Ushqimi vegjetarian për Fëmijë


 • Directions vegetarianism
 • Më shumë tërheqës një dietë vegjetarian?
 • A është vitamina të mjaftueshme?
 • A ka ndonjë VEGJETARIANËT nga natyra?
 • Eshtë e panevojshme të privojë një fëmijë të vet të drejtën e tyre zgjedhje?
 • Vegetarianism si një sistem të ushqyerit klinike

 • Directions vegetarianism

  Në vegetarianism identifikuar një numër fushash. I rreptë (ose
  i vërtetë) vegetarianism përfshin të hahet vetëm bimë
  produktet me përjashtim të plotë të kafshëve të mishit, pulave, vezë, peshk dhe
  qumësht. Nuk është një vegjetariane strikte - vegans OBSH
  konsumojnë vetëm ushqime të papërpunuara bimore, duke refuzuar madje edhe të
  mjaltë - rezultat i bletëve. Dietë vegan

  me qëndrimet e kullosa, bishtajore, arra, perime, fruta, manaferrat, e gjelbër.

  Nuk janë drejtimet më pak të rrepta - dhe laktovehetarianstvo
  ovolaktovehetarianstvo. Laktovehetariantsi përveç impiantit
  përdorin dhe produktet e qumështit, përveç mishit, pulave dhe peshku.
  Ovolaktovehetarintsy përjashtuar nga të hahet vetëm produkte të mishit
  duke përdorur qumësht, vezë dhe peshk (dhe disa zog).

  Më shumë tërheqës një dietë vegjetarian?

  Kjo është vërtetuar se njerëzit që kanë vegetarianism, më pak
  Sëmundjet e reja të sistemit kardiovaskular (p.sh., lezione
  muskujve të zemrës - infarkt miokardi), disa lloje të kancerit
  patologji. VEGJETARIANËT më pak të ngjarë të vuajnë nga mbipesha.


  Pronat e shërimit të lidhur me një të lartë vegjetarian dietë në
  ajo sasi të mëdha të fibër dietik, vitaminë C dhe beta-carotene. Në
  se asnjë dietë yndyrë të kafshëve, kolesterol dhe burim
  i ngopur yndyrë, "fajtorët" për formimin e depozitave të veçanta
  muret e enëve të gjakut - pllaka aterosklerotike nëpërmjet cila
  lumen ngushtuar dhe qarkullimi i gjakut në indet dhe organet.

  Bimët janë furnizuesit kryesorë të fibra,
  minerale, disa vitamina dhe minerale.
  Celulozë
  të nevojshme për funksionimin normal të traktit gastrointestinal,
  ndihmon në parandalimin e kapsllëk, lidhet dhe heq nga trupi

  radioaktive, plumb, kolesterolit. Përveç kësaj, ajo
  nxit rritjen e mikroorganizmave të dobishme që jetojnë në të mëdha
  zorrë dhe parandalimin e zhvillimit të shkaktojnë sëmundje mikroorganizmave.

  A është vitamina të mjaftueshme?

  Eliminon vegetarianism apo ndjeshëm kufijtë
  Konsumi i produkteve të kafshëve, dhe ata janë të
  burim i proteinave të vlefshme dhe lehtësisht të tretshëm kafshëve - themelor
  Ndërtimi i blloqeve të organeve dhe indeve, të tilla si muskujt, eshtrat, lëkura,
  e gjakut dhe t. d. proteinat janë enzimat, hormonet dhe shumë
  substancave të tjera biologjikisht aktive. Proteinat në ndarjen e trupit
  me amino acide.

  Në natyrë, gjeti më shumë se 20 aminoacidet, 8 prej të cilave
  është i pazëvendësueshëm (valin, leucin, izoleucin, treonine, metionine,
  fenilalanine, triptofan, lysine), që formohen në trup dhe
  praktikisht burimi i tyre i vetëm është e produkteve të kafshëve
  origjina.

  Nëse proteina të përmbajë një kombinim optimal të aminoacideve,
  diçka rreth tyre thonë se ata janë të plotë. Këto përfshijnë proteinat e qumështit dhe
  produktet e qumështit, mish, peshk dhe vezë. Produktet që përmbajnë plotë
  proteinë duhet të jetë i pranishëm në dietën e përditshme të fëmijës, si
  organizëm në rritje në nevojë të materialeve të ndërtimit jashtëzakonisht
  i madh. Me bimë proteina të plota të përmbajë vetëm bishtajore (soje,

  fasule). Në bukë, drithëra, arra kanë proteina, por ata nuk i përkasin
  numër i plotë.

  Prania e një dietë të dëmtuar proteina vetëm
  (Vegjetarian strikte) ndikon negativisht në shëndetin
  i rritur dhe fëmijë të aftë për të pengojnë zhvillimin fizik.

