Vitamina d ergocalciferol - D2, cholecalciferol - d3


 • Vitamina D
 • Ku janë B vitamina D (ergocalciferol - D2, cholecalciferol - D3)
 • Rëndësia e vitaminës D
 • Mungesa e vitaminës D
 • Teprica vitaminë D

 • Vitamina D

  Në 30 vitet e shekullit të njëzetë, u zbulua vitaminë D. Për studimin e parë tregoi se vitamina D luan një rol kyç në rregullimin e rritjen e kockave. Në të njëjtën kohë, shkencëtarët kanë gjetur se kur e ekspozuar ndaj rrezeve ultraviolet kjo vitaminë prodhohet në qelizat e tyre të lëkurës. Vitamina D mund të jenë të përfaqësuara në dy forma: D2 dhe D3.


  Ku janë B vitamina D (ergocalciferol - D2, cholecalciferol - D3)

  Vitamina D2 - ergocalciferol, i prodhuar nga maja dhe bukë, vitaminë D3 - cholecalciferol, prodhohet vazhdimisht në lëkurë nga rrezet UV. Një pjesë më e vogël nga (vaj cod mëlçisë, skumbri, qumësht, vezë, gjalpë) ushqim. Mëlçisë i një të rrituri mund të grumbulluar sasi të dukshëm të vitaminës mjaftueshme për nevojat e saj për 1 vit.

  Kërkesa e përditshme i rritur për vitaminë D është 5 mikrogramë. Kjo vitaminë është e nevojshme kryesisht për fëmijët (10 mg / ditë për fëmijët nën 3 vjet), sepse ajo luan një rol të rëndësishëm në formimin e skeletit kockave.


  Rëndësia e vitaminës D

  Vitamina D dhe sistem kockave


  Vitamina D në trup merr detyrën kryesore - për të siguruar thithjen e kalciumit dhe fosforit dhe përdorimit të kripës së tyre për të formuar kockat dhe dhëmbët.

  Ai siguron edhe thithjen e kalciumit dhe fosforit në zorrë e vogël, fosfor reabsorption në tubthave renale dhe transportimin e kalciumit nga gjaku për të kockave. Kështu, vitaminë D mbështet forcën dhe stabilitetin e skeletit.

  Që vitaminë D, kalcium dhe estrogjenit bashkëveprojnë ngushtësisht në berthamat e qelizave që formojnë kockave, atëherë mungesa e estrogjenit (në menopauzë) shkelur sintezën e vitaminës D dhe thithjen kalcium, duke çuar në sëmundje të përhapur të tilla si osteoporoza.

  Prandaj, plotësim i kësaj vitamine është veçanërisht e nevojshme për gratë pas 50 vjetësh.

  Vitamina D dhe të sistemit nervor

  Kalciumi luan një rol të rëndësishëm në transmetimin e impulseve nervore ndërmjet qelizave të nervave periferike, të trurit dhe të palcës kurrizore. Nuk është çudi, neuroscientists moderne besoj kalcium sedatives më të mira natyrore. Jonet kalcium që qarkullojnë në kanalet e vogël ndërmjet membranës qelizore dhe transmetojnë sinjale nga qeliza në qelizë, së bashku me jonet magnez ndihmuar për të rivendosur membrana mbrojtëse të trupit përreth nerva. Ky proces është i rëndësishëm për neurotransmitter (molekulave që transmetojnë impulset nervore në sistemin mendor dhe nervor dhe të na mbante ngushëllim ose, eksitim dhe optimizëm), dhe për veprimtari të koordinuar muskujve, rritjen e duhur.

  Vitamina D dhe kanceri

  Gratë që konsumojnë sasi të mëdha të vitaminës D, tumoret më pak të zakonshme beninje dhe malinje të gjirit. Një varësi e ngjashme është vërejtur në kancerit ovarian. Pritjes me plotësim kalcium rrit efektin modeste mbrojtëse të vitaminës D kundër këtyre kancereve.

  Në burra, vitaminë D mbron qelizat nga prostati e tumoreve malinje, kështu që përdorimi i saj mund të rekomandohet për të gjithë njerëzit në moshën e mesme dhe të vjetër.

  Në eksperimentet laboratorike, ajo u gjet se vitaminë D3 prepyatstvovuet metastazë dhe zvogëlon rritjen e qelizave malinje nga më shumë se 50%.

