Vitamina B6 apo pyridoxine


 • Vitamina B6
 • Që përmbajnë vitaminë B6 (pyridoxine)
 • Rëndësia e vitaminës B6 (pyridoxine) në trup
 • Mungesa e vitaminës B6
 • Teprica vitaminë B6


 • Vitamina B6

  Zbulimi i tij i gjetur trajtimet për pelagër - Heavy
  sëmundje është i shfrenuar në shumë vende të mesit të fundit
  shekull. Në 1926, Goldberger gjetur se simptomat e pelagër në minjtë
  nuk mund te trajtohen me vitamina B1 dhe B2 janë në ushqyerjes
  Maja Pet. Të përfshira në to ai e quajti komponent i panjohur
  "Faktor Rat".

  Në 1938, ai u identifikua, sintetizuar dhe i quajtur vitaminë B6 apo
  pyridoxine. Ajo doli të njeriut pelagër ai nuk kishte lidhje -

  fajësojnë ajo shërbeu si acid nikotine (vitamina PP).

  Ajo shpejt u bë e qartë se procesi i transamination e aminoacidet (Ndërtimi i blloqeve të komponentëve të proteinave), u hap në 1937, patrioti, shkencëtar ynë i mirënjohur dhe biokimisti Alexander Braunstein, i mundur vetëm me pjesëmarrjen e pyridoxine.

  Pika e kësaj pyetjeje të shtruar amerikan E. Snell - duke theksuar në 1944
  , Dy lloje të kësaj vitamine, piridoksalit dhe pyridoxamine.  Që përmbajnë vitaminë B6 (pyridoxine)

  Vitamina B6 është gjetur në shumë ushqime. Sidomos vitaminë
  B6 gjendet në drithëra embrion, në arra dhe lajthi në
  spinaq, patate, karrota, ngjyra dhe lakër, domate,


  luleshtrydhe, qershi, portokall dhe limon. Pyridoxine është gjetur edhe në
  mishit dhe prodhimet e qumështit, peshk, vezë, drithëra dhe bishtajore. Vitamina B6
  sintetizohet në microflora zorrëve. Kërkesa e përditshme për vitaminë B6 në të rritur është 2,0
  mg për gratë shtatzëna dhe lactating - 2-2,2 mg për foshnjat
  jeta - 0,3-0,6 mg.  Rëndësia e vitaminës B6 (pyridoxine) në trup

  Vitamina B6 dhe të sistemit nervor

  Pyridoxine ndihmon për të përdorur glukozës në qelizë,
  mbrojtur trupin nga luhatjet e papritura në nivelet e glukozës në gjak në
  e cila është emetuar nga gjëndra veshkave dhe adrenalin rritet ndjeshëm

  nivelet e sheqerit në gjak. Psyhofiziolohy besoj se manifestime të shpeshta
  Agresioni - një mekanizëm nënndërgjegjeshëm, mënyrë intuitive
  Personi nga adrenalin rritur disponueshmërinë për të qelizave
  material energji.

  Pyridoxine përmirëson metabolizmin në tru, siç është
  katalizator kryesor për shkëmbimin e shumicës sintezës amino acid
  sistem neurotransmitter nervor. Kështu, ajo rrit
  efikasiteti i trurit, përmirëson kujtesën dhe humor.
  Prandaj, shpërndarja normale e glukozës duke përdorur pyridoxine
  ka një efekt i dobishëm për qendror dhe periferik
  Sistemi nervor, përmirëson performancën mendore dhe fizike,

  forcon sistemin nervor.

  Vitamina B6 dhe hematopoiesis

  Vitamina B6 (me hekur, bakër dhe zink) të përfshirë në
  sintezë e heme, një komponent i hemoglobinës, prania e të cilit është e rëndësishme
  për të parandaluar anemi.

  Vitamina B6 metabolizmi

  Pyridoxine luan një rol të rëndësishëm në të gjitha llojet e metabolizmit.

  Ajo ndihmon trupin të rezistojnë stresit në të cilin
  hormonet e veshkave hedhur aktivizuar metabolizmin e proteinave. Prandaj,
  në situata të vështira, pyridoxine shpenzuar më, sepse ajo
  të nevojshme për të tretet proteina.

  Vitaminë B6, së bashku me acid folik normalizes metabolizmin
  kolesterolit (efekti kolesterolit-uljen siguron) dhe yndyrore acidet

  duke siguruar kështu një efekt pozitiv në metabolizmin yndyrë.

  Vitamina B6 dhe sistemi kardiovaskular

  Vitamina B6 në kombinim me vitamina B1, B9, B12 është kujdestar
  shëndeti i sistemit kardiovaskular dhe redukton incidentet e
  sëmundjet siç sëmundjes koronare të zemrës, aterosklerozës, miokardit
  infarkt.

  Në mungesë të gjakut vitaminë B6 bëhet e trashë, i trashë dhe
  ka tendencë për të formuar clots që mund të bllokoj enët e gjakut.
  Pyridoxine tregon trupin e homocysteine ​​- një amino acid rritur
  Përmbajtja në gjak e cila çon në rritjen e incidencës
  goditje dhe infarkt miokardi.

  Vitamina B6 është e shqetësuar për bilancin e natriumit dhe kaliumit në lëngjeve të trupit.


  Natriumi është një komponent i kripë tryezë, kështu
  akumulimi i ujit në trup. Nëse ne kripë shumë apo ushqim
  të marrë të mjaftueshme vitaminë B6, kjo çon në akumulimin e lëngjeve
  (Edema), rrit presionin e gjakut. Vitamina B6 ka kjo
  rast si një diuretik, duke ndihmuar për të tërhequr ujin nga trupi.

  Vitamina B6 dhe imuniteti

  Pyridoxine është e nevojshme për të përmirësuar sasinë dhe cilësinë e përmirësimit
  Antitrupat - Trupi Mbrojtësit nga patogjenet e shumë sëmundjeve.
  Një sasi e mjaftueshme e vitaminës B6 në trup është i rëndësishëm për normal
  të prodhuar tregues të rëndësishëm të funksionimit të imunizuar tonë

  Sistemi - numri i qelizave T. Sidomos kjo vitaminë është e nevojshme për
  fëmijët dhe të moshuarit të ruajnë nivele normale
  mbrojtje natyrore kundër infeksioneve bakteriale dhe virale.  Mungesa e vitaminës B6

  Me një mungesë të vitaminës B6:

 • Vëmendje të shqetësuar, kujtesës, disorientation ndodh;
 • anemi;
 • Anijet ndërprerë;
 • atje pezmatim i lëkurës dhe sëmundje të tjera të lëkurës; lëkura është e limon të verdhë ngjyrë;
 • ka nervozizëm, dhimbje koke, lodhje;
 • ka humbje e oreksit.


 • Teprica vitaminë B6

  Mbidozë e vitaminës B6 çon në qarkullim të dobët të gjymtyrëve, nganjëherë të shkaktojnë reaksione alergjike.

  Rekomandime për përdorimin e vitaminës B6 (pyridoxine)

  Pilula e kontrollit të lindjes, antibiotikët dhe pirja e duhanit rrisin nevojën për vitaminë B6.

  Pyridoxine është e nevojshme për të parandaluar zhvillimin e
  anemi; për funksionimin normal të sistemit nervor, në sajë
  Çfarë përmirëson kujtesën, vëmendje të përqendruar; për të parandaluar
  sëmundjet e sistemit kardiovaskular tilla si sëmundjet koronare të zemrës
  sëmundje të zemrës, hipertensionit; për prodhimin e qelizave imune.

  Informacion nga neni "Vitamina B6"