Vitamina H ose Biotin


 • Vitamina H
 • Që përmbajnë vitaminë H (biotin)
 • Vlera e vitaminës H (biotin) per trupin
 • Mungesa e vitaminës H
 • Rekomandimet për përdorimin e vitaminës H (biotin)


 • Vitamina H

  Hapja biotin ishte e lidhur me studimin e pulave
  vezë. Në 1916, biolog Beteman u ushqyer minjtë laboratorike të freskëta
  vezë e bardhë si burim kryesor i proteinave.
  Shpejt shkencor
  vërejtur në kafshët shkelje të funksionit të muskujve, lezione të lëkurës dhe
  leshi humbje. Megjithatë, këto simptoma arritur të shmangin kur
  Kafshët nuk janë ushqyer të papërpunuara dhe të gatuar verdhë veze.

  Në 1936, madhësia dhe Tonnis marrë nga substancë të verdhë veze vezë të quajtur biotin, e cila ka ndihmuar në trajtimin e simptomave të përshkruara njëzet vjet më parë Betemanom.  Që përmbajnë vitaminë H (biotin)

  Biotin-i pasur mëlçisë, veshkave, vezë, qumësht, maja. Vitamina H
  gjendet në perimet (panxhar i kuq, lakër, spinaq) në bishtajore, në
  kërpudha (kërpudha, të bardhë), fruta; i pranishëm në gjethe dhe boronica
  luleshtrydhe të egra. Kërkesa e përditshme i rritur në 50 mcg biotin.  Vlera e vitaminës H (biotin) per trupin

  Biotin dhe metabolizmi

  Luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e karbohidrateve: ajo ndërvepron me
  insulinë hormon pankreasit dhe kështu stabilizon
  sheqerit në gjak. Përveç kësaj, ai është i përfshirë në prodhimin
  glucokinase - një substancë që "shkon" procesi i metabolizmit të glukozës.  Glucokinase prodhuar nga mëlçisë, të njëjtin vend ku është ruajtur biotin. Kjo
  veçanërisht e rëndësishme për diabetikët, në të cilën përmbajtja e glucokinase në
  reduktuar mëlçisë.

  Biotin gjithashtu ndihmon të tretet proteina, është i përfshirë në zbërthimin e yndyrës
  acidet dhe në të djegur yndyrë. Si metabolizmi është një aleat i rëndësishëm
  vitamina tjera B, acid folik, acid pantotenik, vitamina B12.

  Biotin dhe lëkurë

  Biotin përmban squfur dhe jep flokët e saj, thonjtë dhe lëkurën. Më parë
  ajo mund të quhet vitaminë bukuri për të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Squfuri
  përfshirë në sintezën e proteinave - kolagjenit, i cili përcakton strukturën e lëkurës;
  ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga ndotja e mjedisit,

  ngadalëson procesin e plakjes.

  Biotin dhe sistemit nervor

  Qelizat e trurit dhe të gjithë sistemit nervor ushqehet vetem glukozë. Dhe
  Biotin është i përfshirë në prodhimin e glucokinase - një substancë që
  "Run" në metabolizmin e glukozës. Për të ruajtur nervor
  sistem, sheqeri në gjak duhet vazhdimisht të qëndrojë në
  një nivel të caktuar - 80-100 miligram e glukozës në 100 ml
  gjak. Në 60 miligram ne të bëhet nervoz, nervoz,
  i lodhur. Në 40 mg në mëngjes na dhemb pyetje si
  përmes kësaj dite. Në 30 miligram, ne nuk jemi në gjendje për të përballuar me
  Merren me detyrat e përditshme.

  Për shkak të faktit se gratë mund të grumbullohen në trup vetëm 300 gramë

  glukozës (burra - 400 g), rezervat janë duke u varfëruar më të shpejtë. Më parë
  Prania e biotin në dietë e njeriut është aq e nevojshme për normal
  funksionimin e sistemit nervor.  Mungesa e vitaminës H

  Nëse vitaminës pamjaftueshme H vërejtur simptomet në vijim:

 • lezione të lëkurës të armëve, këmbët dhe cheeks,
 • lëkurë të thatë dhe britmë e saj pak gri;
 • zbehtë gjuhë të qetë;
 • të qenët i përgjumur, depresioni,
 • dhimbje dhe dobësi e muskujve;
 • përçarje e zemrës, hipotension;
 • kolesterolit të lartë dhe të sheqerit në gjak;
 • anemi;
 • humbje e oreksit dhe të përzier;
 • humbje e flokëve.


 • Rekomandimet për përdorimin e vitaminës H (biotin)

  Në zbatimin vitaminë H duhet të përmbahet rregullave të mëposhtme:

 • Raw bardhë veze përmban një substancë të quajtur avydyn -
  Antivitamins biotin. Kjo substancë lidhet biotin dhe pamundësuar
  thithjen në gjak. Prandaj, ajo është e padëshirueshme për të kombinuar me vitaminë H
  hahet vezë të papërpunuara.
 • Alkooli zvogëlon aftësinë për të asimiluar biotin, dhe për këtë arsye
  Abuzimi kronik i alkoolit mund të çojë në një mangësi e biotin.
 • Për të kthyer në formën aktive të biotin kërkohet magnez, kështu që ka kuptim për të përdorur ato së bashku.
 • Antibiotikët rrisin nevojën për biotin, sepse ata shkatërrojnë bakteret e zorrëve që prodhojnë biotin.
 • Efektet biotin dobishme në nervor
  sistem; merr pjesë në metabolizmin e karbohidrateve dhe mban sheqer normale

  gjak; ka një efekt pozitiv në lëkurë, normalizimin
  metabolizmi të acideve yndyrore.


  Informacion nga artikullin "Vitamina H (Biotin)»