  Gjithashtu, në laborator kulturat qelizore vitaminë D penguar rritjen e glioblastoma - lloji më i zakonshëm i tumor të trurit. Veç kësaj, ajo ndalon rritjen e qelizave të kancerit në leukemic gjakut.

  Vitamina D dhe lëkura

  Shumë mjekë di se një krem ​​me vitaminë natyrore D3 redukton lëkurën luskatist tipike e psoriasis. Ndërsa kompanitë farmaceutike janë duke prodhuar drogë për derivativët e psoriasis sintetike e vitaminës D3, një substancë natyrore - dihidroksid vitaminë D - vepron në mënyrë efektive.

  Vitamina D dhe tiroide

  Vitamina D3 ndikon funksion tiroide. Në qoftë se ju shkelin sintezë e vitaminës D zvogëlon absorbimin e kalciumit, duke shkaktuar gjëndër tiroide fillon për të lejuar tepërt të hormoneve në gjak do të shkelte mineralization e sapo formuar kockave dhe kalcium tė tregohet zgjeruara të eshtrave në rritje.


  Mungesa e vitaminës D

  Mungesa e vitaminës D te fëmijët manifestohet si rakiti tek të rriturit - osteoporozën (uljen e fuqisë kockave) dhe osteomalacia (zbutje e eshtrave).

  Shenjat e para të rakit tek fëmijët:

 • shqetësim gjumë,
 • nervozizëm,
 • djersitje.
 • Në mungesë të procesit të trajtimit të veçantë të bëjë me kockat dhe muskujt skeletore:

 • Fëmijët dalje dhëmbësh vonuar dhe mbylljes Springs;
 • gjatë rritjes është zbutur dhe deformim i eshtrave të shpinë, brinjë, gjymtyrë të ulët,
 • lakim të shpinë, kockat këmbë;
 • Duket hypotonia muskulor dhe dobësi.

 • Teprica vitaminë D

  Përdorimi afatgjatë i vitaminës D në doza të larta ose të përdoren në doza të shokut mund të çojë në bazën resorption (stroma) kockave, osteoporozën, demineralization kockave, depozitimin e kalciumit në vende të panevojshme (enët e gjakut, valvulat e zemrës).

  Si ka osteoporozën? Dendësia Bone ul ngadalë në fillim kështu që sëmundja është asimptomatike. Disa njerëz vazhdojnë të mos kenë asnjë ankesë.

  Dhimbje dhe gjë e shëmtuar e eshtrave të shfaqet kur dendësia e saj ul në mënyrë që të shembet apo prishet. Thyerje të eshtrave të tjera zakonisht të ndodhë për shkak të një ngarkese të vogël, ose bien.

  Një nga thyerje më të rëndë - thyerje e qafës femurit, i cili është një shkak kryesor i paaftësisë në të moshuarit. Manifestim përhapur e osteoporozës është edhe një thyerje të eshtrave parakrah (rreze) në një vend ku lidhet me një dore parakrah. E ashtuquajtura frakturë Kolles (thyerje e rreze në vendndodhjen tipike). Duhet të theksohet se njerëzit që vuajnë nga osteoporoza, thyerje shërohet shumë ngadalë.

  Në rast të mbidozë e vitaminës D në një helmim të rëndë toksike, e cila manifestohet:

 • humbje e oreksit, të përzier, të vjella,
 • dobësi;
 • nervozizëm, çrregullime të gjumit;
 • ethe.

 • Rekomandime mbi aplikimin

 • Në dietë, për absorbimin më të mirë të vitaminës D, duhet të jenë të pranishëm ushqime proteinike (mish, vezë), acidet esenciale yndyrore (vajra vegjetale), kalcium (produktet e qumështit) dhe fosfor (ushqim deti), vitaminë A (Retinol), vitaminë C (acid askorbik), vitaminë C.

 • Gratë në menopauzë është e lidhur me humbjen e eshtrave duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë për të siguruar trupin vitaminë mjaftueshme D.
 • Vitamina D ndihmon në absorbimin e kalciumit dhe fosforit, kështu që është e nevojshme për të trupit në formimin e eshtrave dhe nyjeve dhe dhëmbë të shëndetshëm.

  Informacion nga artikullin "D Vitamina»