Vitamina C ose acidi Askorbik


 • Vitamina C (Askorbinu
  Acid Aya)
 • Ku është Vitamina C
 • Rëndësia e vitaminës C
 • Mungesa e vitaminës C
 • Tepërt i acidit askorbik në trup

 • Vitamina C (acidi Askorbik)

  Historia e zbulimit të vitaminës C është e lidhur me poshtër. Në ato ditë, sëmundje veçanërisht marinarë impresionuar. Forta, detarë trima ishin të pafuqishëm kundër poshtër, e cila është gjithashtu shpesh çoi në vdekje. Sëmundja manifestohet me dobësi të përgjithshme, gjakderdhje mishrat, duke rezultuar në një rënie të dhëmbëve të shfaqen skuqje, gjakderdhje të lëkurës. Megjithatë kishte gjetur një mënyrë për të kuruar. Po, detarë, duke ndjekur shembullin e indianëve filloi të pijë ujë ekstrakt e hala pishe, që është një burim i vitaminës C.

  Në shekullin XVIII britanik Navy Kirurg John. Lind tregoi se sëmundja mund të shërohet detarë, duke shtuar në dietën e tyre të frutave dhe perimeve të freskëta. Kurioz një tjetër fakt: Albert von Shën György, zbulues i vitaminës C në të vërtetë zbuluar një gamë të vitaminave dhe tregoi se bioflavonoids rutin dhe efekt vitaminë C është veçanërisht i fuqishëm.

  Sipas autorit të famshëm të "dietë Atkinson," Dr Robert Atkinson: "Vitamina C është e një rëndësie të tillë të madhe për shëndetin tonë se edhe unë nuk e kujtojnë sëmundje në të cilën pritja e kësaj vitamine nuk do të çojë në ndonjë përmirësime. Çfarë sëmundje nuk i ka marrë, qoftë i ftohtë apo kanceri, presionin e lartë të gjakut ose astma, në të gjitha rastet mund të rekomandohet marrja e kësaj vitamine ... ".  Ku është Vitamina C

  Burimi kryesor dhe më i famshëm i vitaminës C - është, natyrisht, agrume. Burime të tjera bimore janë rose hips, perimet jeshile, currants, domate, lulelakër dhe patate. Që produkteve shtazore të pasura në vitaminë C mëlçisë.

  Mesatarisht, organet tona duhet 70 mg të vitaminës C. Por mos harroni se çdo organ është unik, dhe se ka kufizime moshe. Mbi nevojën e vitaminës C është e ndikuar nga faktorë sezonal, stresi. Ajo u gjet gjithashtu se kur të marrë medikamente të caktuara (të tilla si kontrollin e lindjes) nevojën për vitaminë C rritet.


  Rëndësia e vitaminës C

  Vitamina C dhe ftohjet, sëmundjet ngjitëse

  Funksioni kryesor i vitaminës C - një forcimi i sistemit imunitar. Dhe, mbi të gjitha, ndihma e tij është e nevojshme leukocite (qelizat e bardha të gjakut) aksioneve të shpenzimeve të vitaminës C në luftën kundër sëmundjes. Linus Votimit hypothesized se ftohjet mund të shërohet përgjithmonë duke marrë doza të larta të vitaminës C (1 -. 5 vitet Një ditë për 1 - 2 ditë). Rezultatet treguan se vitamina C në mënyrë të konsiderueshme lehtëson simptomat e ftohjet. Ky veprim është për shkak të aftësisë së vitaminës C për të mobilizuar sistemin imunitar. Është treguar gjithashtu se një futje e përditshme e acidit Askorbik atletët favoritëve u lejon atyre për të shmangur plotësisht infeksionet e sipërme të traktit respirator që janë atletët profesionistë sëmundjeve të tilla.  Vitamina C aktivizon sintezën e interferonit - antivirale themelore "Tools" qelizat. Veçanërisht efektive vitaminë C në kombinim me zink, bioflavonoids, vitaminë A, së bashku ata janë "kaolitsiyu anti-infektive." Natyra vetë ka krijuar një duo të fuqishme, këto vitamina në bimë janë shumë komplekse. Vitamina C ul presionin intraokular duke zvogëluar rrezikun e cataracts zhvillim.

  Vitamina C dhe nyjeve

  Vitamina C është një coenzyme (pjesë e enzimë), i nevojshëm për formimin e proteinës kryesore e indit lidhor, duke përfshirë kockave dhe kërc. Normalizes metabolizmin në to; ndihmon në parandalimin e lidhura me moshën, joints inflamatore dhe metabolike lezione gjymtyrëve dhe shpinë.  Vitamina C dhe sëmundje kardiovaskulare

  Është e njohur se forma oksidohet e kolesterolit janë në gjendje për të grumbulluar në muret e enëve të gjakut, duke formuar pllakave aterosklerotike. Vitamina C e kombinuar me bioflavonoids ul "i keq" LDL kolesterolit (LDL) dhe rrit "e mirë" kolesterolit HDL (HDL), i cili të mbrojtur muret e enëve të gjakut. Gjithashtu, vitamina C mund të rregullojnë presionin e gjakut, duke i dhënë efekt hypotensive.

