Vitamina B2, ose riboflavin


 • Vitamina B2 (riboflavin)
 • Ku është vitaminë B2 (riboflavin)
 • Rëndësia e vitaminës B2 (riboflavin)
 • Mungesa e vitaminës B2


 • Vitamina B2 (riboflavin)

  Vitamin B2 riboflavin quajtur sepse molekule e saj është e formuar nga dy substancave: ribozë (bikarbonat) dhe Zoti Flavin (pigment verdhë). Në fillim të shekullit të njëzetë, u vu re se ndërsa një pjesë e një kompleksi të vitaminave "B" së shkatërruar nga të nxehtit, pjesë të tjera të kompleksit të ishin më rezistent ndaj temperaturave të larta. Ky zbulim i lejuar për të ndarë vitaminë B1 (shumë e paqëndrueshme në nxehtësi) e vitaminës B2, e cila i reziston temperaturave të larta pa ndryshuar strukturën e saj molekulare.

  Kjo molekulë rezistent ndaj nxehtësisë arritur të marrë në 1933, kur ajo ishte identifikuar me çështje, pikturuar në të verdhë.
  Produkt, i quajtur fillimisht lactochrome pastaj u sintetizuar artificialisht dhe mori emrin e tanishëm "riboflavin" e saj.  Ku është vitaminë B2 (riboflavin)

  Burimi kryesor i vitaminës B2 janë: qumësht, mish, veçanërisht
  mëlçisë, zemrës, veshkave, vezë, perime me gjethe jeshile, drithërat
  bukë dhe kokrra natyrore. Nga të gjitha format e B vitamina Vitamina B2
  është hostrodefitsytnym, kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për të marrë ushqime të pasura me këtë vitaminë, ose të marrë atë si një pjesë e shtojcave dietike.


  Riboflavin është gjetur në një shumë të bën birrë maja, mëlçisë, mish, vezë, qumësht, djathë. Si edhe kjo substancë ushqimeve të pasura të tilla si lakër, bizele të freskëta, mollë, bajame, fasule jeshile, domate, pods Bean, predha dhe mikrobeve grurë, thekër dhe kënaqur.

  Kërkesa e përditshme për vitaminë B2 rritur - 2,0 mg, gratë shtatzëna dhe lactating - 2-2,2 mg.  Rëndësia e vitaminës B2 (riboflavin)

  Vitamina B2 dhe vizioni

  Vitamina B2 është e rëndësishme për funksionimin normal të trupit,
  redukton lodhjen e syve. Riboflavin është i përfshirë në ndërtimin e
  vizuale vjollcë, mbrojtjen retinë nga efektet e dëmshme
  Rrezet UV dhe, së bashku me vitaminë A siguron normal

  Vizioni - perceptim mprehtësinë e ngjyra dhe drita, dhe përshtatjen temnovuyu.

  Vitamina B2 dhe sistemit nervor

  Shumë njerëz që jetojnë në një nxitim dhe duhet të vendosin
  konfliktet dhe problemet, që ofron flijime rezervat e tyre për riboflavin
  prodhimi i vazhdueshëm i hormoneve të stresit. Riboflavin pozitiv
  të ndikojë në gjendjen e sistemit nervor. Ata që vazhdimisht teston
  stresi mendor apo fizik, veçanërisht në nevojë për shtesë
  Përdorimi i riboflavin, e cila ndihmon hormonet lirim
  stresi, të tilla si adrenalina nga lëvore veshkave.


  Vitamina B2 dhe sistemi kardiovaskular  Riboflavin është i përfshirë në proceset Redox dhe

  sinteza e adenosine tri-fosfat trifosfati (ATP) - bartës kryesor
  energjisë në qelizë. ATP siguron veprim vasodilator ka
  Pronat antiaggregatory. Këto prona e aplikimit
  vitamine B2 në një numër të sëmundjeve kardiovaskulare: ishemik
  sëmundje të zemrës, degjenerim miokardit, postinfarction kardio,
  dhimbje barku vaskulare periferike, venat me variçe.


  Vitamina B2 dhe aktivitet fizik


  Vitamina B2 - një lloj i trupit motorike. Ai ka punuar
  stimulon prodhimin e energjisë në qelizat e trupit. Nëse ju jeni
  ushtrimi ose punë fizike shpenzuar një numër të madh të
  riboflavin.


  Riboflavin është një pjesë e rëndësishme e dy enzimeve që

  të ndihmojë të konvertohet karbohidratet dhe yndyrnat në energji të nevojshme për të muskujve
  aktivitet. Kjo vitaminë luan një rol të rëndësishëm në anabolic
  proceset në të cilën proteina është e përfshirë në muskujve përshpejtuar ndërtimit.  Mungesa e vitaminës B2

  Simptomet e mangësi të vitaminës B2:

 • inflamacion i mukozës;
 • Mungesa ose rakitizmi;
 • dhe djegia e lëkurës
 • Stomatit këndore (qoshe të gojës i lënduar);
 • dhimbje dhe tearfulness sytë, shkelje e të ngrysur;
 • rritur gjëndrra sekretuese.
 • Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes:

 • bëhet e thatë, gjuhën të ndritshme të kuqe;
 • zhvillimin pezmatim i lëkurës;
 • Duket fotofobi, konjuktivit;
 • humbje e flokëve fillon;
 • dobësi të dukshme të muskujve, lodhje të përgjithshme;
 • zhvillojnë anemi.

 • Udhëzime të vitaminës B2 (riboflavin)

  Nga të gjitha format e vitamina B vitaminë B2 shpenzuar më shumë gjasa, kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për të marrë ushqime të pasura me këtë vitaminë, ose të marrë atë si një pjesë e shtojcave dietike.

  Mungesa e vitaminës B2, sipas burimeve të ndryshme, gjendet në 90% të popullsisë ruse, sidomos në të moshuarit.

  Riboflavin, së bashku me vitaminë A është e rëndësishme për sy funksion vizuale, duke ofruar vizion normale dhe mbron retinën nga efektet e dëmshme të rrezatimit ultravjollcë; ka një efekt i dobishëm për sistemin nervor dhe kardiovaskulare, që merr pjesë në sintezën e energjisë; efekt pozitiv në lëkurë dhe mukozës; stimulon gjakun.

  Informacion nga artikullin "Vitamina B2 (riboflavin)»