Vitamina PP ose acid nikotine


 • Vitamina PP
 • Ku është acid nikotine
 • Vlera e acidit nikotine
 • Mungesa e niacin në trup
 • Niacin tepërt në trup


 • Vitamina PP

  Vitamina PP (vitaminë B3 ose niacin ose acid nikotine ose nikotinamid) theksoi K. Evelheymom në 1937. Emri i tij - PP - do të thotë protypelahrychnymy.

  Përdorimi i kësaj vitamine e ruante pelagër sëmundje ose
  kuruar atë. Kjo sëmundje është e zakonshme në njerëz me uniformë
  misri ushqim, oriz lëmuar, bizele të ziera dhe biskota
  produkte të tjera, mirëmbajtja e dobët e triptofanit të nevojshme për të
  sinteza e niacin në trup.

  Manifestimet e sëmundjes përfshijnë:

 • zonat e skuqje dhe flaking në fytyrë, qafë, duart (në fushat e lëkurës që janë të hapur për të diellit);
 • diarrea, dhimbje në gojë dhe ezofag;
 • Paqëndrueshmëria psiko-emocionale, depresioni.


 • Ku është acid nikotine

  Në kafshe ushqime përmbajnë vitaminë PP, kryesisht ne formen e nikotinamides, dhe bimore - në formën e acidit nikotine.
  Burimet e niacin janë produkte zhivotnoh?% B
  E Origjina: mish,
  mëlçisë, veshkave dhe të zemrës kafshët shtëpiake, peshk, vezë, djathë, dhe
  perime - patate, bizele, domate, piper i kuq
  ëmbël, lakër, drithërat (sidomos hikërror), bishtajore, kikirikë, e tërë


  kokërr dhe maja. Nikotinamid mund të sintetizohet nga triptofanit,
  vjen nga ushqimi dhe bakteret e zorrëve. Kërkesa e përditshme e acidit nikotine për të rriturit është 20 mg.  Vlera e acidit nikotine

  Niacin dhe sistemit nervor

  Niacin siguron funksionimin normal të sistemit nervor dhe
  trurit, duke siguruar një efekt të aktivizuar në funksionin cerebrale
  hemisferat. Ajo është e përfshirë në Redox fazës së parë
  Proceset - formimit të ATP - burim të energjisë. Shkelja e kësaj
  Procesi çuar tek çrregullime venave të trupit. Si rezultat i kësaj,
  ka çrregullime funksionale të sistemit nervor. Niacin
  parandalon dhe lehtëson migraines.

  Së bashku me vitamina B1 dhe B6, niacin siguron zhvillimin e duhur dhe maturimin e sistemit nervor të fëmijës.

  Niacin dhe sistemi kardiovaskular

  Vitamina PP ndikon në sistemin kardiovaskular, duke përfshirë
  duke zgjeruar enët e vogla periferike, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut. Vitaminë
  PP ofron aktivizimin efekt mbi normën e rrjedhës së gjakut; pastron
  enët e gjakut të HDL, duke zvogëluar rrezikun
  sëmundje kardiovaskulare; ul presionin e gjakut.

  Niacin dhe sistemi i tretjes

  Niacin mbështet aktivitetet e traktit gastrointestinal,
  ndihmon të eleminuar inflamacion të rritet mucous membranë
  sekretore (prodhimi i lëngut të stomakut) dhe motor (promovimi

  ushqim) Funksioni i stomak, stimulon aktivitetin funksional
  pankreasi (rritur përmbajtjen e saj të fshehta të trypsin,
  amylase, lipase) dhe mëlçisë (stimulon sekretimin biliare). Ajo është përdorur
  Sëmundjet e mëlçisë, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12,
  enterocolitis.

  Niacin dhe hematopoiesis

  Kompleksi i vitaminave B niacin luan një rol të rëndësishëm në sintezën e hemoglobinës dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

  Niacin dhe bilanci hormonal

  Niacin - vetëm vitaminë që është e përfshirë në formimin e
  Statusi hormonal. Vitamina PP është jetik për sintezën
  hormonet seksuale (estrogjenit, progesterone, testosterone) dhe

  hormonet e prodhuara nga lëvore veshkave (kortizon), tiroide
  gjëndër (thyroxine) dhe pankreasit (insulinë).


  Niacin dhe metabolizmi

  Vitamin PP është e përfshirë në të gjitha llojeve të metabolizmit: karbohidrate,
  proteina dhe lipidet. Acid nikotine është pjesë e shumë enzimeve të përfshira në
  metabolizmin e proteinave të nevojshme për frymëmarrje qelizore, Glikoliza.
  Vitamina PP është kritike për prodhimin e energjisë. Ai është i përfshirë
  më shumë se pesëdhjetë të reaksioneve në të cilën sheqer dhe yndyrë janë konvertuar
  energji.

  Nikotinamid

  Nikotinamid është një nikotinamidnyh komponent strukturore
  Coenzymes. Ata janë pjesë e strukturës rreth 300

  Enzimat Redox që luajnë një rol kyç në
  metabolizmi i energjisë në sintezën dhe prishja e një gamë të gjerë të
  substancat dhe enzimat antioxidant dhe sistemet antitoksik
  trup.

  Nikotinamid redukton dhimbjet dhe përmirëson lëvizjen e përbashkët në
  Artrit mund parandalimin e diabetit, dhe në kombinim me vitaminë
  E është efektiv në korrigjimin e diabetit butë
  ashpërsia.  Mungesa e niacin në trup

  Mungesa e vitaminës E rezultateve në pamjen dhe zhvillimin e dermatit
  Simptomet që tregojnë mosfunksionim të gastrointestinal
  trakt dhe sistemi nervor:

 • vjellje, humbje e oreksit, urth;
 • lodhje, dobësi;
 • depresion, nervozizëm. • Niacin tepërt në trup

  Në rast të mbidozë ose mbindjeshmërisë mund
  ndodhin skuqje të fytyrës dhe trungu e sipërme,
  marramendje, ndjenja e rrjedhës në kokë, i nxituar.

  Rekomandime për përdorimin e acidit nikotine

  Rritja e futje e niacin duhet:

 • Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike.
 • Me rritjen e stresit emocional dhe fizik.
 • Pas lëndimeve të rënda dhe djegie.
 • Niacin - vetëm vitaminë që
  Mjekësisë tradicionale beson drogë. Është e mundur që ai, në fakt,
  është më efektive e të gjitha vitaminave ekzistuese,
  normalizimin e kolesterolit në gjak.

  Vitamina PP përmirëson sistemin kardiovaskular, thanks
  veprim vasodilator; ka një efekt i dobishëm për
  traktin gastrointestinal, duke rritur enzimatik dhe sekretor
  funksion; nxit formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

  Informacion nga artikullin "Vitamina PP (acid nikotine)"

  Diskutoni komunitetin