Vitamina B1 Thiamin


 • Vitamina B1
 • Ku është Vitamina B1
 • Vlera për vitaminë B1 ohranizmu (thiamine)
 • Mungesa e vitaminës B1
 • Teprica vitaminë B1


 • Vitamina B1

  Në vendet lindore të shekullit XX ishte sëmundje e përhapur
  beriberi, goditi sistemin nervor. Shkaqet e sëmundjes ndihmuan
  pulat ushqyer pastrohet nga lëvore oriz. Ata vënë re
  të njëjtat simptoma si te njerëzit që përdorin karakteristika të rafinuar.
  Më vonë u zbulua se beriberi është shkaktuar nga dështimi
  vitaminë B1 përmbajtura në lëvore oriz e cila është hequr
  me të gjatë pastrimit oriz. Sot thiamine sintetike
  shtoni në oriz lëmuar dhe miell të bardhë.

  Thiamine është i njohur më mirë si vitaminë PEP, për shkak të efekteve të saj mbi sistemin nervor dhe aftësive mendore.  Ku është Vitamina B1

  Bukë më i pasur thiamine nga miell gruri, drithërat
  (Buckwheat, kënaqur, mel), arra, mëlçisë, maja që bën birrë.
  Nga
  produkte të kafshëve të larta në Vitamina B1
  mish derri ndryshojnë, viçi. Por në fruta dhe perime përmban
  pak, përveç bizele, patate, lulelakër.
  Gjithashtu, vitaminë B1 sintetizohet nga microflora e zorrës së trashë.

  Pothuajse çdo njeri modern ka nevojë për shtesë
  duke marrë thiamine. Norma ditore për të rritur është 1,7


  mg. Nevoja për këtë vitaminë rritet gjatë shtatzënisë,
  të ushqyerit, me hyperfunction e gjëndrës tiroide, si dhe të lartë
  aktivitet fizik. Gjithashtu, të moshuarit duhet të marrin më shumë
  Vitamina B1.  Vlera për vitaminë B1 ohranizmu (thiamine)

  Vitamina B1 dhe të sistemit nervor

  Vitamina B1 luan një rol veçanërisht të rëndësishëm në metabolizmin e karbohidrateve. Glukozë
  është i vetmi burim i energjisë për qelizat nervore. Nëse
  qelizat nervore nuk e merrni dozën e tyre të përditshme e glukozës, ata
  të rritet, për shkak të përpjekjes më të madhe për të rritur zonën e kontaktit
  enët e vogla të gjakut, të cilat mund të prodhojnë të vlefshme
  ushqim.

  Por në qelizat nervore rrit aspirator glukozë është reduktuar
  me 60 për qind. Kështu, shtresa mbrojtëse e qelizave nervore hollë,
  humbjes cilësi saj natyrore dhe viskozitet, dmth
  një shkallë e caktuar e rrjedhshmëri, të cilat duhet të përfshihen ketu
  kolesterol, fosfor dhe proteinat. Rezultati
  janë "zhveshur" nerva inatosur.

  Thiamine ka një efekt qetësues në sistemin nervor.
  Prandaj, është e nevojshme për funksionimin normal të sistemit nervor.

  Vitamina B1 dhe aktivitet mendor

  Kjo vitaminë është dorëzuar me qëllim si qelizave të gjakut,
  të cilët konsumojnë sasi të mëdha të karbohidrateve, të cilat, siç

  tha i parë i të gjitha qelizave nervore. Pasi një "zonën e fatkeqësisë"
  Thiamine rushes në ndihmë të molekulave të vitaminës B4 - choline në
  parandaluar prishjen e parakohshme. Kjo është e rëndësishme sepse choline
  jo vetëm siguron mbrojtjen shtresa të energjisë e qelizave nervore, por
  është edhe një komponent i patogjen nervore
  acetilkolinės, e cila nuk rritet e vjetër 100 miliardë qelizat e trurit dhe
  ju lejon të mbani një kujtesë të mirë në moshën e vjetër. Kjo vitaminë
  luan një rol të veçantë në mësimin e fëmijëve. Prandaj, mbështetja e nevojshme
  Nivelet thiamine në gjak - mbrojtja më e mirë kundër lodhjes mendore. Në
  Sëmundja Alzheimer respektohet vitaminë ndjeshëm ulët

  Nivelet B1.

