Vitamina E ose tocopherol


 • Vitamina E
 • Ku është Vitamina E
 • Rëndësia e vitaminës E
 • Mungesa e vitaminës E

 • Vitamina E

  Emri i vitaminës E - tocopherol - tha se ai
  nevojshme për të përfunduar funksionin riprodhues të trupit (nga greqishtja. Toko - farë dhe Latine. Ferre - sjell).

  Për herë të parë roli i vitaminës E në procesin riprodhues vërejtur në 1920
  vit: miu i bardhë, zakonisht shumë pjellor, me qumësht të zgjatur
  dietë vuri në dukje zhvillimin e E beriberi dhe shtypjen e riprodhimit.

  Në 1922, Evans dhe Bishop biologët gjeti se në normale
  ovulacionit dhe konceptim, minjtë shtatzëna femra ndodhur vdekje të fetusit

  përjashtimi nga dieta e faktorëve dietike yndyrë shpjegueshëm në dispozicion
  në gjethe e gjelbër dhe embrion misri. E vitaminë mangësi në minjtë meshkuj shkaktuar
  ndryshimet në farë epitelit.

  Në 1936 ai mori e parë vitaminë E nga nxjerrja me
  vaj dhe vitaminë E analog sintezë embrion kokërr është kryer
  Carrera në 1938.  Ku është Vitamina E

  Tocopherol të përfshira kryesisht në ushqime bimore.
  Më të pasura t'i çuar brutal vajra vegjetale: sojë,
  pambuku, luledielli, badiava, misër, buckthorn det. Më shumë
  Vetëm tocopherol aktiv në vaj luledielli. Vitamina E është gjetur
  pothuajse të gjitha ushqimet, por sidomos kokrra e shumta dhe


  mashurka (lakër grurë dhe thekër, bizele), perimet - asparagus
  lakër, domate, marule, bizele, spinaq, në krye majdanoz, familja
  hips.
  Disa sasi të përmbajtura në mish, yndyrë, vezë, qumësht,
  mëlçi viçi.

  Kërkesa e përditshme për vitaminë E për të rriturit është 15 mg për foshnjat - 3-5 mg.  Rëndësia e vitaminës E

  Vitamina E ka veti të larta antioxidant. Ajo ka
  i rëndësishëm në parandalimin e plakjen e parakohshme, kardiovaskulare
  Sëmundjet dhe zhvillimi i tumoreve malinje.

  Vitamina E (tocopherol) dhe riprodhimi

  Gratë shtatzëna të përshkruara vitaminë E për zhvillim normal

  fetus. Ajo promovon thithjen e proteinave dhe yndyra, është e përfshirë në proces
  frymëmarrje ndikon në tru, të gjakut, nervat, muskujt ardhmen
  fëmijë.

  Vitamina E (tocopherol) dhe imuniteti

  Vitamina E parandalon inflamacion në trup. Ai
  pengon prodhimin e substancave që i japin efekt inflamator -
  të tilla si prostaglandins dhe leykotriny - dhe ndihmon të përshpejtojë
  procesin e shërimit. Mbron gjëndër thymus (Thymus) - Shefi
  Qelizat imune Prodhuesi - nga faktorë të dëmshme.

  Vitamina E rrit rezistencën ndaj sëmundjeve në të gjitha grupmoshat. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëz të moshuar.

  Vitamina E (tocopherol) dhe lëkurë

  Vitamina E përmirëson lëkurën. Prandaj, plotësim
  tocopherol ndihmë të parandaluar ndryshimet e lidhura me moshën e lëkurës - hedh lëng,
  uljen e sasisë së kolagjenit dhe elasticitetit e lagështisë).

  Vitamina E (tocopherol) dhe metabolizmi

  Vitamina E nxit thithjen e proteinave të trupit (rritja e muskujve
  peshë), yndyrë dhe vitaminë D, vitaminë A parandalon oksidimi dhe
  dobishme për akumulimin saj në mëlçisë. Pjesëmarrja në karbohidrate
  metabolizmi, vitaminë E stimulon muskujt, duke kontribuar në akumulimin
  ata glycogen - burimin kryesor të energjisë.

  Vitamina E (tocopherol) dhe sistemet riprodhuese dhe endokrine

  Efekti Vitamina E në funksion dhe endokrine seksuale mashkullore gjëndra, ajo

  e nevojshme për formimin e spermës dhe mirëmbajtjen e instiktit seksual.
  Tocopherol i rëndësishëm për gratë: ajo mbështet rimëkëmbjen
  në indet e përdorur për korrigjimin e Premenstrual
  Sindromi fibrokistoza dhe gjirit (mastitë).

  Vitamina E (tocopherol) dhe qarkullim

  Vitamina E përmirëson gjendjen e enëve të gjakut dhe ato janë
  elastike, forcon muret e kapilar, aftësi të reduktuara të trash
  gjak, duke parandaluar mpiksjen e gjakut, rrit rezistencën
  eritrociteve të hemolizës (shkatërrim).

  Vitamina E (tocopherol) dhe sistemit nervor

  Me pjesëmarrjen e vitaminës E në mesin e membranave qelizore është kryer

  transmetimin e impulseve nervore. Kur ju merrni shtesë vitaminë E
  redukton mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash ("milingonat") në duart dhe këmbët.

  Vitamina E (tocopherol) dhe sistemi kardiovaskular

  Vitamina E rrit furnizimin e oksigjenit dhe kështu
  rrit durimin fizik. Ajo ka veti vasodilator,
  ul presionin e gjakut.  Mungesa e vitaminës E

  Hypovitaminosis E mund të zhvillohet pas fizike të konsiderueshme
  mbingarkesat. Në të tilla raste, simptomat kryesore janë hipotension dhe
  dobësi e muskujve (për shkak të rritjes së konsumit të qelizave të muskujve
  oksigjen).

  Me një mungesë të vitaminës E (tocopherol) vërejtur simptomet në vijim:

 • hemorragji cerebrale, shkatërrimi (hemolizës) e qelizave të kuqe të gjakut;
 • inflamacion të përbashkët (arthritis) dhe lëkura (pezmatim i lëkurës);
 • dhimbje në muskul dhe origjinë nervore në muskujve skeletik dhe muskujve të zemrës;
 • rritur depërtueshmërisë dhe brishtësia kapilare, janë në formë të nxira shumëfishta;
 • atrofi e gonads, duke rezultuar në sterilitetin tërësishme ose të pjesshme;
 • shkelje e frymëmarrje, aktivizimi i peroxidation lipidet,
 • Shkelja e pothuajse të gjitha llojet e metabolizmit.
 • Vitamina E (tocopherol) është një antioksidant
  Efekti pozitiv në funksion dhe endokrine seksuale gjëndra;
  stimulon sistemin imunitar, është e përfshirë në të gjitha llojeve të metabolizmit; përmirëson

  Sistemi kardiovaskular, duke mbrojtur eritrocitet nga
  shkatërrimi; nxit absorbimin e vitaminës A (Retinol) dhe vitaminës D. kërkuar gjatë shtatzënisë për zhvillimin e duhur të fetusit.

  Informacion nga artikullin "Vitamina E (tocopherol)»