  Vitamina C dhe kanceri

  Vitamina C - një nga komponentët kryesore të sistemit të mbrojtjes antioxidant kundër kancerit, dhe, për më tepër, ai është konsideruar një nga më të fortë barnave anti-kancer në mesin e ushqyesve.

  Vitamina C mbron nga nitratit të përfshira në fruta dhe perime. Nitrat është pika fillestare për formimin e trupit të carcinogens më të rrezikshme - nitrosamines. Prandaj, mjekët rekomandojnë duke marrë vitaminë C për parandalimin e kancerit të stomakut dhe zorrët. Përveç kësaj, vitamina C është një trajtim kompleks si pasojë e kurseve të kimioterapia dhe rrezatimi.

  Vitamina C dhe stresi


  Shkencëtarët japin pëllëmbën e vitaminës C në mesin e vitaminave dhe ushqyesve të tjera, si mjetet më efikase për luftimin e stresit fizik dhe emocional. Veshkave gjëndra që nxjerrin hormonet në reagimin e trupit ndaj situatave stresuese, përmban askorbat, në krahasim me çdo pjesë tjetër të trupit.

  Vitamina C, gjithashtu për shkak të aktivitetit të saj antioxidant dhe oksidativ, neutralizon toksina që janë formuar gjatë stresit metabolike. Është e ditur se një nga shkaqet e anomalive mendore në njerëzit është metabolitet toksike.


  Mungesa e vitaminës C

  Shenjat kryesore të mangësi në trup apo hypovitaminosis-C është e simptomat e mëposhtme:

 • reduktuar performancën mendore dhe fizike;
 • letargji, dobësi;
 • Imuniteti i ulët;
 • shërim i ngadalshëm nga sëmundje, scratches pashëruara afatgjata, plagët.
 • Shenjat shprehur hypovitaminosis C:

 • rritur ndjeshmëria ndaj të ftohtit, etheve falas;
 • lodhje;
 • sleepiness ose gjumë i varfër;
 • ul oreksin;
 • depresioni dhe nervozizëm;
 • dhimbje në këmbë dhe të ulët mbrapa;
 • takikardi.

 • Hypovitaminosis (mungesa) e mangësi vitaminë C zhvillon kur vitaminë në dietë për 1-3 muaj dhe 3-6 muaj është në zhvillim të poshtër.

  Nëse shenjat e sëmundjes janë të emëruar preperaty vitaminë C.

  Parandalimi hypovitaminosis C përbëhet ushqime të rregullta të hahet që përmbajnë vitaminë C; Nëse kjo është e vështirë (p.sh., në veri), përdorimin e duhur të dozave të vogla të vitaminës C ose hips infuzion dhe gjilpërat; shurup rosehip marrë 1 lugë çaji.

  Në qoftë se ju shkelin dozë e vitaminës C mund të zhvillojnë reaksione alergjike dhe shenjat e hypervitaminosis.


  Tepërt i acidit askorbik në trup

  Nuk janë quajtur kështu "tolerancë intestinale" Robert Cathcart, sipas të cilit, doza mund të rritet në vitaminë deri zorrët të aftë ta përballoni. Ne mendojmë se provojnë veten në diarre - të paktën, absurd. Çfarë është i mbushur me hypervitaminosis C?

 • Diarre.
 • Individët me mungesën e një substance (enzimë glukozë-6 fosfat dehidrogjenazës), doza të larta të vitaminës C çon në shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, soprovozhdayuscheemusya daljes hemoglobinës (hemolizës).
 • Gratë shtatzëna dhe njerëzit me koagulimit të lartë të gjakut duhet të përdoret me kujdes doza të mëdha të vitaminës C.
 • Pacientët me diabet nuk duhet të marrë doza të larta të vitaminës C, për shkak të efektit të saj të insulinës pajisjes pankreasit.

 • Udhëzimet e vitaminës C

 • Doza e veçantë e përditshme e vitaminës C në doza të ndara, sepse trupi shpejt konsumon vitaminë. Kjo eshte përqendrim konstant i lartë i vitaminës C në gjak.

 • Aplikoni vitaminë C me ushqim. Që nga enzimat ndihmon tretjen e ushqimit të rritur thithjen vitaminë dhe për të rritur përqëndrimin e tij në gjak.

 • Kujtoni se vitaminë C është veçanërisht e dobishme në kombinim me bioflavonoids, si edhe me minerale (p.sh. magnez).

 • Vitamina C rrit stabilitetin e vitaminave të tjera që përbëjnë produktin.
 • Vitamina C është një antioksidant, mbrojtjen membranat qelizore e trupit nga efekti dëmtues të peroxidation, përfshirë limfocitet, të cilat janë baza e efekteve imunostimulues të acidit askorbik; duke vepruar mbi mekanizmat e imunitetit, përjashton interferon; nxit formimin normal të gjakut; ndikon metabolizmin e shumë vitamina; i rëndësishëm për formimin e kockave dhe kërc, dhëmbët; redukton formacioni i pllakes ne sistemin kardiovaskular; dehje rrit rezistencën ndaj kimikateve, hipoksi dhe stresi.

  Informacion nga artikulli i "Vitamina C (acidi Askorbik)"