  Vitamina B1 dhe sëmundje kardiovaskulare

  Mungesë e theksuar e vitaminës B1 çon në sëmundje
  beriberi. Një manifestim është një shkelje e tkurrjes së zemrës
  myschtsy - dëmtime kongjestive të zemrës me një kardiak lartë
  release. Ajo shoqërohet me dhimbje barku, anoreksi, atje
  ndryshimet negative në sistemin kardiovaskular - arterial
  hipotension.

  Vitamina B1, si të gjitha vitaminave B, të reduktojë
  homocysteine ​​- aminoacidet, nivelet e larta të cilat është e lidhur me një rrezik të
  sulmet në zemër, goditje.

  Vitamina B1 dhe metabolizmi

  Thiamine, në mënyrë aktive të ndërveprojnë me vitaminë B12 dhe acidit folik
  përfshirë në sintezën e methionine - amino acidet nevojshme për

  asgjësimin e produkteve toksike, duke ruajtur ekuilibrin e azotit
  Rritja organizëm, nivelet më të ulëta të kolesterolit të gjakut. Kjo
  shkakton efektin lipotropic e thiamine (heqja e mëlçisë tepërt
  yndyrë).

  Vitamina B1 dhe imuniteti

  Vënë re se thiamine në kombinim me vitamina B dhe të tjera
  acid Askorbik ndihmon trupin të rezistojnë infeksionit dhe
  Sëmundjet virale nëpërmjet ndikimit të tyre në çdo shtesë
  tjetër. Sepse vitaminë B1 është veçanërisht i dobishëm për fëmijët të cilët janë të prirur për të shpeshta
  ftohjet.

  Vitamin B1 dhe sëmundjeve të traktit të tretjes

  Thiamine normalizojë aciditetin e stomakut, motor
  Funksioni i stomakut dhe zorrët.

  Prandaj, ajo është përdorur për stomakut,
  gastrit kronik, enterocolitis, në trajtimin e cerozë
  mëlçisë dhe hepatitit.  Mungesa e vitaminës B1

  Simptomat e hershme të mangësive B1-vitaminë janë:

 • nervozizëm;
 • lodhje konstante;
 • humbje e oreksit;
 • humbja e kujtesës.
 • Pastaj ka: përkeqësim të gjumit, lodhje, dobësi e muskujve dhe në fillim
  shenja paralajmëruese - kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, palpitations zemrës,
  depresioni.

  Vitamina B1 është i kundërindikuar në individë me intolerancë të kësaj vitamine.
  Një efekt anësor është një reaksion alergjik (kruarje,
  urtikaria).  Teprica vitaminë B1

  Doza e lartë e vitaminës B1 përdorimit afatgjatë çon në përçarje të mëlçinë dhe veshkat.

  Udhëzimet e vitaminës B1 (thiamine)

 • Dozimi i vitaminës B1 duhet të jetë i balancuar me vitamina të tjera të B
 • Rritja e konsumit B1 është e nevojshme kur nikotina helmim, metale të rënda, në situata të vështira.
 • Ushqime të pasura me karbohidrate (sidomos sheqerit) dhe konsumit të alkoolit
  rrisin nevojën për vitaminë B1. Nga ana tjetër, nevoja për të
  pak zvogëlohet me rritjen e dietë të yndyrave dhe proteinave.
 • Thiamine normalizes veprimtarinë e qendror dhe
  Sistemi nervor periferik, qelizat nervore furnizimin e energjisë dhe
  të ushqyerit; kontribuon në punën e mirë të sistemit kardiovaskular;
  përmirëson traktin gastrointestinal, normalizes aciditetin

  lëng stomakut; në kombinim me të tjera B vitamina rritet
  rezistencë ndaj infeksioneve dhe ftohjet.

  Informacion nga neni "Vitamina B1"