  Sistemi i furnizimit me energji vegans ka një mungesë të qartë të shumë
  ushqyesve dhe zitsya negativisht mund Otra mbi shëndetin,
  Qëndrimi i mjekësisë zyrtare sepse ajo patjetër negative.

  Vetëm në mishit dhe produkteve që përmbajnë hekur,
  e cila ndryshe nga hekuri origjinë bimore është
  formë lehtësisht të tretshëm. Hekuri ndikon hematopoiesis, është e përfshirë në

  formimin e hemoglobinës dhe disa enzima të përfshira mbytje, në
  përgjigjet imunitare. Mungesë ekuilibri e hekurit të çon në
  hekur mangësi anemi dhe sëmundje të tjera. Vini re se
  drithëra të pasura fitinovoy formë acid e hekurit
  kripëra të tretshme dhe të reduktuar thithjen e saj nga trupi.

  Po, me
  oriz në trupin tonë merr vetëm 1% e hekurit nga Bean - 5-7%. Në
  Së bashku me kafshë produkte të hekurit absorbohet më mirë
  tilla si viçi - 17-21% të mëlçisë - 10-20% i peshkut - 9-11%.
  Nuk është një rregull: nëse një pjatë të përbërë nga mish dhe
  produkte bimore, thithjen e hekurit "bimëve"

  rritet, ndërsa mastering "kafshë" hekur - vështirë.

  Disa fjalë të vitaminës B12, e cila është gjetur vetëm në prodhimet e
  origjinë shtazore (produkte të mishit, mëlçisë viçi, peshk, ushqim deti,
  qumësht, djathë) dhe mungon në ushqime bimore. Bimët nuk
  në gjendje të sintetizojnë atë. Kjo substancë ndikon hematopoiesis,
  së bashku me hekur parandalon reduktimin e hemoglobinës dhe anemi,
  aktivizon procesin e koagulimit metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave
  efekt pozitiv në mëlçi, nervor dhe
  Sistemet e ndihmon tretjen e ushqimit. Stock B12 në trup mbron kundër zhvillimit
  beriberi.

  Me futje të mjaftueshme të vitaminës B12 ndodh

  anemi, prishin sistemin nervor, ka një dobësi,
  marramendje, gulçim, ul oreksin.

  Përveç kësaj, ushqime bimore "është e mangët" specifik
  Substancat - Faktorët e rritjes, proteina, vitamina B12, B6, zink, kërcënuese
  Rritja frenim, zhvillimi rakitizmi, ngadalësuar seksi
  pjekuria.

  Zinkut është pjesë e insulinës hormonit është e përfshirë në karbohidrate
  këmbimit, është e përfshirë në procesin e hematopoiesis në reaksioneve fotokimike
  Procesi i mendimit, i gjëndrave endokrine. Në
  Mangësi zinkut ka lezione të ndryshme të lëkurës - pezmatim i lëkurës,
  për lysenie.

  Vitamina B6 është e nevojshme për funksionimin normal të nervor qendror

  sistem, fluksi i plotë i proceseve metabolike në lëkurë, mukoza
  Membranat, dhe ruajtjen hematopoiesis normale.

  Ajo duhet të thuhet për vitaminë D, e cila është e nevojshme kryesisht
  Fëmijët (10 mg / ditë për fëmijët nën 3 vjet), sepse ajo luan një rol të rëndësishëm në
  formimi i skeletit kockave.

  Mungesa e vitaminës D shkaqe
  rakit - një çrregullim i metabolizmit fosfor-kalcium që duket të
  një lloj zbutje dhe ndryshimi në formën e eshtrave.

  Përveç kësaj,
  Vitamina D nxit rezistencën e trupit ndaj infeksionit.
  Është e njohur se kërkesa kryesore për vitaminë D është plotësuar nga
  formacioni i saj në lëkurë nga rrezet ultravjollcë, si edhe

  fluksi i ushqimit të saj.

  Në bimore ushqime të vitaminës D
  praktikisht asnjë. Në numrin më të madh ajo është e përmbajtura në disa
  produktet e peshkut: vaj peshku, mëlçisë cod, harengë Atlantikut dhe
  edhe në vezë, qumësht, gjalpë.

  Një vitaminë e rëndësishme është vitaminë A. Kjo e përmirëson gjendjen e lëkurës
  promovon rezistencë ndaj infeksioneve, siguron rritjen dhe
  zhvillimi i qelizave, pjesë e retinës vizuale pigment -
  rhodopsin dhe yodopsina. Këto pigmente qeverisin përshtatjen e syrit tek
  errët. Mungesa e vitaminës A dëmton vizion në të ngrysur ("pulë
  verbëri "), thatësi dhe vrazhdësi e lëkurës, thonjtë janë të thatë,

  dim. Ekziston edhe një humbje peshe (deri në rraskapitje) në fëmijët -
  rakitizmi.

