tepërt shkakton dhimbje të muskujve dhe dobësi, Arsim depo e kalciumit në indet e buta, gurët në veshka kalcium.
 • Selen mund të shkaktojë të përzier, nervozizëm, humbje e flokëve.
 • Ju duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm për mëposhtme: çdo gjë që merr në gojën e tij, duke u ndjerë efektet e sistemit të tretjes dhe të mëlçisë. Gjitha proceset në trup janë më pak ose më shumë të lidhura direkt tek mëlçisë.

  Për shkak të jetesës të panatyrshme - mungesa e gjumit, e tepërt ose mungesa e ushtrimit, të ngrënit e tepërt, të përsëritura stresit emocional - njerëz në shkallë të ndryshme, vuajnë nga lodhje dhe përvojat e dhimbshme simptoma të ndryshme. Ka dy mënyra për të zgjidhur këto probleme, apo të eliminuar shkaqet e çrregullimeve ose detyruar trupin tuaj për të punuar duke përdorur shtojcave dietike. Njerëzit shpesh zgjedhin rrugën e dytë, por me kalimin e kohës kjo shkakton sosje e sistemit të tretjes dhe të mëlçisë dhe pasojat:

 • kur të zgjohet nga gjumi një person ndjen se ai nuk ka marrë mjaft gjumë, ndjenja lodhje të thellë;
 • lodhje, sleepiness dhe mungesa e energjisë gjatë ditës;
 • dhimbje koke;
 • dhimbje prapa;
 • të përzier dhe marramendje;
 • tretje të ngadaltë, ndjesi e një gungë në stomak;
 • bloating;
 • dukuri e ngrohjes pasi të hahet;
 • akne, eczema, pruritus, psoriasis
 • nervozizmi, nervozizëm, dhe depresioni.

 • Shkenca e të ushqyerit është ende relativisht i ri, ky zbulim pasuar njëri pas tjetrit, shpesh duke mohuar tezën vënë përpara më herët. Megjithatë, është e vështirë për të kombinuar përfitimet e shtojcave ushqimore me nevojat tona fiziologjike. Ne ndryshojnë fort nga njëri-tjetri, nevojat tona mund të ndryshojnë në varësi të kushteve. Por ne e dimë se trupi ynë për rritje, rigjenerim dhe operacion pastrimi kërkon ushqim, të cilin ai e mbajti dy kategori kryesore të produktit:

 • makroprodukty që i jep formë trupin tonë (fibrave) dhe të sigurohet energji e saj (karbohidratet dhe yndyrnat).
 • mikroprodukty (vitamina, minerale, enzime) që janë katalizatorët për reaksionet kimike të metabolizmit.

  Pa to, nuk ka rëndësi se sa ne konsumojnë energji dhe aditivëve të tjera të ndryshme në mënyrë të pashmangshme ndërprerë ecurinë e proceseve të asimilimit, metabolizmin dhe, natyrisht, prodhimin e produkteve të përpunuara.
 • Naturopathy

  Sot në shoqëri ka një tendencë e theksuar për "mirëqenien", si fizike dhe mendore. Që dijes nuk konsiderohet ndonjë mënyrat për të arritur atë.

  Bazuar në përvojën negative, njerëzit që kërkojnë zgjidhje të përshtatshme për të gjitha problemet e tyre. Por ka një mënyrë të natyrshme: është vetëdija e njeriut i cili ai është, aftësitë e tij dhe stilet e jetës. Përmes vetë-dijes një person vjen në përzgjedhjen e ushqimit, ritmin e jetës, format e aktivitetit fizik, në pajtim me këtë njohuri.

  Naturopathy është pjesë e një qasje holistike të trupit, në të cilën shëndetësor është i bazuar në bilancin fizike, mendore dhe ushqyese. Naturopaths respekton unike e çdo individi dhe e inkurajon atë në rrugën e jetës që i përshtatet një person të caktuar, ndihmon trupin për të gjetur ose të rizbuluar e "ekuilibrin" - çelësin për mirëqenien dhe shëndetin.

  Informacion nga neni "Vitaminat dhe shtojcave ushqimore - për të cilët dhe pse".