Hidh supë dje, ose mund të hani ushqim të prishur


 • Ruaj mbi të gjithë
 • Çfarë konsiderohet e dëmtuar?
 • Ushqim të nxehtë e djeshme


 • Ruaj mbi të gjithë

  "Mendo - Pjesa përkeqësuar portokalli, dhe një fetë djathë i mbuluar neveritshëm erë lulëzim. Hidhe grimca të kalbur në tokë djathë kulture, dhe të gjitha që u la për të ngrënë të drejtë ", - unë mendoj se kemi shpenzuar për ushqim kursyer para dhe për të mallkojë shitësit-mashtrues i cili na rrëshqiti portokalli ndenjur. Ajo që ne të arritur kursime të tilla?

  Ajo rezulton se zgjidhja e saktë do të ishte për të pjesë me produkt të ndenjur pa asnjë keqardhje. Nëse ne vetëm e dinte dëmin e shkaktuar organizmin "pak" perime kalbur dhe tre supë!


  Çfarë konsiderohet e dëmtuar?

  Ne kemi përdorur për të marrë produktin thyer vetëm kur kjo është e dukshme për të myk zhveshur sy apo kalb. Megjithatë, kërpudhave myk janë shumë dinak: ata prodhojnë helme për të shkatërruar konkurrentët - mikroorganizmave që na sjellin përfitime. Grab mushrooms territorin shumë shpejt. Produktet e shkretuara të të kërpudhave më të zakonshme janë aflatoxins - komponimet e shumë kancerogjene shumëllojshmëri e mycotoxins. Rritet dhe të zhvillohet Aflotoksynu nga oksigjeni dhe shpejt depërtojnë produktin. Ata nuk kanë as shije as erë, ndërsa vdekjeprurës. Doza e vetëm 2 mg për kilogram të peshës trupore mund të çojë në dëmtime të pakthyeshme të mëlçisë, të shkaktojë rritjen e tumorit, mutacione celularë të shkaktojë.


  Më "i pafajshëm" aflotoksyniv pronë - zvogëlimin mbrojtjet e trupit.

  Njerëzit ekziston besimi se nëse "riciklimi" pak prishur mollë, karrota, mish dhe produkte të tjera, ata të pushojë të jetë i dëmshëm dhe do të sjellë vetëm përfitime. Në se shumë pak njerëz e dinë se çdo lloj i vetëm i myk vdes në aspektin e veta. Disa për shkatërrimin e plotë dhe jo pesë minuta në 650, ndërsa gjobë tjetër të përballojë temperatura orë 900 e gjysmë. A e dini se kërpudhave të jetojnë në, sepse ju jeni do të gatuaj?


  Ushqim të nxehtë e djeshme

  Kur themi se produktet ndenjur rrezikshme, ne nuk do të thotë patate vetëm popsutyy ose peshk "i shije."

  Për fat të keq, ne po flasim për supave ne përgatisin zakon një javë, dhe burgers "në rezervë", dhe madje edhe hikërror, navarenyh me shpresën se ajo ishte e mjaftueshme për tre ditë. Sigurisht, vështirë se dikush do të merrni serioze helmim dje hahet oriz që ishte ruajtur gjatë natës në frigorifer. Por shkencëtarët paralajmërojnë se ushqimi i nxehtë është e rrezikshme, dhe ky është një konfirmim shumë vizuale.

  Disa vjet më parë përvojë është bërë në minj, të cilat ishin të ndarë në tre grupe. Grupi i parë ishte ushqyer përgatitur fllad ushqim, miku - ushqim, të ngrohtë menjëherë pas ftohjes, i tretë - ushqim që ngrohur pesë orë pas gatimit.

  Pas një muaji në grupin e tretë atje nuk ishte një miu të gjallë: një autopsi tregoi se çdo ezofag vetme plotësisht shembur dhe veshkat mohuar. Grupi i dytë ka jetuar më gjatë - tre muaj, por në kohën e vdekjes në çdo proces filloi kalbur organet e brendshme. Grupi i parë i minjve jetuar gjithë mandat të shëndetshme lëshuar minj prej tre vjetësh.

  Pse ndodhi kjo?

  Food - një material ndërtimi për qelizat, dhe vetëm prodhojnë të freskëta dhe ushqime të përgatitura përmbajnë kërkohet rishtas për këtë substancë. Për shembull, qëndroi për dy orë pas prerjes sallatë perimesh - një numër të caktuar të kalorive, të cilat në dietologji edhe një përkufizim të veçantë - "bosh".

  Kështu, ne të ndjehen të ngopje, trupi ynë rinovon ushqim për lirimin e energjisë, por qelizat nuk do të marrë tulla dhe çimento të riparojë veten. Duke marrë asnjë ushqyesve, trupi fillon të lënduar, ne ndjehemi të lodhur, duke mos ditur arsyen.

  Si rezultat foto zymtë del. Trupi, qelizat që mohoi mundësinë që të shërohen, mund të jetojnë shumë më pak se që në të cilat procesi i rigjenerimin e indeve ndodh vazhdimisht. Nuk është rastësi centenarians flasim për të hahet perime të freskëta, fruta, produkte qumështi, si dhe mish dhe peshk janë përgatitur menjëherë para një vakt.

  Ndikimi Hulumtuesit e ushqimit në trup ndarë gjetjet e tyre.
  Së pari, shumica e vitaminave, personi vital (A, C, D, grupi B), i shkatërruar dritën dhe nën ndikimin e oksigjenit. Së dyti, ushqim madje gatuar fllad është larg nga steril. Por në qoftë se menjëherë pas përgatitjes ai përmban një sasi të vogël të baktereve pas një kohë mikroorganizmave kanë kohë të shumëfishohen, veçanërisht në qoftë se gjellë përmbante ushqime proteinike të tilla si mish, peshk dhe vezë.

  Sigurisht, ju duhet të bëni një caveat rëndësishëm. Gjithkush (për të mos përmendur të kombit) e tolerancës individuale për produkte të caktuara.

  Për disa lugë majonezë - arsyen për disa orë dhimbje barku, dhe një tjetër tas para dje dhe Olivier kot. Megjithatë kjo nuk do të thotë se ne duhet të përpiqemi për të tretet thonjtë. Një njeri i cili përdoret për të ngrënë ushqim të përgatitur fllad ka të ngjarë që do të merren tre supë ndenjur, dhe sistemi i tij tretjes reagon ndaj naftës së parë, e cila zapravyly "i freskët" sallatë dje në mëngjes.

  Duke pasur parasysh këto fakte, ajo mund të jetë vetëm një përfundim: ne duhet të hani vetëm ushqime të freskëta. Në qoftë se ne nuk mund të përgatisë ushqime të komplikuar tri herë në ditë, do të përqëndrohet në produkte të thjeshta që nuk kërkojnë trazira zgjatur, drithëra, fasule, mish të zier, peshk pjekur, fruta të freskëta dhe perime.