  Vitamina A është gjetur vetëm në prodhimet shtazore
  Origjina (peshk vaj, yndyrë qumështi, gjalpë, krem, djathë,
  djathë, vezë e verdhë veze, yndyrë mëlçisë).
  Megjithatë, në njerëz (në
  mur zorrëve dhe mëlçisë) vitaminë A mund të formohet me disa
  pigmente quajtur carotene që janë të përhapura vetëm
  produktet bimore në të kuqe dhe të verdhë. Kërkesa e përditshme
  vitaminë A rrit gjatë rritjes. Ai është zhytur më mirë dhe
  absorbohet në praninë e yndyrës.

  Hulumtimet kanë treguar se në qoftë se një dietë të re të fëmijëve

  Asnjë kolesterolit dhe disa yndyrna "të dëmshme", më vonë në
  Trupi i fëmijës nuk është bërë enzimat mjaftueshme
  për tretje e duhur, të shqetësuar sintezën e hormoneve seksuale dhe
  Ndërtimi i mureve të qelisë. Sipas shumicës së studiuesve, në fillim
  vegetarianism ka përparësi në frekuencën e Patologjisë
  Anijet (atherosclerosis) në krahasim me vegetarianism solli në
  moshën e rritur.

  Telefononi vegetarianism në fëmijëri ushqehet
  e gabuar, sidomos kur është fjala për format e saj të rrepta dhe më shumë
  i papranueshëm - rekomandojë dietë ekskluzivisht perimesh
  rritje e fëmijëve është ushqimi i tyre i papranueshëm.

  A ka ndonjë VEGJETARIANËT nga natyra?

  Një fëmijë i shëndetshëm kurrë nuk do të heqë dorë mish. Dështimi i fëmijës
  prodhimet e mishit mund të jetë tregues i problemeve
  traktit gastrointestinal (stomak, pankreas, vrer
  fshikëzës). Megjithatë, shembulli i prindërve - modeli kryesor rol, dhe
  VEGJETARIANËT Family vështirë se duket m'yasnytsi.


  Eshtë e panevojshme të privojë një fëmijë të vet të drejtën e tyre zgjedhje?

  Kur u përpjekur për të respektojnë parimet e vegetarianism në fëmijët duhet
  mbani në mend se fëmijët janë ngrënësit shumë picky. Brokoli,
  sigurisht një burim i shkëlqyer i kalciumit, por ju nuk mund të bëjë
  fëmijë për të ngrënë gjysmë kile e saj çdo ditë për të mbajtur trupin

  ky element në sasi të nevojshme.

  Ndoshta logjik të sigurojë
  fëmijë të gjithë të nevojshme për ushqyesve harmonike të rritjes dhe
  sigurojë llojin e ushqimit për të zgjedhur vetë, në një moshë kur ai
  do të marrë vendimin e vet?


  Vegetarianism si një sistem të ushqyerit klinike

  Ne disa sëmundjeve të veshkave, sistemit kardiovaskular,
  vegetarianism metabolike mund të rekomandohet si
  sistem terapeutik ushqyerit.

  Racionet perime duhet të përdoret gjerësisht në fëmijët dhe të rriturit
  si "shkarkimit" kur, për shembull, një ditë në javë nga
  produkte ushqimore me origjinë shtazore janë të përjashtuara dhe të zëvendësohet

  bimore. Korrekt përbërë vegjetarian nestrohoe
  Trupi i rritur të aftë për të siguruar të gjitha ushqimet e nevojshme
  çështje dhe të energjisë në kurriz të produkteve të qumështit, vezë dhe
  komplekset vitaminë-minerale.

  Nuk ka diskutim se keqpërdorimit të kafshës
  Origjina e dëmshme, dhe duhet të përfshijë një produkteve më të gjera dietë
  origjinë bimore (perime, fruta). Në çdo rast, të presë
  vendimet për vegetarianism nevojshme pas konsultimeve me
  dietist specialist i cili do të këshillojë si duke përdorur
  vetëm produktet bimore për të shmangur mungesat e sigurtë
  ushqyesve. Ai ndoshta ju paralajmëroj i padëshiruar

  Pirja e një shumë vezë, gjalpë, e cila mund
  të vendosur në ovolaktovehetarianstve, që nga një dietë të tillë në
  Rritjet e trupit në ngopur yndyrë dhe kolesterol.

  Një ndjekës të pasionuar të vegetarianism ky artikull sigurisht nuk i bind.
  Ndoshta ata paraqiti një kundërshtim shumë. E pra, kjo është e drejta e tyre.
  Megjithatë, për të respektojnë parimet e vegetarianism në fëmijët, ive shtatzënë
  lactating gratë dhe njerëzit e zakonshëm me aftësi të kufizuara në
  Kujdes duhet të kontrollohet me kujdes nga ekspertët, pas
  arsyeshmërinë dhe mjaftueshmërisë.

  Informacion nga neni Catherine Pyr'ev "Një dietë vegjetarian për fëmijët."